Stambiaplokščių namų tarp blokinių sujungimų remontas
Ekonominis sąstingis pristabdė naujų daugiabučių gyvenamųjų namų statybos procesą. Tai tikrai nėra džiuginantis dalykas, juk miestuose gyventojų skaičius auga nepriklausomai nuo šalies ekonominės padėties. Tokiu būdu ketinimai remontuoti senojo fondo stambiaplokščius, monolitinius, mūrinius namus ne tik nepraranda prasmės, bet tampa dar aktualesni. Bendrovė Bostik, tęsdama straipsnių ciklą apie butų, namų, atskirų gyvenamųjų patalpų remontą, siūlo pasidomėti aktualia tema – tarpblokinių sujungimų, dar vadinamų fasado siūlėmis, remonto niuansais.
Norint remontuoti tarpblokines daugiabučių namų siūles pirmiausia būtina išsiaiškinti problemą ir nustatyti jos atsiradimo priežastis, o tada pritaikyti efektyviausią ilgalaikį sprendimą. Išardyti sujungimą, pakeisti hidroizoliacinę tarpinę, atstatyti sujungimą – tai daug darbo sąnaudų ir lėšų reikalaujantis procesas. Todėl pasirinkus labai konkrečias, tik šiam tikslui tinkamas medžiagas galima ne tik pagerinti namo būklę, bet ir sutaupyti.
Paveldėta problema
Daugiabučių pastatų sienų konstrukcijose buvo numatyta, kad siūlių eksploatavimo laikas nebus ilgesnis nei aštuoneri metai. Šiuo metu ilgą laiką neremontuotuose daugiabučiuose galime stebėti žiojėjančias siūles, kurias būtina atnaujinti.Sovietmečiu tarpinės buvo gaminamos iš elastingos ir kibios gumos – elastano. Šios medžiagos struktūra tik laikinai užtikrino siūlių sandarumą. Tačiau remontuojant namus siūlės neretai buvo užkamšomos dervuotomis pakulomis ir vėliau užtinkuojamos cemento skiediniu. Dabar visiems šis sprendimas aiškus – tai buvo laikinas problemos sprendimo būdas. Sukietėjusi guma tiesiog iškrisdavo, o neelastingas skiedinys anksčiau ar vėliau suskilinėdavo. Taigi, lietaus vanduo, drėgmė, šaltis lengvai įsigerdavo į siūlę.
Pagrindinės tarpblokinių sujungimų avarinės būklės pasekmės:
- lyjant šlampa vertikalūs ir horizontalūs buto kambarių kampai;
- šlampa buto kambarių kampai;
- pelija buto kambarių kampai, sienų plokštumos;
- pučia vėjas ties grindimis ar kambarių kampuose, jaučiamas skersvėjis.
Poliuretano mastika siūlių hermetizavimui
Naudojant modernias, gerokai pažangesnes statybines medžiagas ir technologijas siūlių sandarinimo darbai atliekami nesudėtingai ir itin efektyviai. Tokių sprendimų pagrindas – elastinga ir gerai orui pralaidi poliuretano mastika. Iš pradžių tinkamai paruoštos plokščių sandūros dengiamos specialaus grunto sluoksniu, vėliau jos užpildomos apvaliu akyto polietileno profiliu ir galiausiai užsandarinamos poliuretano mastika.
Hermetizuojamasis polietileno profilis
Skirtingo skersmens siūlėms užpildyti naudojamas hermetizuojamasis polietileno profilis. Šį akytąjį profilį, kaip hermetiką sandarinant plyšius aplink langus ir duris, galima naudoti ir naujos statybos namų plokščių siūlėms sandarinti. Bendrovė Bostik šiuo tikslu gamina apvalų profiliuotą hermetizuojamąjį akytojo polietileno profilį su uždaromis akutėmis. Tarpams užpildyti skirto profilio skersmuo parenkamas atsižvelgiant į siūlės dydį. Apvalus polietileno profilis gaminamas 6, 10, 13, 16, 20, 24, 30, 40, 50 mm skersmens. Įterpiant profilį į siūlę labai svarbu mechaniškai nepažeisti profilio paviršiaus – tokiu būdu maksimaliai bus sumažinta drėgmės ir vandens kaupimosi siūlėje galimybė. Profilis turi būti mažiausiai 2 mm platesnis už siūlės plotį, o sandūros – kuo tikslesnės ir be jokių tarpelių. Šis gaminys – ypač elastingas, jis prisitaiko prie bet kokios formos sienelių, taip pat pasižymi mažu šiluminiu laidumu (0,036–0,045 W/kv. cm).
