Anza

Nauji jungikliai – naujas kambarys

Nauji jungikliai – naujas kambarys
Styling: Annett Janowiak

Kiekviename kambaryje yra bent po vieną elektros jungiklį. Bėda ta, kad daugelyje mūsų būstų jie balti, neišvaizdūs ir tikrai nepuošia interjero. Mes pamirštame, kad jungikliai ir rozetės – taip pat kambario detalės, kurios, tinkamai parinktos, tikrai nepanašės į baltą dėmę ant sienos.

Kaip išsirinkti kokybišką jungiklį?

Prieš perkant jungiklį, reikia atsižvelgti ne tik į tai, ar jis išvaizdus, bet ir į keletą kitų aspektų. Kad pirmas jūsų nusipirktas jungiklis netaptų paskutiniu, siūlome trumpą šių prietaisų charakteristiką.

Kas tos kokybės grupės?

Jei kada nors teko rinktis jungiklius, rozetes savo būstui, tikriausiai girdėjote apie kokybės grupes. Tai bene svarbiausias ir didžiausią įtaką kainoms ir ilgaamžiškumui darantis veiksnys. Tiesa, ant jungiklio ir rozetės pakuotės nerasite pažymėtos jų priklausomybės vienai ar kitai grupei, tad šią informaciją tiesiog teks įsidėmėti.

Pirkinys iš turgaus – prastas pasirinkimas

Pirmajai grupei priskiriami pigiausi, kelis litus kainuojantys baltarusiški, rusiški, turkiški populiarių ženklų falsifikatai. Jų trūkumas tas, kad dažniausiai jie būna pagaminti iš pigių medžiagų, kartais net polistirolo. Galite įsivaizduoti, kaip ilgai tokie prietaisai tarnauja… Be to, tokie jungikliai ir rozetės išlaiko ne didesnę nei 6 amperų srovę, vadinasi, jie netinkami elektrinėms viryklėms, skalbyklėms, elektriniams virduliams ir kitiems prietaisams, kurie naudoja daugiau nei 1 320 W.

Specialisto komentaras: Vertėtų priminti, kad amperais matuojamas elektros srovės, atitekančios į mūsų butus, stipris. Vatais (W) matuojamas – pritaiso galingumas.

UAB „Liregus” komercijos direktorius Andrius Zabulevičius teigia, kad po atlikto pirmosios kokybės grupės jungiklių ilgaamžiškumo testo paaiškėjo, jog jie teatlaiko vos po 1 000 ar 3 000 paspaudimų. Be to, jie greitai praranda spalvą, blizgesį, įjungiami ar išjungiami skleidžia skardų garsą. Taip pat kelia pavojų sveikatai: dėl atvirų kontaktų kyla trumpo jungimosi, galinčio sukelti gaisrą, grėsmė, taip pat gali nukrėsti elektra.

Atsargiai, apsimetėliai!

Antroji grupė mažai kuo tesiskiria nuo pirmosios. Tai daugiausia populiarių elektros instaliacijos gaminių serijos, nepasižyminčios įvairove ir dizaino subtilybėmis. Jie atrodo panašiai kaip ir paprasti, bet kokybiški trečiosios grupės jungikliai. Atkreipkite dėmesį į tai, kad šie prietaisai pagaminti iš pigių medžiagų, vadinasi, jie lengviau pažeidžiami. Tuo galite įsitikinti parduotuvėje, pabandę sulenkti konstrukcijos rėmelį – jei jis deformuosis, vadinasi, produktas nekokybiškas.

