Anza

Šviesūs namai

šivesūs namai privalumai

Nepaisant didžiulio šviestuvų pasirinkimo vandenyno, mus masinančio įvairių spalvų ir formų mirgėjimu, tinkamą ir jaukų namų apšvietimą sukurti nėra sunku. Tereikia nepasiklysti informacijos srautuose, derinti estetinio grožio troškulį su praktinio naudingumo poreikiu ir skirti laiko apšvietimo planavimui. O dabar – pirmyn į šviesos pasaulį.

Šiek tiek apie lemputes

Dažniausiai namus apšviečiame kaitinamosiomis arba halogeno lemputėmis, mažiau paplitusios, tačiau šiam reikalui taip pat naudojamos – dienos šviesos lemputės. Pasirinkti, ką įsukti į savo šviestuvą, galima pagal lemputės ar šviestuvo dizainą, reikalingą šviesos stiprį ar net pageidaujamą poveikį organizmui…

Kaitrinės lemputės

Senų seniausiai žinomos, visiems gerai pažįstamos ir daugumos naudojamos – kaitrinės lemputės. Jų veikimo principas labai paprastas: elektros srovė tekėdama per ploną volframo siūlelį jį įkaitina ir šis ima skleisti šviesą. Stiklinis burbulas aplink siūlelį saugo ne tik mus nuo nudegimo, bet ir patį siūlelį nuo jam pražūtingos sąveikos su deguonimi.
Didžiausiais kaitrinės lemputės privalumais galima įvardinti platų jos įtampos diapazoną – nuo kelių iki kelių šimtų voltų, bei simpatišką jos kainą – tokią lemputę galima įsigyti už 1–5 litus. Vis dėlto kaitrinės lemputės skleidžiama šviesa nėra labai ryški, tad ji ne visada būna geriausias pasirinkimas.

Halogeninės lemputės

Šio tipo lemputės nuolat tobulinamos, todėl pelno vis didesnį populiarumą. Jos veikia taip pat kaip ir kaitinamosios – volframo siūlelis kaisdamas skleidžia šviesą. Lemputės skiriasi tik stiklo burbulo forma ir viduje esančiomis dujomis.
Halogeninės lemputės šviečia stipriau ir ryškiau, o dėl aukštos temperatūros skleidžiama ne geltona, o balta šviesa, kuri yra artimesnė natūraliai dienos šviesai. Žinoma, dėl šios ypatybės lemputė netiks ten, kur norima blankesnio apšvietimo. Halogeninė lemputė yra šiek tiek brangesnė už kaitrinę, jos kaina svyruoja nuo 7 iki 15 litų.

Liuminescencinės lemputės

Natūralią dienos šviesą sukuria liuminescencinės, vadinamosios „dienos šviesos” lemputės. Nors jos dažnai įsivaizduojamos kaip pailgos senovinės lempos, tiesa ta, kad dabar gaminamos kompaktinės liuminescencinės lemputės savo dizainu yra panašios į kaitrines. Tokios lemputės gali būti naudojamos taip pat kaip kaitrinės ar halogeninės, t. y. įsukamos į šviestuvą. Vis dėlto jos yra šiek tiek didesnės ir į kai kuriuos šviestuvus gali paprasčiausiai netilpti.
Liuminescencinės lempos buityje nėra dažnai naudojamos dėl jų skleidžiamos šaltos, netgi melsvo atspalvio šviesos. Tačiau ir šios žinios yra senstelėjusios – šiuo metu gaminamos plataus atspalvių spektro liuminescencinės lempos, tad galima išsirinkti ir šiltą šviesos atspalvį. Aptariamų lempučių vengiama ir dėl jose esančių gyvsidabrio dujų, nes gali kilti sunkumų dėl lempų sunaikinimo – juk negalima mesti gyvsidabrio tiesiai į šiukšliadėžę. Tačiau ir ši problema turi sprendimą – panaudotas lemputes priima jomis prekiaujančios parduotuvės.
Kartais liuminescencinės lempos nesirenkamos dėl kalbų apie jų neigiamą poveikį akims. Ir tai nėra mitas. Liuminescencinės lempos turi specialų įrenginį, vadinamą „paleidikliu”, kuris įjungia lempą. Jei „paleidiklis” mechaninis, gyvsidabrio dujos juda lėčiau, o tai sugelia mirgėjimą, dėl kurio greičiau pavargsta akys. Todėl dienos šviesos lempų su mechaniniu „paleidikliu” nerekomenduojama naudoti vaikų darbo vietai apšviesti. Lemputės su elektroniniu „paleidikliu” tokių bėdų nesukelia, bet ir kainuoja daugiau. Jei norite sutaupyti, galite rinktis šviestuvą su mechaniniu „paleidikliu”, nes ir tokie šviestuvai, ir pačios lempos, pritaikytos tokiems šviestuvams, yra pigesnės.
Lempučių kaina, priklausomai nuo tarnavimo laiko, gamintojo, taupumo svyruoja nuo 30 iki 50 litų.

