Nuo 2018 m. pradžios kiekvienas gyventojas naudodamasis informacine sistema „Infostatyba“ galės peržiūrėti bet kuriam naujam statiniui išduoto statybos leidimo duomenis. Šie duomenys leis susipažinti su, pavyzdžiui, šalia jo namų planuojamomis statybomis ar su konkrečioje teritorijoje nustatytais apribojimais naujam namui statyti. Be to, gyventojams bus sudaryta galimybė pasirinkti kokybiškai dirbančius statytojus, o vieši nepatikimų paslaugų teikėjų sąrašai skatins gerinti paslaugų kokybę.
„Itin svarbu, kad žmonės galės dar neprasidėjus naujo statinio statybai apie ją sužinoti ir ginčyti sprendimus anksčiau, nei įsibėgėja statybos darbai. Tokia vieša informacija – dar vienas būdas užkirsti kelią neteisėtoms statyboms“, – sako aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė.
Šiuo metu Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) vyksta pasirengimo darbai minėtiniems duomenims atverti ir viešinti.
Šalyje daugėja naujų statybų, ir savivaldybės gauna vis daugiau prašymų išduoti statybą leidžiančius dokumentus (SLD). Antai šių metu pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu pernykščiu laikotarpiu, tokių prašymų skaičius išaugo 13 proc. Tačiau daugėja ir neteisėtai išduotų statybos leidimų. Dėl tokių leidimų kartais tenka nutraukti statybos darbus vos jiems prasidėjus. VTPSI duomenimis, daugumos savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius sudaro nuo 0,6 iki 4 proc. visų patikrintų SLD. Jau greitai VTPSI tinklalapyje bet kuris jo lankytojas galės sužinoti, kiek konkreti savivaldybė išdavė neteisėtų SLD.
Pažymėtina, kad statybos leidimus išduoda savivaldybių administracijos – VTPSI šiame procese nedalyvauja. Ji, kaip statybos valstybinės priežiūros institucija, tik tikrina, ar SLD išduoti teisėtai. Per pastaruosius trejus metus VTPSI pareigūnai patikrino 2722 SLD ir nustatė pažeidimų 36 savivaldybių išduotuose leidimuose, o vien per pirmąjį š. m. pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti net 48 pažeidimai.
Daugiau pažeidimų nustatoma, pasak laikinai einančios VTPSI viršininkės pareigas Eglės Kuklerienės, pirmiausia dėl to, kad, reorganizavus inspekcijos struktūrą, pagerėjo darbo kokybė. Kita priežastis – planiniams patikrinimams naudojama Rizikos valdymo informacinė sistema. Ši sistema pati atrenka rizikingiausius objektus, atsižvelgusi ne tik į savivaldybės padarytų pažeidimų istoriją, statinio rizikingumą pagal kategoriją, statybos rūšį ar teritorijos tipą, bet ir į projektuotojo, projekto vadovo ir ekspertizės rangovo rizikingumo balus.
Siekdama mažinti pažeidimų skaičių, VTPSI plėtoja konsultacines paslaugas. Šiemet per 9 mėnesius jau suteikta daugiau kaip 16 tūkst. konsultacijų – tiek, kiek per visus 2016-uosius. Konsultacijos teikiamos ir tel. (8 5) 207 3333, ir užpildžius atitinkamą formą VTPSI tinklalapyje, ir tiesiogiai pačioje VTPSI.
Viešųjų ryšių skyrius