Kainos ir kokybės derinys – trečia grupė

Dauguma Lietuvoje gaminamų elektros jungiklių priklauso šiai grupei. Jie gaminami iš aukščiausios kokybės patikimų medžiagų. Dažniausiai tai būna plastikas ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), PC (policarbonate) arba „duroplast” (pusiau keramika). ABS yra mažiausiai atsparus UV spinduliams ir išorės braižymui, PC – stipresnis, na o „duroplast” – išlieka nepakitusios išvaizdos net 14 ir daugiau metų. Šie jungikliai gerai prisitvirtina prie elektros lizdo ir yra lengviau pakeičiam, turi apsaugas nuo netyčinio vaikų prisilietimo ir atsitiktinio elektros smūgio. Dažnai trečiosios grupės jungiklių kontaktai yra pasidabruoti, taigi jie ilgaamžiškesni, gali atlaikyti iki 40 000 paspaudimų (tai vienas iš „Elektros gaminių sertifikavimo centro” taikomų kokybės kriterijų). Išlaiko 10 amperų ir didesnę srovę. Paprastai tokie jungikliai kainuoja apie 10 litų. Jei rinksitės trečiosios grupės gaminius, 2 kambarių būstui įrengti elektros instaliaciją kainuos nuo 300 iki 1 000 litų.

Norintiesiems gyventi stilingai…

Ketvirtajai grupei priskiriami gaminiai iš Vakarų Europos, pasižymintys originaliu dizainu ir puikia kokybe. Originalaus dizaino, su medžio, stiklo imitacija jungikliai gali kainuoti ir apie 100 litų. „Jei nenorite keisti viso jungiklio, galite keisti tik jo rėmelio spalvą. Tereikia įsigyti tokias funkcijas atitinkantį jungiklį. Tuomet, nutarę pakeisti kambario interjerą, galėsite prie jo pritaikyti ir jungiklio rėmelio spalvą – tai kainuos pigiau nei įsigyti naują”, – įvairiomis jungiklių galimybėmis stebina UAB „Schneider Electric Lietuva” pardavimų inžinierius Valdas Stančikas.

Specialisto komentaras: Gerų gamintojų tiek pigiausių, tiek brangiausių jungiklių techninės dalies kokybė yra vienoda. Tad įsigiję jungiklį, kainuojantį 15 ar 300 litų, jūs galite ir turite būti garantuoti, jog būsite saugūs ir turėsite kokybišką įrenginį.

Pasakyk, kokie jungikliai, pasakysiu, koks tu

Pirkdami jungiklius, lietuviai demonstruoja konservatyvumą. Pardavimų duomenys rodo, kad dauguma mūsų vis dar renkasi baltus tradicinius jungiklius. Tuo tarpu parduotuvių lentynose gausėja spalvingais rėmeliais puoštų, medinių, stiklinių, metalinių stilingų jungiklių, skirtų ir prabangiems, ir įprastiems namams. Iš tiesų spalvoti jungikliai netgi funkcionalesni nei balti – mažiau tepasi, ne taip matosi nusėdusios dulkės. Medžio ar kitų medžiagų imitacijos pagaminamos užklijuojant specialią plėvelę, dėl kurios paviršius tampa atsparesnis išorės poveikiui. Tiesa, neverta atsisakyti ir baltų rėmelių – jie tinkami griežto stiliaus interjeruose – tiek namuose, tiek biuruose.
Dabar vėl į madą grįžta senieji apvalūs jungikliai – tokius galite rasti pas močiutę kaime. Tad įsigiję juos galite būti tikri, jog tokie jungikliai taps namų interjero „vinimi”. Vis dėlto populiariausi ir dažniausiai pasirenkami architektų yra kvadratiniai griežtos formos įvairių spalvų jungikliai. Renkantis originalius jungiklius patartina tokius pačius sudėti bent jau tame kambaryje.
Lietuvoje išpopuliarėjo jungikliai su įmontuota lempute. Šviečiant lengvai pastebimam šviesos ruožui, tamsoje lengviau rasti jungiklį. Jie gali atlikti ir priešingą funkciją, t. y. veikti tada, kai dega šviesa. Tai naudinga tuomet, kai jungiklis reguliuoja lauko ar tualeto apšvietimą. Jam šviečiant, jūs žinosite, kad kažkur palikote įjungtą šviesą. Už tokį jungiklį tektų mokėti panašiai kaip ir už standartinį – apie 10 litų.