Šviesos diodai

Tikriausiai tai mažiausiai girdėtas šviesos šaltinis – diodai yra gana naujas produktas. Kadangi diodai nėra ir pigūs – 45 cm sujungtų diodų juostelė kainuoja nuo 80 iki 165 litų, – jie dažnai naudojami akcentiniam apšvietimui sukurti. Žinoma, juos galima naudoti ir paprastam apšvietimui, nes ši šviesos šaltinis yra labai taupus: 1 vato diodo skleidžiamos šviesos visiškai pakanka skaityti knygai. Be to, diodus galima vadinti super ilgaamžiais – jie tarnauja iki 60 tūkstančių valandų.

Kas, kur ir kam?

Informacijos apie šviestuvus ir šviesos panaudojimo galimybes praktiškai neįmanoma, o ir nereikia apibendrinti, nes čia – „kiek žmonių, tiek ir nuomonių”, o ir individualių poreikių ne ką mažiau. Tad dabar, kai šviestuvus galima montuoti praktiškai visur, kur tik norima, jų pasirinkimas parduotuvėse – milžiniškas, kiekvienas gali susikurti namų šviesą pagal savo poreikius ir galimybes.
Naudojant skirtingus sprendimus, galima sukurti jaukią aplinką, paįvairinti, pakeisti savo būstą. Specialistai sako, jog galima netgi nekeisti nusibodusių baldų, o apšvietimu visiškai atnaujinti savo namus sukuriant, pavyzdžiui, apšvietimą be šviestuvų – paprasčiausiai išslapstant lemputes.
Patalpai apšvietimą geriausia parinkti atsižvelgiant į jos paskirtį, žinoma, kartu labai svarbu įvertinti ir patalpos dydį, netgi sienų atspalvį. Na, o kalbant apie apšvietimo mados tendencijas, galima pastebėti, kad šiuo metu populiariausia moderni klasika, tačiau madingiausias sprendimas –šviestuvus ir apšvietimą derinti prie namų stiliaus.

Vaikų kambarys be šešėlio

Dažnai žmonės klysta rinkdamiesi apšvietimą vaikų kambariui. Blogai, jei tokiam kambariui pasirenkami į lubas įleidžiami šviestuvėliai, nes jie šviečia kryptingai ir kambaryje susidaro šešėliai, o vaikams iki 11 metų formuojasi akis, ir nėra labai sveika, kai kambario apšvietimas netolygus. Tačiau, jei pageidaujama būtent įleidžiamų šviestuvų, specialistai pataria rinktis kaitrines lemputes, nes jos yra labiau išsikišusios iš įleidžiamo šviestuvo ir šviečia didesniu kampu – taip apšviečiamos ir sienos. Šiuo atveju, naudojant didžiausio skersmens, plačiausiu – 60 laipsnių kampu, šviečiančias lemputes, yra sunkiau išgauti „visišką” apšvietimą, todėl, pavyzdžiui, žiūrint į sieną jau bus matyti šešėliai. Taigi vaikų kambariui geriausia rinktis šviestuvą, kuris būtų kambario centre ir tolygiai jį apšviestų.

Darbo kambaryje – koncentruota šviesa

Dirbant nebūtina apšviesti visą patalpą, svarbiausia, kad būtų apšviesta darbo vieta, dažniausiai tai yra stalas. Tokiam apšvietimui, priklausomai nuo žmogaus pasirinkimo, gali būti naudojamas stalinis arba virš stalo pakabinamas šviestuvas. Kaip jau buvo minėta, darbo aplinkai labai tinka „dienos šviesos” lempos arba kompaktinės liuminescencinės lemputės, nes jų skleidžiama balta šviesa, nors ir nelabai maloni, tačiau neleidžianti prarasti budrumo.

