Vilniuje planuojama įrengti modernią, griežtus ES aplinkosaugos reikalavimus atitinkančią, komunalinių atliekų deginimo gamyklą, kurioje numatyta gaminti šilumos ir elektros energiją.
„Kai specialistai parengs studijas ir tiksliai išaiškins gamyklos naudą šioje vietoje, tuomet ir priimsime galutinį sprendimą. Gamykla turi užtikrinti teisingą taršos monitoringą, švarius techninius procesus ir tokią technologiją, kad būtų didžiausia nauda miestui ir nenukentėtų gyventojai”, – sakė sostinės meras Vilius Navickas, susitikęs su Lazdynų bendruomenės atstovais, atėjusiais aptarti komunalinių atliekų gamyklos statybos klausimus.
Lazdynų bendruomenės atstovai įteikė sostinės merui 8 tūkst. gyventojų laišką prieš tokios gamyklos statybą Lazdynų teritorijoje. Pasak gyventojų, lazdyniečiai ir taip nuskriausti – teritorijoje vyraujantys vakarų krypties vėjai kaskart iš valymo įrengimų, iš TEC3 į Lazdynus „atneša” nemalonius kvapus, orą teršia ir pro Lazdynų teritoriją tiesiami miesto aplinkkeliai, šioje teritorijoje įsikūrusi bendrovė „Senovė”, deginanti medicinines atliekas. Anot bendruomenės atstovų, gyventojai nuogąstauja dėl būsimoje gamykloje degsiančių šiukšlių išmetamų medžiagų, aplinkos taršos ir nemalonaus kvapo.
„Manau, kad išsirinkę bet kurią vietą netoli Vilniaus – ar tai būtų Kariotiškės, ar laukai Pagiriuose – sulauktume nepatenkintų žmonių. Problema, manau, ne pasirinktoje vietoje. Juk ir iš TEC-3 nejaustume degančio mazuto kvapo, jeigu termofikacinė elektrinė turėtų filtrus, jei nebūtų pasenę vamzdynai, kuriuos seniai reikia keisti”, – sakė Vilniaus meras.
Pasak mero, jei specialistų tyrimai ir išvados parodys, kad Lazdynai nėra tinkama vieta gamyklos statyboms, tai jos ten nebus – bus ieškoma nauja vieta šiukšlių deginimui.
Šiuo metu Savivaldybės vadovai yra nusiuntę raštą į Aplinkos ministeriją, kad pastaroji pateiktų pastabas minimais klausimais. Anot susitikime dalyvavusio mero pavaduotojo Romo Adomavičiaus, gavę pastabas, jie kreipsis į nepriklausomus ekspertus, nuosekliai aiškinsis, diskutuos ir su būsimos gamyklos statytojais, ir su gyventojais.
Lietuva yra viena iš penkių ES valstybių, iki šiol neturinčių nė vienos modernios atliekų deginimo gamyklos. Atliekas sąvartynuose taip pat kaupia ir mus supančią aplinką teršia Latvija, Estija, Slovėnija ir Slovakija.
Europoje šiuo metu sėkmingai veikia virš 400 modernių atliekų deginimo gamyklų, daugelis jų – Vakarų Europos miestų centrinėse ar gyvenamosiose zonose. Daugiausia komunalinių atliekų deginimo gamyklų turi Prancūzija – net 128. 29 fabrikus turinti Švedija šiuo metu stato dar 6 gamyklas. Ispanijoje jau veikia 8 fabrikai, 67 komunalinėms atliekoms deginti skirtas gamyklas turi Vokietija, 47 gamyklos yra Italijoje. Airijoje planuojama pastatyti 6, Austrijoje, Olandijoje ir Vengrijoje – po 2, Belgijoje – 1 komunalinių atliekų deginimo fabriką. Paskutiniu metu naujos atliekų deginimo gamyklos atvėrė duris Sankt Peterburge ir Londone.
Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Daiva Savickienė
Konstitucijos pr. 3
LT-09601 Vilnius
Tel. (8 5) 211 23 36, mob. 8 686 53 596
El. p. daiva.savickiene@vilnius.lt