Tikkuurila

VPT reikalauja nutraukti sutartį tarp „Vilniaus energijos“ ir „Icor“

VPT reikalauja nutraukti sutartį tarp „Vilniaus energijos“ ir „Icor“

Viešųjų pirkimų tarnyba reikalauja nutraukti 4,84 mln. Lt vertės sutartį tarp „Vilniaus energijos“ ir dviejų „Icor“ įmonių.

VPT aptiko eilę pažeidimų „Vilniaus energijos“ vykdytame šilumos tiekimo tinklų įvadų statybos darbų pirkimo konkurse. VPT reikalauja nutraukti 4,84 mln. Lt vertą sutartį, kurią šilumininkai pasirašė su koncerno „Icor“ (buv. „Rubicon Group“) įmonėmis „Axis Industries“ ir „City Service“.

VPT paskelbtame pirkimo vertinime pažymima, kad „Vilniaus energija“ pasiūlymus rinkosi pagal mažiausią kainą, tačiau konkurso dalyviams sudarė galimybes siūlyti „tik didžiausias galimas pasiūlymo kainas“. Be to, šilumininkų nustatytos atrankos taisyklės esą buvo „dirbtinai palankios“ vienai iš įmonių.

Mažiausios kainos lenktynėse – didžiausi įmanomi įkainiai?

Atlikusi pirkimo vertinimą, VPT nustatė, kad „Vilniaus energija“ nesudarė prielaidų, kad konkursui būtų pateiktos mažiausios galimos kainos. Pirkimų prievaizdų nuomone, buvo priešingai.

Anot VPT, šilumininkai konkursinius pasiūlymus nutarė vertinti pagal nuolaidą nuo rinkos kainų „su maksimaliais priskaitymais pagal bendruosius ekonominius normatyvus“. „Perkančioji organizacija įtvirtindama šias nuostatas, suteikė galimybę tiekėjams pateikti tik didžiausias galimas pasiūlymo kainas“, – rašoma VPT direktoriaus Žydrūno Plytniko patvirtintame sprendime.

VPT konstatuoja, kad taip „Vilniaus energija“ nesilaikė įstatyme įtvirtino racionalaus lėšų naudojimo principo. Esą šilumininkai neleido konkurso dalyviams konkuruoti realiomis kainomis, o tai, jog buvo vertinamas nuolaidos dydis, o ne reali kaina, iškreipė konkurso rezultatus.

„Perkančioji organizacija, pasirinkusi mažiausios kainos vertinimo kriterijų, turi nustatyti tokias kainodaros taisykles, kurios leistų nusipirkti darbus, paslaugas ar prekes mažiausia kaina, kurią tiekėjai gali pasiūlyti, o ne tokias, kurios būtų dirbtinai palankios vienai iš pirkimo sutartį sudarančių šalių“, – rašoma dokumente.

Prašė nuolaidos, vertino antkainį

Vis dėlto konkurso eigoje, anot VPT, reikalauta nuolaida tapo antkainiu. Esą „Vilniaus energijos“ viešųjų pirkimų komisija paprašė konkurse dalyvaujančių įmonių paaiškinti, ar jų nurodytos „pliusinės nuolaidos“ – tai nuolaida ar antkainis.

Abi konkurso dalyvės – bendrovė „Požeminiai darbai“ bei bendrą pasiūlymą teikusios „Axis Industries“ ir „City Service“ – nurodė, kad šilumininkams pateikė antkainius. Abu pasiūlymai pripažinti tinkamais, nors, VPT nuomone, jie abu turėjo būti atmesti, o konkursą iškart derėjo nutraukti.

Galiausiai konkurso laimėtoju tapo „Axis Industries“ ir „City Service“ pasiūlymas už 4,84 mln. Lt. VPT nuomone, „Vilniaus energija“ padarė eilę rimtų Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų, taigi sandoris „niekinis ir negalioja“. Šilumininkai apie savo sprendimą dėl sutarties nutraukimo VPT turi informuoti per 10 darbo dienų.

„Vilniaus energija“: apie VPT sprendimą dar nesame informuoti

„Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas DELFI teigė, jog įmonė dar nėra susipažinusi su VPT sprendimu ir jo motyvais.

Pasak jo, sprendimą dėl VPT reikalavimo nutraukti sutartį šilumininkai priims įvertinę visus viešųjų pirkimų prievaizdų argumentus.

Šarūnas Černiauskas

REKOMENDUOJAME