Langai – tai ne tik estetinis, bet ir namų šilumos bei komforto elementas. Tinkamai sumontuotas langas užtikrina saugumą, energinį efektyvumą, šilumos ir garso izoliaciją. Netrukus sužinosite, nuo ko pradėti langų montavimo procesą, kokių medžiagų ir įrankių gali prireikti ir kaip užtikrinti, kad savo jėgomis atliktas montavimas būtų kokybiškas.
Medžiagos ir įrankiai langų montavimui
Jums reikės šių pagrindinių medžiagų:
- termoizoliacinės putos ir pistoletas;
- silikonas / hermetikas;
- vidinės garo izoliacinės ir lauko difuzinės juostos;
- gruntas juostoms klijuoti;
- atraminės kaladėlės ir kyliukai;
- priemonės langui įtvirtinti: varžtai arba montavimo plokštelės;
- ruletė, gulsčiukas;
- smūginis gręžtuvas, akumuliatorinis gręžtuvas su priedais;
- akiniai, pirštinės.
Montavimo angos paruošimas
Montavimo angos paruošimas – tai ypač svarbus žingsnis pradedant montavimą. Norint tai padaryti teisingai, patartina:
1. Nuvalyti angokraščių paviršius ir sutvirtinti byrančias vietas.
2. Gulsčiuku patikrinti ir išlyginti angokraščius, užglaistyti defektus, angos tuštumas užpildyti šiltinamąja medžiaga.
3. Darbus pradėti tik esant palankioms oro sąlygoms. Montavimas rekomenduotinas esant iki -10͒ C temperatūrai. Paviršius reikia pašildyti, kad montavimo medžiagos kokybiškai prisitvirtintų.
Lango tvirtinimas
Lango tvirtinimas yra lemiamas ilgaamžiškumui ir funkcionalumui pasiekti. Tačiau kaip tai padaryti savarankiškai?
Pirmiausia, reikėtų atrasti tinkamą lango poziciją angos viduje. Tam naudojamos atraminės kaladėlės ir kyliukai. Tada gulsčiuku patikrinamas horizontalumas ir vertikalumas.
Tik įsitikinus lango vertikaliu ir horizontaliu lygumu per visas jo plokštumas, jis tvirtinamas varžtais arba montavimo plokštelėmis gamintojo nurodytais atstumais. Sandarumui užtikrinti lauko pusėje naudojama difuzinė, o vidinėje – garo izoliacinė juosta. Po įtvirtinimo reikėtų patikrinti ir lango funkcionalumą, o esant poreikiui jį sureguliuoti.
Montavimo tarpų sandarinimas
Montavimo tarpų sandarinimas yra svarbus viso proceso etapas, tiesiogiai lemiantis gaminio energinį efektyvumą ir šilumos izoliaciją. Rekomenduojamas tarpas tarp langų rėmo ir sienos turėtų būti nuo 10 iki 30 mm, tačiau priklausomai nuo situacijos gali ir skirtis.
Sandarinimui naudojamos montavimo putos, kurias reikia purkšti aplink visą rėmo perimetrą bent du kartus, kad jos tolygiai pasiskirstytų. Po purškimo palaukite maždaug 24 valandas, kad putos išsiplėstų ir sustingtų. Jei putos išlenda iš už angokraščio ribų, jas apipjaustykite. Platesni nei 2 mm plyšiai privalo būti užsandarinti silikoniniu hermetiku.
Kaip sumontuoti lauko ir vidaus palanges?
Tiek vidinės, tiek lauko palangės turi būti lygios ir tinkamai priglusti prie lango rėmo bei sienos. Prieš montuojant vidinę palangę, būtina paruošti paviršių, pašalinti tinką ir nuvalyti.
Montuojant vidinę palangę, tarp jos ir angokraščių turėtų būtų palikti 7-10 mm tarpai, o jeigu po ja numatytas radiatorius, rekomenduojamas išsikišimas ne daugiau nei 50 mm, kad šiluma sklandžiai cirkuliuotų ir lango zonoje. Palangė įtvirtinama į popalanginį profilį, stabilizuojama atraminėmis kaladėlėmis, montavimo putomis bei varžtais per gamintojo nurodytą lango rėmo dalį, užtikrinant ~2͒ nuolydį į kambarį.
Lauko palangė taip pat reikalauja 7-10 mm tarpų iki angokraščių ir ~5% nuolydžio į lauką, įtvirtinama į popalanginį profilį bei stabilizuojama atraminėmis kaladėlėmis ir putomis. Išorinis jos kraštas turėtų išsikišti 20-40 mm nuo sienos, kitu atveju, lietaus vanduo gali tekėti per šonus ir didėti garsas lyjant. Kad sumažintumėte garsus, išlaikykite rekomenduojamą nuolydį, išsikišimą ir naudokite akustinių savybių turinčias putas.
Baigus montavimą, patikrinkite, ar nėra tarpų tarp palangės ir rėmo, ar putos tolygiai pasiskirstė, ir įsitikinkite, kad palangės lygios bei tinkamai prigludusios.
Kaip patikrinti, ar tinkamai sumontavote langą?
Šiame etape ypač svarbu atidžiai patikrinti gaminių vertikalumą ir horizontalumą per visas rėmo plokštumas, naudojant gulsčiuką. Taip pat būtina įvertinti sandarinimo zonas, visus sandarinimo juostų sujungimus, užtikrinant, jog nėra plyšių ir pralaidumo vandeniui.
Varstomų varčių funkcionavimo testavimas leidžia patikrinti rankenų ir apkaustų mechanizmus, o palangių lygumas turi atitikti nustatytus reikalavimus. Galiausiai, bendras vizualus įvertinimas padeda įsitikinti, ar montavimo vietoje neliko defektų.
Po montavimo pasirūpinkite, kad statybinės atliekos būtų išvežamos į atitinkamus utilizavimo punktus, taip prisidėdami prie aplinkos apsaugos. Dėl papildomos pagalbos ar konsultacijų kreipkitės į mūsų specialistus arba apsilankykite MYNEST by Aradas platformoje, kur rasite daug naudingos informacijos.