Jauki prieblanda miegamajame

Miegamasis namuose – poilsio zona, todėl čia nebūtinas stiprus apšvietimas. Kažin, ar miegamajame reikalingas vidury kambario kabinamas šviestuvas… Pastarojo apšvietimo varianto išties dažnai atsisakoma pasirenkant paslėptą apšvietimą, įmontuojant šviestuvėlius, sukuriančius intymią ir jaukią prieblandą. Žinoma, kartais ir čia reikalinga stipri šviesa (pavyzdžiui, rausiantis spintoje), todėl miegamajame gali būti sėkmingai naudojamas šviesos reguliatorius, kuris leis nustatyti norimą šviesos ryškumą arba tiesiog keletą lempų prijungti prie kito jungtuko.
Dažnas mėgsta paskaityti lovoje, kartais tenka keltis naktį, todėl miegamojo kambaryje turbūt negalima apsieti be šviestuvo prie lovos. Skaitymui lovoje rinkitės reguliuojamą šviestuvą, skleidžiantį šviesą nedideliu kampu, nes iš bendros šviesos ne tik bus mažiau naudos, bet ir trukdysite žmogui, kuris yra šalia. Specialistai teigia, jog šviestuvui prie lovos reikėtų rinktis nestiprią (apie 40 vatų) kaitrinę arba neryškią halogeninę lemputę, kuri privers organizmą atsipalaiduoti ir neišbudins prieš miegą, taip pat ji neakins įjungta naktį. Dar viena galimybė – šviesos diodas, kuris šviesą gali skleisti įvairiu kampu (nuo 10 iki 120 laipsnių), o tai labai naudinga miegamajame.

Valgomajame – akcentuotas stalas

Valgomajam tinka šviestuvai, kabinami lubų centre. Dažniausiai jie yra klasikinio stiliaus, nors gana populiari ir moderni klasika. Tinkamai parinktas šviestuvas gali tapti ir patalpos akcentu. Apšvietimui naudojamą lubinį šviestuvą puikiai tinka kabinti virš valgomojo stalo, tačiau tokiu atveju stalas turės būti praktiškai nejudinamas – ne taip lengvai pakeisti pakabinamojo šviestuvo vietą. Taigi prieš instaliuodami pakabinamąjį šviestuvą gerai pagalvokite, ar tikrai norite jo būtent toje vietoje. Renkantis šviestuvą reikia jį derinti prie stalo – juk apvaliam stalui visai netiks pailgas šviestuvas. Lemputes galite rinktis tokias, kokias tik norite, – ar kaitrines, ar halogenines, ar net diodus, tačiau šviesa neturėtų būti per ryški ir spiginti į akis, nes šviestuvą rekomenduojama kabinti truputį aukščiau akių lygio.

Virtuvė – taip pat darbo vieta

Virtuvę taip pat galima pavadinti darbo zona, nes čia gaminamas maistas, o šiam darbui irgi reikia gero apšvietimo. Senos statybos namų virtuvėse šviestuvo laidas išvestas per lubų centrą, tačiau tokia šviesa visiškai nenaudinga, nes ji dažniausiai atsiduria už nugaros – mes patys ką nors darydami ją užstojame. Geriausias pasirinkimas virtuvėje yra „dienos šviesos” šviestuvai. Jie kabintini virš darbastalių – juk visiškai nebūtina apšviesti tuščią erdvę. Toks šviestuvas patogus dar ir dėl to, kad naudojant, pavyzdžiui, 18 vatų lemputę jos visiškai užteks darbo vietai apšviesti (švies kaip 75 vatų kaitrinė lempa). Žinoma, jei virtuvė pakankamai didelė ir joje taip pat stovi stalas, prie kurio visa šeima susirenka pusryčiauti ar vakarieniauti, virš jo taip pat reikės apšvietimo.

Apšviestas vonios kambario veidrodis

Kalbėdami apie vonios kambarį specialistai pabrėžia, kad šviestuvai visų pirma turi būti atsparūs drėgmei. Tai ypatingai svarbu, jei vonios kambarys nedidelis, nes tada galimybė šviestuvą aptėkšti vandeniu dar labiau padidėja, nedidelėje patalpoje lėčiau garuoja drėgmė. Vonios kambaryje populiaru naudoti apsaugotus nuo drėgmės įleidžiamus į grindis ir „dienos šviesos” šviestuvus.
Vonios kambarį galima apšviesti zonomis arba zonų apšvietimą derinti su bendruoju apšvietimu. Bene svarbiausią vonios kambario objektą – veidrodį, patariama iš abiejų pusių „įrėminti” liuminescencinėmis lemputėmis, kurių spalva turėtų būti artimiausia dienos šviesai, nes dažniausiai prie veidrodžio atliekamos visos grožio procedūros ir todėl būtina matyti realų, o ne, pavyzdžiui, kaitrinės lemputės skleidžiamos šviesos „pagražintą” vaizdą. Tuo tarpu pačiai voniai galima naudoti tik jos zonos apšvietimą – virš vonios arba šalia jos gali būti montuojami įleidžiami šviestuvai su halogeninėmis arba kaitrinėmis lemputėmis, galima rinktis ir bendrąjį apšvietimą, kuriam labiau tinka dienos šviesos lempos.
Tualetui, atrodo, kažin kokių stebuklų neprigalvosi, tačiau ir čia galima padaryti kažką neeilinio. Nepaprastai patogus sprendimas būtų tualete įrengti lemputę su itin jautriu judesio, tiksliau vadinamu „buvimo”, detektoriumi – taip niekada neužmiršite išjungti šviesos, nes apskritai nereikės tuo rūpintis.

