Tikkuurila

VST nacionalizavimas – Kalėdų pasaka

VST nacionalizavimas – Kalėdų pasaka

Pramonininkai vienbalsiai kritikuoja Vyriausybės derybininkus, kad šie nesugebėjo išsiderėti dviejų trečdalių akcijų nacionalinio investuotojo bendrovėje, ir abejoja dėl energetikos projektų ateities.

Siekė perimti VST

Vyriausybės derybininkų grupės narys ir premjero patarėjas Saulius Spėčius vakar Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) pristatė derybų dėl nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT” sukūrimo rezultatus ir eigą. Jis pripažino, kad pagrindinis derybų tikslas buvo sujungti elektros energijos sektorių ir susigrąžinti valstybės kontrolę.

Nors nepavyko to padaryti pagal Atominės elektrinės įstatymą ir jį dabar prašoma Seimo taisyti, S.Spėčiaus įsitikinimu, jei būtų sukurta „Leo LT”, tikslas būtų pasiektas ir atitiktų visus Europos Sąjungos (ES) teisės aktus. Jis pripažino, kad su ES teise prasilenkia tik „NDX energijai” numatyti investuotojo akcijų naudojimo apribojimai.

„Derybos peraugo į tai, kad valstybės žinion būtų perimta VST, kuri šiuo metu priklauso „NDX energijai”, kontrolė. (…) Strateginis tikslas pasiektas – su privačiu investuotoju susitarta dėl VST perdavimo valstybės kontrolei. Iš esmės tai VST nacionalizacija, – sakė S.Spėčius. – VST kontrolė perimama neišleidus nė lito. Tai būtų galima pavadinti utopine, rožine ar oranžine nacionalizacija, nes neišleista nė lito.”

Verslo neįtikino

LPK prezidentas Bronislovas Lubys kalbas apie VST nacionalizavimą pavadino Kalėdų pasaka, kuria negali būti įtikinta verslo bendruomenė.

„Dabar jau po Trijų karalių. Pasakų apie nacionalizavimą šita auditorija nesupras. Jei tai būtų pasakyta tarp Kalėdų ir Trijų karalių, sutikčiau, kad tai pasakymas gerai nuotaikai palaikyti. Čia jokio nacionalizavimo nėra: pirko („NDX energija” Vakarų skirstomuosius tinklus – red. past.) už 700 mln. litų, pardavė už 3,7 mlrd. litų. Tai nėra nacionalizavimas”, – kalbėjo B.Lubys.

Vyriausybė pralošė?

Pramonininkai vienbalsiai kritikavo Vyriausybės derybininkus, kad šie nesugebėjo išsiderėti dviejų trečdalių akcijų nacionalinio investuotojo bendrovėje. Susitarta, kad valstybei atiteks 61,7 proc., o „NDX energijai” – 38,3 proc. „Leo LT” akcijų.

„Įstatymai sako, kad norint priimti sprendimus reikia turėti du trečdalius akcijų, jei jos būtų Vyriausybės rankose, pats pirmas balsuočiau už tai. Gerbiamas Spėčius sakė, kad Vyriausybė užsitikrino visas sprendimų priėmimo teises, tačiau faktas išlieka toks, kad Vyriausybė prarado finansinių sprendimų priėmimo teises”, – apgailestavo B.Lubys.

Pasak jo, tie 5 proc., dėl kurių pardavimo „NDX energijai” numatyti apribojimai, yra esminis klausimas. „Blokuojančio paketo klausimas – esminis. Kas nesusidūrė, tas gali kalbėti. Aš susidūriau, ir ne vieną kartą, praktiškai, taip pat ir teisme. Atsakymas vienareikšmiškas – sprendimai turi būti priimti su visais partneriais”, – kalbėjo LPK prezidentas.

Valstybės saugumo departamentas dar rengiant Atominės elektrinės įstatymą rekomendavo Ūkio ministerijai derėtis dėl dviejų trečdalių akcijų nacionalinio investuotojo bendrovėje. Tokio dydžio akcijų paketas buvo vadinamas „pageidautinu”, o 50 proc. akcijų – „būtinu”.

Išsiderėjo maksimumą

Pasak premjero patarėjo, jei valstybė valdytų du trečdalius „Leo LT” akcijų, „padidintų valstybės finansinę riziką”. Be to, jis pareiškė neįsivaizduojąs, kaip Vyriausybė galėtų išsiderėti papildomus 5 proc., nes būtent VST vertė vykstant deryboms labiausiai sumenko ir jos akcijų dalies nacionalinio investuotojo bendrovėje nebegalima sumažinti.

„Vykstant deryboms įmonių vertė keitėsi. Didžiausias laimėjimas, kad „Lietuvos energijos” vertė, nuo jos atskyrus Kruonio hidroakumuliacinę ir Kauno hidroelektrinę, beveik nepakito. Labiausiai sumažinta VST vertė – beveik 4 proc. – nuo 42 proc. iki 38,3 proc.”, – pasakojo derybininkas.

Pramonininkai abejojo, ar „Leo LT” iš tiesų statys atominę elektrinę, iš kur bus gautas finansavimas. „Susidaro įspūdis, kad atominė elektrinė pametama kažkur. Nepaisant visko, svarbiausias klausimas, kad ji vis dėlto atsirastų”, – sakė B.Lubys.

S.Spėčius tikino, jog „Leo LT” įstatuose ir akcininkų sutartyje numatyta, kad ši įmonė dalyvaus statant atominę. Be to, net neturėdama dviejų trečdalių akcijų valstybė esą galės priimti lemiamus sprendimus dėl atominės ir elektros jungčių statybos, net jei tam nepritartų „NDX energija”.

REKOMENDUOJAME