Jungiklis ant lango?

Kodėl gi ne! „Šiuolaikiniuose biuruose, būstuose, kur daug stiklo pertvarų, gana dažnai susiduriama su problema, kad nėra kur kabinti tradicinių jungiklių, nes nėra galimybės įvesti laidus. Tuomet galima įsigyti jungiklius ar judesio daviklius, skirtus tvirtinti ant stiklo ar kitų paviršių”, – pasakoja „JUNG Vilnius” regiono pardavimų vadovas Raimundas Skurdenis. Šio „stebuklo” veikimo principas paremtas radiobangomis. Jungiklis, užklijuotas ant stiklo, veikia kaip siųstuvas. Jis gali valdyti ne tik apšvietimą, bet ir žaliuzes ar šildymą bei prietaisus, nutolusius nuo jo 30–100 m (priklausomai nuo modelio). „Nors Lietuvoje jis dar nėra labai išpopuliarėjęs, po truputį šis įrenginys ateina ir į mūsų rinką. Nusipirkę šį jungiklį jūs nepretenduojate įsigyti „protingo namo” sistemą – mes jungiklius, valdomus distanciniais pultais, laikome tiesiog viena iš komforto išraiškų. Juk kažkada neįsivaizdavome televizoriaus su distanciniu pultu, o dabar – tai kasdienybė”, – pastebi Raimundas Skurdenis.

Sveikas gyvenimo būdas

Tikriausiai dar neteko girdėti apie antibakterinius jungiklius. Tai įrenginiai, į kurių plastiką gamybos metu įterpiami sidabro jonai. Jungiklis visą laiką yra švarus – ant jo niekada nesikaupia bakterijos. Tokie jungikliai naudingi tose vietose, kur gyvena silpną imunitetą turintys žmonės.

Viskas auksas, kas auksu žiba!

Ir šįkart aukso mes neieškojome pelenuose. Jį galima rasti ir ant sienos. Jei gyvenate prabangiai įrengtuose apartamentuose, tuomet 24 karatų auksu dengti jungikliai interjere tikrai atrodys puikiai. Tiesa, už šį malonumą teks „pakloti” 1 000 litų.

Perjungikliai ir kryžminiai jungikliai

Daugumą jungiklių galima naudoti ir kaip jungiklius, ir kaip perjungiklius. Tai naudinga laiptinėse, ilguose koridoriuose. Pavyzdžiui, įėję į laiptinę apačioje įjungiate šviesą, o užlipę į viršų kitu jungikliu ją išjungiate.
Jei jūsų namuose yra itin didelių patalpų – salių, rūsių ar pan., apšvietimą patogu valdyti iš daugiau nei dviejų vietų. Tokiu atveju galima įsigyti kryžminį jungiklį. Jis dedamas tarp dviejų perjungiklių – šviesą galima įjungti ir išjungti iš trijų vietų.

Sublokuoti jungikliai

Kadangi mūsų namuose „apsigyvena” vis daugiau elektros prietaisų, jiems reikia vis daugiau elektros lizdų, jungiklių ir kitų instaliacinių gaminių. Kad sienos nemirgėtų nuo jungiklių įvairovės, gamintojai siūlo grupuoti elektros valdymo įrenginius blokais – keletas įrenginių (pora rozečių, trejetas jungiklių ar pan.) sujungiami vienu rėmeliu. Į tokius blokus gali būti montuojami visi elektros instaliaciniai gaminiai: jungikliai, kištukiniai lizdai, televizijos, kompiuterių, telefonų, garsiakalbių pajungimo lizdai, apšvietimo lygio reguliatoriai…