Koridorius

Renkantis apšvietimą koridoriui riekia atsižvelgti į jo dydį. Jei norite apšviesti buto koridorių, kuris paprastai būna nedidelis, geriausiai šviesą sutelkti toje vietoje, kur yra spinta (jei ji yra). Tokiu atveju laimėsite dvigubai – apšviesite ne tik koridorių, bet ir spintą, kad atidarius gerai matytųsi jos turinys. Turint didelį koridorių, nereikia persistengti su ryškiu ir galingu apšvietimu. Užteks, pavyzdžiui, tik keleto įleidžiamų, halogeninių šviestuvėlių, nes dažniausiai koridorius – tik praėjimo zona. Jei dideliame koridoriuje turite kažkokį staliuką, kėdutę ar ant sienos pakabinti paveikslai, puikus sprendimas – apšviesti būtent tuos daiktus: jie bus akcentuoti, ir koridoriuje bus pakankamai šviesu. Taip pat dideliam koridoriui tinka šviestuvas su judesio detektoriumi, tada išvengsite „čia įjungti – ten išjungti” ritualo. Žinoma, niekas nenubaus, jei pakabinsite ir vieną šviestuvą, tačiau galbūt verta paieškoti įdomesnių sprendimų?

Galimybė įkrėsti namams proto

Yra sukurta „protingo namo” sistema, kuri leidžia valdyti visus elektros prietaisus, esančius name ar bute, taip pat ir apšvietimą. Ši sistema ypač naudinga tiems, kurie gyvena privačiuose namuose, nes ji suteikia galimybę reguliuoti visų namo erdvių apšvietimą vienu mygtuko paspaudimu, pavyzdžiui, jei ryte skubate į darbą, nebereikia bėgioti po visą namą ir išjunginėti šviesas, užtenka paspausti vieną tam užprogramuotą klavišą, ir šviesa užges visuose kambariuose. Labai naudinga sistemos funkcija – naudoti prevencinį apšvietimą. Jei namai paliekami vieni ilgesniam laikui, galima užprogramuoti sistemą taip, kad ji pati sutemus automatiškai įjungtų ir išjungtų šviesą tai viename, tai kitame kambaryje iki nustatytos valandos, taip sudarydama įspūdį, jog kažkas yra namuose.

Šviesos teikiamos galimybės

Yra šimtai galimybių išdėlioti šviestuvus ir taip susikurti gražią, jaukią, malonią ir patogią aplinką. Gal niekada nepagalvojote, tačiau apšvietimas gali apgauti mūsų akis. Na, negalvokite nieko blogo, tiesiog yra keletas galimybių vizualiai pakoreguoti savo būsto erdves gudriai parenkant šviestuvams vietą. Keletas patarimų:
•Jei kambarys ilgas, jokių būdu nesirinkite išilgai kambario esančio šviestuvo, nes jis dar labiau prailgins erdvę. Tokį kambarį tinka apšviesti zonomis, kurios suskaidys erdvę ir ji neatrodys tokia ištysusi. Tas pats tinka ir per aukštoms erdvėms.
•Jei norima paaukštinti kambario lubas, šviestuvus, skleidžiančius šviesą į viršų, reikia montuoti ant sienos. Tuomet svarbu tokių šviestuvų įsigyti pakankamai, nes dėl kritimo krypties prarandama dalis šviesos. Specialistai primena, kad esat tokiam apšvietimui lubos turi būti nudažytos idealiai, nes šviesa, nukreiptai į jas, išryškins visus trūkumus.
•Norint vizualiai padidinti mažą erdvę, patariama naudoti paslėptą apšvietimą. Jei dienos šviesos lempos bus paslėptos po karnizu, šviesa kris ant sienų taip praplatindama erdvę.

Konsultavo UAB „Ardena” vadybininkė Jolanta Kijakovska bei „Schneider electric” pardavimų inžinieriai Aurelijus Imbrasas ir Valdas Stančikas.

Jung

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu