Ekoklima

Sodo tinklaraštininkės patarimai: kokius augalus sodinti, kad kiemas džiugintų visą vasarą

Augalų sodinimas

Pavasaris – metas, kai gražiname ne tik namus, bet ir kiemus. Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja ir sodo tinklaraštininkė Lina Liubertaitė sako, kad prieš pasiraitojant rankoves ir kimbant į darbus dėmesį reikėtų atkreipti net į kelis dalykus: į gėlių ir augalų rūšis, jų dydžius ir vietą, kurią joms parinksite, galiausiai – spalvines gamas.

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad nors pavasaris šįmet savo šiluma nelepina, įvairios sėklos pardavimų piką pasiekia jau balandį.

„Nors palangių daržininkystė vyksta ištisus metus, šylant orui vis intensyviau pradedama ruoštis lauko sodininkystės sezonui. Analizuodami duomenis pastebime, kad lietuviai linkę gražinti savo aplinką, namuose pasisodinti prieskonių. Per sezoną įvairių sėklų paprastai parduodama net apie 0,8 milijono“, – teigia V. Budrienė.

Svarbiausia – susidaryti planą 

Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja, sodo tinklaraštininkė L. Liubertaitė, sako, kad pradėti rūpintis augalų sodinimu ir gėlynų apželdinimu tikrai ne vėlu. Visgi, norint apželdinti kiemą ar sodybos teritoriją pirmiausia reikėtų susidaryti planą ir kiemą suskirstyti zonomis: nuspręsti, kuri sklypo vieta bus paradinė, kuri skirta poilsiui, o kuri galbūt ir aktyviam laisvalaikiui. Tai, pasak jos, padaryti visai nėra sudėtinga, tiesiog reikia skirti šiek tiek laiko. 

„Suskirsčius kiemą dalimis, tam tikrose zonose ar jų ribose galime pasodinti augalų grupes. Tai nebūtinai turi būti gėlynas, tai gali būti gėlių derinys su žydinčiais krūmais, medžiais. Galbūt vienos augalų grupės funkcija bus atskirti daržą nuo poilsio zonos. Tuomet atitinkamai reikėtų pasistengti, kad želdynas nebūtų per aukštas, neužstotų saulės. Jeigu gėlynas atskirs vaikų aikštelę – ieškokite tokių augalų, kurie atsparūs mindžiojimui, kad nereiktų jaudintis, jog kamuolys nuskris į gėlyną ir išlaužys gėles. Na, o jeigu ieškome augalų terasai, reikėtų rinktis malonaus kvapo gėles, kad joje sėdėti būtų gera. Tam puikiai tinka įvairiausios rožių veislės, jazminai ar alyvos. Jeigu turite lauko virtuvę – šalia labai patogu auginti prieskonines žoleles“, –  pasakoja L. Liubertaitė. 

Viena iš dažniausių klaidų, kurią daro žmonės, pasak specialistės, – prisipirkti augalų ir tik tuomet ieškoti jiems vietos sklype. 

„Pirkti augalus ekspromtu yra tas pats, kaip nueiti į parduotuvę alkanam. Tuo labiau, kad perkant augalus neapgalvojus neretai nepasidomima apie juos. Ir tai yra antra didžiausia klaida. Mes juo matome tokius, kokie yra šią minutę. Jeigu nežinosime augalų charakteristikos, nenutuoksime kaip jis atrodys kieme po mėnesio ar po metų“, –  teigia ji. 

Kokius augalus rinktis?

Ieškant augalų ji siūlo pasidomėti, ko šiuo metu iš tikrųjų trūksta sklypui ir nepasikliauti vien tik savo akimis.

„Jeigu dabar nueisite įsigyti augalų, matysite tai, kas žydi dabar ir gražiai atrodo šiuo metu. Bet jeigu šį pavasarį norite kažką pasisodinti savo kieme, pagalvokite ir apie augalus, kurie bus gražūs rudenį, Kalbant apie gėles – tvaresnis pasirinkimas yra auginti daugiametes gėles, kad vieną kartą jas pasodintumėte, o toliau jos augtų pačios. Daugiamečiai augalai nereikalauja tiek daug priežiūros ir darbo“, – sako L. Liubertaitė. 

Specialistė su „Iki“ dalijasi patarimais, kokių augalų verta įsigyti ir kas žydės jau netrukus. Vienas jų – gojiniai šalavijai. Jų žiedynai yra vertikalūs ir  atrodo labai netradiciškai bei įdomiai. Gojiniai šalavijai žydi itin ryškiai, išsiskiria intensyviai violetine ar dangiškai mėlyna spalva. 

Kitas dėmesio vertas augalas – kraujažolė. Kaip pasakoja L. Liubertaitė, šį augalą galime pažinti iš pievų, kur jos žydi baltais smulkiais žiedeliais. Kraujažolės gali būti ir aksominės, vyšninės spalvos, gali būti ir plytų atspalvių ar oranžinės spalvos. Šios gėlės, anot jos, puikiai dera kartu su gojiniais šalavijais. Be to, tai yra vienas iš tų augalų, kurie žydi gana anksti. Kitas kraujažolių privalumas – jos  yra pakankamai gerai pakelia sausras. Dar vienas iš greitai žydėsiančių augalų – katžolė. Jos žydi melsvais žiedeliais ir yra puikus augalas: nereiklus ir gana greitai dauginamas. 

„Jeigu pasisodinote katžolę ir jai pas jus patiko – galite gana greitai ir lengvai jų pasidauginti. Tai puikus augalas tiems, kurie nori sutaupyti ir patys užsiauginti kuo daugiau augalų, kad apsiželdintų savo kiemą. Be to, katžolės žolynai gražiai krenta ant tako, todėl puikiai tinka želdyno pakraščiams papuošti“, –  teigia L. Liubertaitė.  

Kiti temos straipsniai

Namų tvora. Kaip išsirinkti tinkamą?

Namų tvora. Kaip išsirinkti tinkamą?

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Rinkoje yra medinės, segmentinės, metalinės

braškės

Braškės. Braškių auginimas

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Dirvos ruošimas. Dideliuose braškynuose įvedama

Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

Europiniai kukmedžiai ( Taxus baccata )

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Paplitę beveik visoje Vakarų Europoje,

Tvoros segmentai

Tvoros segmentai

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Tvoros segmentai iš metalo pasižymi

Kaip pasistatyti medinę tvorą?

Kaip pasistatyti medinę tvorą?

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Neretai išgirstama, jog medinės tvoros

Patarimai veisiantiems sodus

Patarimai veisiantiems sodus

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Nuo ko pradėti? Sodininkavimo sėkmė

Gėlyno formavimas sode

Gėlyno formavimas sode

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Gėlynas – ypatingas sodo dekoro

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu