Franke

Tvaraus gyvenimo siekiamybė: kaip prie to gali prisidėti… šviesos jungiklis?

JUNG jungikliai

Vartotojų sąmoningumas apie energijos resursų suvartojimą ir tvarumo svarbą auga, todėl vis daugiau mūsų keičia savo kasdienius įpročius ir netgi namų aplinką. Visgi, ne visi susimąsto, kokį pėdsaką palieka iš pirmo žvilgsnio atrodančios nedidelės buities detalės – namuose esantys jungikliai ar kištukiniai lizdai. Be pastarųjų neatsiejami nė vieni namai, todėl svarbu atsakingai rinktis ir, prieš įsigyjant konkretų namų pagalbininką, pasidomėti, kiek jis draugiškas aplinkai. 

JUNG jungikliai
JUNG gamykla Vokietijoje

Kokiais kriterijais vadovautis projektuojant aplinkai draugiškus ir tvarius namus – pasakoja jungiklių ir protingų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.

Šviesos jungiklis – ilgaamžiškumo etalonas 

Vokišku preciziškumu pagarsėjusios JUNG įmonės sėkmės istorija prasidėjo prieš 111 metų nuo pirmojo šviesos jungiklio, kuris šiandien visame pasaulyje laikomas aukštos kokybės ir patikimumo etalonu. Pasak R. Skurdenio, šiandien įmonės jungiklius ir kištukinius lizdus klientai savo namuose visame pasaulyje integruoja ne tik dėl laikui nepavaldaus subtilaus dizaino, bet ir dėl eksploatavimo ilgaamžiškumo. O tai – vis svarbesnis kriterijus tvaraus gyvenimo kontekste. 

JUNG jungikliai

2023 m. vasarą pristatytoje JUNG tvarumo ataskaitoje, sudarytoje remiantis pasaulinio patikros standarto GRI gairėmis (Pasaulinės atskaitingumo iniciatyva, angl. Global Reporting Initiative), pažymima, jog įmonė daug investuoja į mokslinius tyrimus ir plėtrą, kad rinkai būtų pristatyti visomis prasmėmis pažangūs produktai, taip apimant visą jų gyvavimo ciklą – nuo pasirenkamų dizaino sprendimų, perdirbamų ir patvarių medžiagų, techninių komponentų iki naudojimo paprastumo. 

„Remiantis ataskaitos duomenimis ir ilgamete gamybos filosofija, didelį dėmesį skiriame energetikos sistemų modernizavimui, inovatyvių sprendimų plėtrai, išteklių optimizavimui, dekarbonizacijai ir kitiems pažangiems sprendimams. Vien 2021 metais JUNG pagamino apie 28,5 mln. įvairiausių aplinkai draugiškų gaminių, tarp kurių kasdien buityje naudojami elektros jungikliai, kištukiniai lizdai, šilumos termostatai ir kiti aplinkai draugiški namų komponentai“, – pasakoja „JUNG Vilnius“ vadovas R. Skurdenis, taip pat priklausantis JUNG naujų produktų kūrimo grupei Vokietijoje. 

JUNG jungikliai
Įmonė daug investuoja į mokslinius tyrimus ir plėtrą, kad rinkai būtų pristatyti visomis prasmėmis pažangūs produktai

Pasiekimų krepšelyje – sumažinti CO² rodikliai 

JUNG populiariųjų šviesos jungiklių gyvavimo grandinė yra pagrįsta žiediškumo principais ne tik dėl perdirbamų medžiagų, bet ir dėl nuolat optimizuojamų energijos taupymo sprendimų. Remiantis tvarumo ataskaitos rezultatais, įmonė nuo 2015 metų iki 2022 metų stipriai pagerino CO² emisijos rodiklius – išmetamo CO² skaičius per vieną produkto vienetą sumažėjo 34 proc. 

