Tikkuurila

/Vilnius/ Šiltuoju metu laiku – daugiau dėmesio miesto švarai ir tvarkai

miesto švara

Lietuvos oro monitoringo sausio-balandžio mėn. duomenimis Vilniaus miestas užima trečią vietą po Naujosios Akmenės ir Mažeikių, kur smulkiųjų kietųjų dalelių vidutinės ribinės koncentracijos parų skaičius viršijo mažiausiai palyginus su Kaunu, Šiauliais ir Klaipėda. Šiuose miestuose užfiksuota daugiausiai dienų, kai viršytos oro taršos normos.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad nusistovėjus sausiems, pavasariškiems orams, didėja oro tarša smulkiomis kietosiomis dalelėmis (KD10).
Pagrindiniai smulkių kietųjų dalelių emisijų šaltiniai Vilniuje – su įvairiais teršalais vėjo keliamos dulkės, pramonės, energetikos įmonių, individualių namų kuro katilų degimo produktai, transporto išmetami teršalai, gatvių remonto darbai, statybvietės ir teršalų pernašos iš kitų teritorijų.

Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama sumažinti oro taršą, įpareigojo atsakingas įmones vieną, o centre, senamiestyje ir gatvėse, kur didžiausi transporto srautai, du kartus per savaitę laistyti gatves, jas nuolat, nepriklausomai nuo oro sąlygų, valyti, kad gatvių pakraščiai netaptų dulkių sankaupomis nuo smėlio. Kadangi taršą smulkiosiomis kietomis dalelėmis didina ir netvarkingai dirbančios statybų bendrovės, atsakingi Savivaldybės pareigūnai įpareigoti dažniau ir griežčiau kontroliuoti statybvietes, tikrinti ir šalia jų esančias teritorijas.

Vilniaus stebėjimo stotyse sausio – balandžio mėnesiais nepertraukiami oro kokybės tyrimai buvo atliekami 4 sostinės rajonuose. Žirmūnų oro kokybės tyrimų stotyje, atspindinčioje intensyvaus transporto eismo įtaką oro kokybei, smulkių kietųjų dalelių vidutinė paros koncentracija viršijo normą 13 dienų, Savanorių pr. – viršijo normą 16 dienų, Lazdynuose – 7 dienas, Senamiestyje užregistruota 11 tokių atvejų. Orai lemia ar teršalai bus išplauti, nusodinti, išsklaidyti aukštesniuose atmosferos sluoksniuose ar kaupsis ore netoli jų išmetimo vietų. Be to, oro sąlygos lemia ir teršalų pernešimą iš vienų teritorijų į kitas.

Įgyvendinant ES Tarybos direktyvų ir Lietuvos Respublikos nacionalinių teisės aktų, reglamentuojančių oro kokybės vertinimą ir valdymą, reikalavimus, oro kokybė vertinama pagal smulkių kietųjų dalelių (KD10), sieros dioksido (SO2), azoto dioksido (NO2), anglies monoksido (CO), ozono (O3), benzeno ir švino koncentracijas aplinkos ore. Vidutinė metinė koncentracija neturi viršyti (40 g/m³) ir maksimali vidutinė paros ribinė kietųjų dalelių vertė (50 g/m3) neturi būti viršyta daugiau kaip 35 dienas per kalendorinius metus.

Oro kokybei vertinti bei valdyti Lietuvoje išskirtos Vilniaus ir Kauno aglomeracijos bei zona – likusi šalies teritorija. Be Vilniaus ir Kauno oro kokybės tyrimai atliekami didžiausiuose zonos miestuose: Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje bei pramonės centruose: Jonavoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose ir Naujojoje Akmenėje, kur tikėtina, kad oro užterštumas gali būti didžiausias.

Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Daiva Savickienė
Konstitucijos pr. 3
LT-09601 Vilnius
Tel. (8 5) 211 23 36, mob. 8 686 53 596
El. p. daiva.savickiene@vilnius.lt

REKOMENDUOJAME

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

„Tikkurila“ akademijos dažymo mokymai skirti visiems besidomintiems dažymu, norintiems atnaujinti savo namus patiems ar tiesiog ieškantiems dažymo idėjų. Mokymuose kalbama apie įvairių vidaus ir