Vertinant langų montavimo kokybę dera konstatuoti: augant nekilnojamojo turto projektų plėtotojų sąmoningumui ir pačių montuotojų profesionalumui, didėja ir teisingai, su būtinais izoliacijos sluoksniais, sumontuotų langų skaičius.
Bet tai neguodžia gyvenančiųjų seniau statytuose namuose, pagaliau – pasikeitusiųjų langus prieš penkerius ar daugiau metų, kai izoliacinių medžiagų naudojimas montuojant langus daugeliui atrodė tik pinigų švaistymas. Ar yra priemonių ištaisyti šias montavimo ydas? Kokios medžiagos ir remonto būdai galėtų taikomi? Geriausias būdas tai išsiaiškinti – pabandyti realizuoti įsivaizduojamą problemos sprendimą.
2013 metų žiemą atliktam eksperimentui buvo pasirinktas prieš penkerius metus individualiajame name sumontuotas langas. Jis buvo ne geriausios kokybės, bet tai nebuvo šio eksperimento objektas – tikrinta tik montavimo kokybė.
Žiemos sąlygomis termovizoriumi atlikus tyrimą paaiškėjo, kad langas sumontuotas tikrai blogai. Termovizinė nuotrauka parodė šilumos nuostolius palangės nusėdimo vietose, taip pat ties lango angos kraštais. Išmontavę palangę, pašalinę visą apdailą, garų ir hidroizoliacijos juostų specialistai nerado. Nelabai ir tikėjosi – tuo metu, kai buvo statomas šis namas, langų montavimas naudojant izoliacines juostas daugeliui atrodė ekstravagantiška idėja neturintiesiems kur dėti pinigų. Už remontą dabar jie moka kur kas daugiau, negu būtų sumokėję už šias medžiagas.
Toliau ardydami apdailą meistrai išvydo dar vieną standartinį to laikotarpio montavimo „sprendimą“: langas buvo įdėtas ant pleišto (vieno!), nors net pleištu tą rakštį pavadinti netikslu…
Lango montavimo brokas sukėlė negrįžtamą poliuretano putų susidėvėjimą – dėl jų deformacijos susidarė beveik kiaurymių. Taigi šiuo atveju langų montuotojai „įrengė“ neplanuotą buto vėdinimo sistemą. Nustačius, kad infraraudonųjų spindulių kamera eksperimento vykdytojų nesuklaidino ir situacija yra išties bloga, liko pasirinkti remonto būdą. Specialistų laukė iššūkis: ištaisyti montavimo broką žiemos sąlygomis, pageidautina – neišimant lango. Vienas svarbiausių klausimų buvo tinkamų medžiagų pasirinkimas. Šiuo atveju buvo aišku, kad kitos galimybės nebus – šeimininkai neleis daryti naujų skylių, tad ieškota patikrintų medžiagų. Nuspręsta naudoti didelę patirtį atliekant trijų sluoksnių montavimą turinčios bendrovės „Soudal“ siūlomas priemones. Buvo surinktas visas paketas specialioms užduotims, taigi – ir permontavimui žiemos sąlygoms, tinkamų produktų.
Pasiryžus ištaisyti montavimo klaidas neišimant lango, šis turėjo būti suremontuotas iš vidaus. Svarbiausia medžiaga remontuojant langą turėjo būti izoliuojamosios poliuretano putos. Norint jas panaudoti pirmiausia reikėjo sudėti tinkamus pleištus. Kad ateityje vėl neatsirastų nepageidaujama „vėdinimo“ vieta, izoliacijai pasirinktos ypač elastingos putos „Soudal Flexifoam“. Kruopščiai išpurškus putas buvo pritvirtinta garų izoliacijos juosta. „Soudal“ langų sistema numato, kad viduje turi būti sandariau nei išorėje. Siekiant apšiltinti nuožulnų lango angos kraštą, palangę meistrai priklijavo šiltais poliuretano klijais „Soudabond Easy“. Remontui ir šilumos nuostoliams kompensuoti panaudotas ir akrilinis glaistas. Apdailiniai angokraščių kampai ir juostos buvo priklijuoti klijais „Soudal Fix All Classic“.
Termografinis auditas po šio iš vidaus atlikto remonto parodė, kad lango nusėdimo defektai buvo visiškai pašalinti. Ypač verta paminėti temperatūros pokyčius. Prieš remontą lango paviršiaus temperatūra buvo +2,9°C esant -1,5°C lauko temperatūrai, o po remonto – +10,41°C esant -5°C lauko temperatūrai.