„Gazprom” mažinant dujų tiekimą Europai, vis daugiau šalių praneša rusiškų dujų visiškai nebegaunančios.
Naujienų agentūra „Interfax”, remdamasi Bulgarijos radijo stotimi „Darik-radio”, praneša, kad rusiškų gamtinių dujų tiekimas per Ukrainos teritoriją naktį į sausio 6-ąją visiškai nutrūko Bulgarijai, Turkijai, Graikijai ir Makedonijai.
Bulgarija jau pradėjo naudoti dujas iš savo rezervo.
Turkijai nebegaunant rusiškų dujų, jų tiekimą šaliai gali padidinti Iranas, skelbia Turkijos naujienų agentūra „HaberTurk”, remdamasi Irano diplomatiniais šaltiniais.
Oficialaus sprendimo dėl dujų tiekimo Turkijai padidinimo Irano valdžia kol kas nepriėmė. Taip pat nežinomi galimi dujų kiekiai.
Remiantis galiojančia Turkijos ir Irano dujų sutartimi, Iranas per parą Turkijai tiekia maždaug 27 mln. kubinių metrų dujų. Praėjusių metų lapkritį abiejų šalių vyriausybės prakalbo apie galimybę padidinti Irano dujų tiekimą Turkijai iki 50 mln. kubinių metrų per parą. Tuomet kalbėta, kad „tarpusavio supratimo memorandumo dėl dujų tiekimo padidinimo pasirašymas tėra laiko klausimas”.
Antradienį taip pat pranešta, kad Rumunijai rusiškų dujų tiekimas sumažėjo 75 proc. Austrija nebegauna 90 proc. dujų.
Rusiškų gamtinių dujų tiekimas nutrūko ir Kroatijai. Tai antradienį pranešė Italijos naujienų agentūra ANSA, remdamasi oficialiais šaltiniais Zagrebe.
Pirmadienį išplatintame Kroatijos dujų koncerno „Plenakro” skelbta, kad rusiškų gamtinių dujų, kurios tiekiamos per Ukrainos teritoriją, tiekimas Kroatijai sumažėjo 7,5 proc.
Kroatija pati patenkina 70 proc. savo dujų paklausos, o 30 proc. reikalingų dujų importuoja iš Rusijos.
Tuo metu dėl nutrūkusio dujų tiekimo pasiskundė ir Čekija bei Vengrija, praneša naujienų agentūra „Interfax”. Čekijos dujų importo kompanija „RVE Transgas” pranešė antradienio naktį užfiksavusi dujų tiekimo lygio „didelį sumažėjimą”.
Vengrijoje sausio 6 d. per Ukrainos teritoriją gaunamų rusiškų gamtinių dujų kiekiai smuko penkis kartus.
Tuo metu Ukrainos valstybinė naftos ir dujų kompanijos „Naftogaz Ukrainy” atstovai pareiškė, kad Ukrainai dujų tiekimas sumažintas tris kartus. Dėl to, anot bendrovės, nukentės dujų vartotojai.
Kai kurios Balkanų šalys jau pranešė, kad dėl Ukrainos kaltės sausio 1–3 dienomis negavo daugiau nei 21 mln. kubinių metrų rusiškų gamtinių dujų.
Pranešama, kad Rusija mažina dujų tiekimo Ukrainos dujų sistemai kiekį. 10 val. Lietuvos laiku slėgis Ukrainos dujotiekiuose buvo sumažintas iki tokio lygio, kad per parą būtų patiekta 73,8 mln. kubinių metrų dujų. Dviem valandom anksčiau Rusija tiekė 81 mln., o apie 6 val. Lietuvos laiku – 92 mln. kubinių metrų dujų.
Ukrainos dujų vamzdynais Europą pasiekia maždaug penktadalis žemynui būtinų dujų.
Lenkijos dujotiekių sistema dirba normaliai
Tuo metu Lenkijos dujotiekių sistema funkcionuoja normaliai, ir grėsmės jos darbui nėra. Tai antradienį pareiškė Lenkijos energetikos reguliavimo valdybos direktoriaus pavaduotojas Marekas Woszczykas.
Jo teigimu, per Ukrainos teritoriją Lenkijai tiekiamų dujų kiekiai sumažėjo 5 proc. Apie tai Lenkiją informavo Rusijos dujų kompanija „Gazprom”. Tuo pat metu „Gazprom” 5 proc. padidino Lenkijai dujų tiekimą per Baltarusijos teritoriją.
„Kol kas nematau priežasčių nerimauti. Tie 5 proc. nėra tas kiekis, dėl kurio kyla grėsmė mūsų dujų sistemai. Mūsų dujų saugyklos užpildytos 85 proc., kas garantuoja mūsų saugumą”, – sakė M. Woszczykas.
Rusija dėl nutrūkusio dujų tiekimo kaltina Ukrainą
Rusijos dujų kompanija „Gazprom” dėl mažėjančio dujų tiekimo Europai kaltina Ukrainą, kuri neva uždarė tris iš keturių dujotiekių, kuriais Rusija tranzitu per Ukrainos teritoriją tiekia dujas Europai, praneša BBC.
Europos Komisija (EK) jau pareiškė, kad dujų tiekimo nutraukimas yra „visiškai nepriimtinas”. Komisijos atstovas antradienį sakė, kad „be išankstinio įspėjimo ir nepaisant Rusijos ir Ukrainos valdžios pažadų, kai kurioms Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms buvo labai sumažintas dujų tiekimas. Ši padėtis yra visiškai nepriimtina”.
„ES pirmininkaujanti Čekija ir Komisija reikalauja, kad dujų tiekimas ES būtų nedelsiant atnaujintas, o abi šalys atnaujintų derybas, kad galutinai išspręstų savo dvišalį konfliktą”, – sakoma Komisijos pareiškime.
Ukraina priimtina kaina – 250 JAV dolerių
Ukraina priimtina laiko 250 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų dujų kainą, jei dujų tranzito per Ukrainos teritoriją kaina siektų 2-2,2 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų šimtui kilometrų. Tai antradienį Kijeve įvykusio susitikimo su Europos Komisijos delegacija metu pareiškė Ukrainos prezidento sekretoriato vadovo pirmasis pavaduotojas Aleksandras Šlapakas.
Jo teigimu, 1,7 JAV dolerio dujų tranzito kaina gali būti išsaugota tik tuo atveju, jei Ukrainai tiekiamų dujų kaina ir toliau sieks 179,5 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų.
„Tačiau Rusija primygtinai reikalauja nekeisti tranzito kainos, – sakė A. Šlapakas. – Tokia Rusijos partnerių pozicija iš esmės prieštarauja mūsų ankstesnėms sutartims. Mes siūlome grįžti prie 2005 metų praktikos, kai tiesioginėmis tarpvyriausybinėmis sutartimis buvo fiksuojamos Ukrainai tiekiamų dujų ir dujų tranzito per Ukrainos teritoriją kainos”.