Speciali poliuretano mastika
Plokščių siūlėms sandarinti patartina naudoti mastiką Bostik Urethane Construction 2637. Tai statybinių konstrukcijų sandūroms sandarinti skirta vieno komponento poliuretano medžiaga. Ši mastika užtepama mechaniniu arba elektriniu suslėgto oro pistoletu. Dėl ypatingos konsistencijos ją paprasta išspausti, be to, taip užtikrinamas patvarumas. Prieš montavimo darbus visi paviršiai turi būti nusausinami, nuo jų nuvalomos dulkės, riebalai, skiedinio ir cemento likučiai. Esant 23 laipsnių temperatūrai ir 50 proc. santykiniam drėgnumui medžiaga į elastingą gumos pavidalo siūlę sustingsta ne ilgiau kaip po 8 valandų. Medžiaga atspari vandeniui, ultravioletiniams spinduliams, šarmams, tirpikliams, pakankamai žemai ir aukštai temperatūrai – nuo 30 laipsnių šalčio iki 70 laipsnių karščio. Apdorotą paviršių galima dažyti tepamaisiais ir purškiamaisiais sintetiniais dažais. Dažų sukibimą galima pagerinti junginio paviršių padengus plonu smulkaus ir švaraus smėlio sluoksniu iškart, kai užtepama medžiaga. Poliuretano mastika gali būti ir spalvota – pilkos, baltos, rudos, juodos ir geltonos spalvų. Mastika itin efektyviai sukimba su daugeliu statybinių medžiagų, nenaudojant jokio grunto. Tačiau tais atvejais, kai susiduriama su akytomis medžiagomis, sukibimas pagerinamas šiurkščiu šepetėliu užtepant grunto Bostik Urethane Primer 5075 sluoksnį.
Siūlių ventiliacijos kanalai
Tvarkant senas arba hermetizuojant naujų pastatų siūles būtina įrengti siūlių ventiliacijos ir drėgmės šalinimo kanalus. Šie nuožulniai tvirtinami 8–10 mm skersmens plastikiniai vamzdeliai turi būti montuojami kiekviename plokščių sandūros taške ne mažesniu nei 3 m atstumu vienas nuo kito, o už poliuretano medžiagos siūlės turėtų išsikišti 2–3 milimetrus.
Hermetiko naudojimo principas
Kad hermetikas pakankamai sukibtų su paviršiumi ir galėtų atlaikyti deformacijas, reikia naudoti apvalų sandarinimo profilį, atliekantį ir siūlės gylio reguliavimo funkciją. Siūlės gylis turėtų būti perpus mažesnis už jos plotį, o minimalus siūlės plotis neturi būti mažesnis nei 5 mm, maksimalus turi būti ne didesnis nei 50 mm. Apvalus profilis pasiekia didesnį hermetiko ir paviršiaus sukibimo plotą ir sumažina vidinį pasipriešinimą besiplečiant sandarikliui.
Siūlės plotis (mm) | Siūlės gylis (mm) | Naudojimas iš 0,6 l pakuotės (bėginių metrų) |
5-7 | 3-5 | 40-18 |
8-12 | 4-7 | 18-7 |
13-20 | 5-8 | 9-4 |
21-30 | 6-9 | 5-2 |
31-45 | 10-20 | 2-1 |
Lentelėje pateikiame siūlėms skirto poliuretano hermetiko Bostik-2637 naudojimo normas.