Svarbiausia – saugumas

Tai bene pagrindinis kriterijus renkantis rozetes. Pirkdami būtinai atsižvelkite, ar jos yra su įžeminimu, apsauginėmis sklendėmis, apsaugančiomis nuo atsitiktinio prisilietimo prie elektros grandinės. Jos ypač reikalingos, jei turite mažamečių vaikų: norėdami prisijungti prie elektros grandinės, turėsite spausti abi užsklandas vienu metu. Jei vaikai žaisdami bandys įkišti tušinuką į vieną iš sklendžių, jiems to padaryti tikrai nepavyks. Dar viena apsaugos dalis – srovės nuotėkio relės. Jos gali būti montuojamos į patį jungiklį. Trumpo jungimosi metu, jos nutraukia elektros tiekimą. Turėdami tokius jungiklius, galite būti tikri, kad įmetę savo feną į vandenį tikrai nebūsite nutrenkti elektros, kaip dažnai rodoma filmuose.

Kur montuoti jungiklį?

Patogiausia jungiklius įrengti prie įėjimo į patalpas, 80–90 cm aukštyje – juos pasieks vaikai, be to, jums nereikės kiloti rankų ar atvirkščiai – lenktis, kad įjungtumėte ar išjungtumėte šviesą. Žinoma, jungtukus galima montuoti ir kitose vietose, svarbu, kad juos būtų galima eksploatuoti saugiai. Taigi venkite įrenginėti jungiklius prie grindų ar darbastalio paviršiaus. Jei jungiklis ar rozetė bus dedamas drėgnoje vietoje, reikia atsižvelgti į IP (apsaugos nuo dalelių saugumo klases). Pirmasis IP skaičius reiškia apsaugą nuo dalelių (dulkių ir kt.), antrasis – nuo vandens. Paprastai kambariuose naudojami elektros įrenginiai, pažymėti IP20, tuo tarpu vonios kambariui reikėtų rinktis IP44 jungiklius. Jei norite įsirengti elektros jungiklius ir rozetes lauke, tuomet jums tiks IP 55 ir IP 66. IP 44, IP 55 ir IP 66 nuo IP 20 skiriasi ir konstrukcija. Jie turi dangtelius, vandenį nukreipiančius griovelius, papildomus sandarinimo elementus.

Reguliatoriai – kas tai?

Jau ne naujiena yra jungikliai, kuriais galima reguliuoti apšvietimo stiprumą patalpoje. Jie vadinami reguliatoriais. Mygtuko paspaudimu ar pasukimu galite padidinti ar sumažinti šviesos srautą, sukurdami atitinkamą atmosferą. Reguliatoriai su mygtuko paspaudimo technologija yra geresnis pasirinkimas, nes jums nereikės kiekvieną kartą įjungus šviesą iš naujo nustatinėti reikiamo apšvietimo – jis liks toks pats iki kito nustatymo. O reguliatorius su pasukamu mechanizmu kaskart teks nustatinėti iš naujo, bet jie yra pigesni.
Dėl reguliatorių lemputės rečiau perdega. Paprastu jungikliu valdomos lemputės įjungimo/išjungimo metu patiria „šuolį”, nes iš karto turi pasiekti maksimalų ryškumą, o reguliatoriumi valdomos lemputės užsidega palaipsniui.
Kaitrines ir halogenines iki 220W lemputes reguliuoja visi reguliatoriai. Dienos šviesos lempos taip pat gali būti reguliuojamos – ši galimybė būna pažymėta ant pakuotės.
Pagal galingumą reguliatoriai gali būti 300 W, 400 W, 600 W, 1 kW. Galingumą reikia rinktis pagal lempų galingumą. Pavyzdžiui, jei turite 5 lempų šviestuvą ir į jį dedate lemputes, kurių galingumas – po 60 W, jums reikia įsigyti reguliatorių, kuris būtų bent 300 W galingumo.
Yra reguliatorių, kuriuos galima valdyti bet kokio televizoriaus nuotolinio valdymo pulteliu. Tokie reguliatoriai turi specialų indikatorių. Tuomet tereikia parinkti vieną nenaudojamą distancinio pultelio klavišą ir jį užprogramuoti.

REKOMENDUOJAME