Gražiausias rožes ir tulpes vertina didžiausio pasaulyje gėlių aukciono Nyderlanduose pirkėjai
Alsmeris, Nyderlandai
Kai oras atšyla, moterys apsinuogina, o gėlės vysta. Šį posakį mėgsta kartoti Olandijos gėlių augintojai ir pardavėjai. Tačiau didžiausiame pasaulyje Alsmerio gėlių aukcione gėlės nuvysti nespėja. Kelios dešimtys milijonų skintų gėlių ir sodinukų kasdien iškeliauja į tolimiausius pasaulio kraštus.
Aukcionas – tik tarpinė stotelė
Netoli Nyderlandų sostinės Amsterdamo Alsmerio miestelyje įsikūrusi gėlių karalystė pribloškia plotu. Net 9 futbolo aikštėms prilygstančioje teritorijoje – aukcionų, gėlių tikrinimo, rūšiavimo ir rengimo pervežti salės.
Prekybos pastate, kuris laikomas didžiausiu pasaulyje, darbuotojai važinėja specialiais traukinukais ir dviračiais, o kryptys nurodomos didžiulėmis rodyklėmis, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono gėlės.
Beveik šimtą metų veikiančiam Alsmerio gėlių aukcionui prekes pristato ne tik Olandijos augintojai. Jų produkcija aukcione sudaro maždaug dešimtadalį visų gėlių. Skintos gėlės ir sodinukai čia atvežami beveik iš viso pasaulio. Pagrindiniai tiekėjai: Kenija, Izraelis, Etiopija ir Zimbabvė. Daugiausia gėlių iškeliauja į Vokietiją, Didžiąją Britaniją ir Prancūziją, į Lietuvą – mažiau nei šimtoji dalis.
Gėlių karalystės lankytojams sunku patikėti, kad rožės, nuskintos Ekvadore ir atskraidintos į Olandiją, paskui žydi dar už kelių tūkstančių kilometrų kur nors Rusijoje.
Per dieną čia parduodama apie 43,2 mln. skintų gėlių ir 4,8 mln. sodinukų už maždaug 15,3 mln. eurų (52,78 mln. litų).
Populiariausi rožių žiedai
Nors iš pirmo žvilgsnio darbas gėlių prekybos namuose atrodo romantiškas, nei aukcionų dalyviai, nei rūšiuotojai ar krovikai žiedais grožėtis neturi laiko.
Prekyba gėlių aukcione prasideda 7 val. ir tęsiasi iki 23 val. Gėlių aukcionai vyksta penkiose salėse. Visose jų – vien vyrai.
„Vyrai labiau nei moterys, kurios priverstos galvoti apie namie paliktus vaikus ir daugybę kitų reikalų, geba susikoncentruoti ir ryžtingai priimti sprendimus”, – apie Olandijoje susiklosčiusią gėlių prekybos tradiciją pasakojo gidė Marion Ten Pas. O ryžto aukcione tikrai reikia.
Per salę riedantys skintų gėlių ir sodinukų prikrauti vagonėliai nestabteli nė minutei. Ekrane keičiasi gėlių pavadinimai, kainos, kiekis, kokybės vertinimas. Pirkėjams visa tai reikia įvertinti ir akimirksniu apsispręsti. Vaizdas čia primena prekybą akcijų biržoje: vyrai palinkę prie nešiojamųjų kompiuterių žvilgčioja į didįjį ekraną ir perka spausdami keletą kompiuterio klavišų. Tik prekės čia ne virtualios, o realios ir labai trapios.
Pirkėjams siūloma 13 tūkst. pavadinimų augalų. Tačiau kai kurie nesuka galvos ir perka populiariausias gėles: rožes, chrizantemas, tulpes, lelijas ir gerberas.
Skintas gėles sukrauti į specialius šaldytuvus ir išvežti reikia per pusantros valandos. Antraip jos pradeda vysti. Todėl jei nustatytas laikas baigia ištirpti, krovikai skubėdami stumia net pustuščius vežimėlius – brangus kiekvienas žiedas.
Neparduotas gėles sunaikina
Kiek gyvena gėlės žiedas? Ar jis ištvers ilgą kelionę į pirkėjo namus? Į šį ir daugybę kitų klausimų stengiasi atsakyti Alsmerio gėlių aukciono bandymų salių darbuotojai. Jie stebi gėlių žiedus, kurių bandymų patalpose į vazas sumerkiama po dešimt.
Bandymų kambariai išdažyti šviesiomis spalvomis ir primena ryškiai apšviestas ligoninės palatas, juose nuolatos palaikoma vienoda temperatūra ir drėgmė. Tiesa, šviesu čia būna lygiai pusę paros – dvylika valandų. Taip stebimos čia pamerktos gėlės: fiksuojama, kiek laiko jos žydi, kada pradeda vysti.
Ant kortelių prie pamerktų gėlių surašomi ne tik jų pavadinimai. Nurodoma, iš kur ir kokiomis sąlygomis gėlės buvo atgabentos, kada nuskintos. Ši informacija padeda palyginti, pavyzdžiui, kiek žydi Olandijoje ir kiek Kenijoje užaugintos rožės, kokiomis ypatybėmis išsiskiria naujos gėlių rūšys.
Nors Alsmeryje galva sukasi nuo gėlių spalvų ir rūšių margumyno, nosis neužuodžia jų aromato. Gėlės beveik nekvepia, nes vis daugiau pirkėjų pageidauja aštrių kvapų neskleidžiančių žiedų. Kvepiančių gėlių neperka alergiški žmonės.
Alsmerio aukcione lieka neparduota mažiau nei procentas gėlių. Jos be gailesčio sunaikinamos. Kodėl neišdalijamos ligoninėms ir senelių namams? „Negalima išbalansuoti rinkos. Juk eidami lankyti sergančių artimųjų perkate gėlės žiedą, o jei mes jį ligoniui dovanotume, prekybos apimtis sumažėtų”, – aiškino gidė M.Ten Pas.