„Žiediškumo principai JUNG verslo modelyje yra plačiai taikomi dėl gyvybiškai svarbių ekosistemų išsaugojimo, klimato apsaugos ir pavyzdingo indelio į tvaresnę pramonę. Kartais visai maži ir ne taip pastebimi buities įrenginiai kaip elektros jungikliai gali labai stipriai prisidėti prie tvarumo. Atliekų ir taršos mažinimas yra vienas iš svarbiausių įmonės tikslų, kurį mes metai iš metų vis efektyviau pasiekiame“, – teigia R. Skurdenis. 

JUNG jungikliai
Gamybs atliekų ir taršos mažinimas yra vienas iš svarbiausių įmonės tikslų

Kuriant JUNG produktus, didelis dėmesys yra skiriamas patvarių medžiagų naudojimui. Viena tokių medžiagų – duroplastas, kuris, lyginant su termoplastu, gamybos metu leidžia išmesti mažiau CO², sunaudoti mažiau energijos ir vandens išteklių. Pasibaigus gyvavimo ciklui, duroplastas smulkiu pavidalu gali būti panaudojamas dar kartą, pavyzdžiui, kaip užpildas. Perdirbimo ar šalinimo metu neišskiriamos toksiškos medžiagos, o irimo metu nesusidaro mikroplastikas.

Ypatingas vaidmuo, mažinant paliekamą CO² pėdsaką, tenka ir JUNG produkciją besirenkančių vartotojų edukacijai. Puikus praktinis pavyzdys – tiek JUNG KNX, tiek JUNG HOME sistemose prieinami sprendimai, kurie geba matuoti atskirų prietaisų sunaudojamos energijos kiekius, juos analizuoti ir padėti racionaliai keisti savo įpročius. 

Pasaulyje pripažinti sertifikatai 

Dar vienas reikšmingas JUNG pastarųjų metų pasiekimas – gautas „Cradle to Cradle“ (liet. nuo lopšio iki lopšio) sertifikatas. Tai pasaulinis saugių, žiedinių ir atsakingai pagamintų prekių standartas. Kaip diktuoja pats pavadinimas, šis standartas apima visą pridėtinės vertės gamybos grandinės tyrimą, siekiant užtikrinti, kad JUNG produktai nedarytų neigiamos įtakos žmonių sveikatai ir aplinkai. 

JUNG jungikliai

Norint gauti šį sertifikatą, yra vertinimos 5 kategorijos: medžiagos kokybė, produktų gyvavimo ciklas, atsinaujinančios energijos ir anglies dvideginio kontrolė, gamybos procese naudojamo vandens valdymas bei socialinis teisingumas. „Cradle to Cradle“ produktų sertifikavimo programa yra pagrįsta nuolatinio tobulėjimo koncepcija ir yra skirstoma į keturis pasiekimų lygius: bronzos, sidabro, aukso ir platinos.

„Ypatingas iššūkis buvo sertifikuoti visus KNX modulius, tokius kaip mygtukų modulis arba kambario valdiklio ekranas su visomis mažomis dalimis ir sudėtingomis technologijomis. O tai yra labai svarbu, nes išmaniųjų namų sistemos KNX vis labiau pritaikomos daugelio namuose dėl ekonomiškumo, funkcionalumo ir prietaisų valdymo patogumo.

JUNG jungikliai

Tiesa, sistemos patikimumas yra ypatingai svarbus pastaruoju metu, kuomet rinkoje gausu anksčiau negirdėtų gamintojų, jokių garantijų nesuteikiančių ir daug kokybinių klausimų keliančių gaminių. Tuo metu JUNG KNX jutiklių ir automatinių valdiklių, turinčių bronzos statusą, sertifikatas yra didžiulė sėkmė pramonėje, nes esame vienintelis gamintojas pasaulyje, turintis tokį įvertinimą“, – dėmesį atkreipia R. Skurdenis. 

Su išsamia JUNG tvarumo ataskaita galite susipažinti čia

REKOMENDUOJAME