Nacionalinis investuotojas LEO LT reaktorių būsimai Visagino atominei elektrinei renkasi iš vienuolikos modelių.
„Šiuo metu esame išnagrinėję vienuolika skirtingų tipų reaktorių. Orientuojamės į trečios ar vėlesnės kartos pačius moderniausius modelius”, – Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje penktadienį informavo LEO LT valdybos narys Darius Montvila. Anot jo, nuo reaktoriaus pasirinkimo priklausys atominės jėgainės galingumas ir kitos statybos sąlygos, taip pat ir sutarčių pasirašymas su konkrečiais partneriais. Atlikti planuojamus namų darbus ketinama iki kitų metų pabaigos, o tik po to statybą įforminti konkrečiais partnerystės dokumentais.
Vis dėlto LEO vadovai neatmeta galimybės, kad AE statybos projekte gali dalyvauti kiti investuotojai, jei, pavyzdžiui, lenkai ar estai Lietuvos siūlymų atsisakytų. Tuomet gali būti kviečiami patirtį turintys suomiai ar reaktorių gamintojai.
Viena Lietuva, anot LEO vadovybės, pasistatyti atominės nepajėgs. Dabar ketinimai surinkti milijardus litų jėgainės bei elektros jungčių su Švedija ir Lenkija projektų reikmėms – pernelyg optimistiški. Tuos milijardus LEO dar reikia sukaupti iš Lietuvos žmonių per elektros tarifus, kitus – palankiomis palūkanomis pasiskolinti.
Už finansus atsakingas LEO LT valdybos narys Ramūnas Bičiulaitis aiškino, kad minėtų trijų strateginių projektų vertė siekia per 26 mlrd. litų, iš jų 17,5 mlrd. litų sudarys Lietuvos dalis. Pasiskolinti numatoma 10,7 mlrd. litų, o nuosavos LEO lėšos, sukauptos iš skirstomųjų tinklų ir „Lietuvos energijos” veiklos, turi sudaryti 6,8 mlrd. litų.
Parlamentarai abejojo, kad tokią milžinišką sumą pavyktų sukaupti iki AE statybos pradžios, juolab, kad dabar šalis atsidūrė ekonomikos ir finansų krizės gniaužtuose. Be to, palūkanos taip pat išpūs kaštus dar milijardais litų.
R. Bičiulaitis tikino, kad skolintis prireiks tik apie 2014 metus, o didžiausias finansavimo pikas bus 2016-aisiais, kai esą padėtis pasaulio rinkose bus pasikeitusi.
Dabar turimas lėšas – per 0,62 mlrd. litų, LEO yra investavusi: pusė jų padėta Lietuvos bankuose į terminuotuosius indėlius, o likusioji dalis investuota į kitų šalių vyriausybių vertybinius popierius.
Pagal šiemet rugpjūčio pabaigoje pateiktą poveikio aplinkai vertinimo studiją, Lietuvoje gali būti statoma iki 3400 megavatų (MW) galios atominė elektrinė. Pirmasis naujos jėgainės reaktorius gali būti pastatytas 2016-2018 metais.