Per sunkmetį gerokai kritusios gyvenamojo būsto kainos neskuba atsitiesti. Tačiau Vilniuje butų kainos išlieka brangiausios tarp Baltijos šalių.
Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Ober–haus” duomenimis, šių metų pradžioje Vilniuje vidutiniškai kvadratinis metras gyvenamojo būsto kainavo 1200 eurų (apie 4100 Lt), o Rygoje ir Taline – apie 900 eurų (apie 3100 Lt).
„Vilnius, beje, visais parametrais žiūrint yra brangiausias Baltijos šalių miestas. Tai galioja kalbant tiek apie gyvenamąjį, tiek komercinį NT”, – trečiadienio spaudos konferencijoje sakė „Ober–haus” vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.
Tai, jo nuomone, lėmė Latviją krėtusios didesnės ekonominės problemos, o Estijoje turėtas didžiulis naujų butų perteklius.
„Tiek Ryga, tiek Talinas susidūrė su problema, kad sulėtėjus ekonomikai naujų arba nebaigtų statybų kiekis buvo nemažas. Taip pat įtakos turėjo ir ekonominė situacija, Latvijoje labai stiprų smūgį sudavė išpūstas kainų burbulas, nes tada Rygoje kainos buvo daugiau nei dvigubai aukštesnės, o užklupusios ekonominės problemos, taip pat ir kalbos apie lato devalvaciją, sudavė labai stiprų smūgį tiek pačių žmonių, tiek užsienio investuotojų nuomonei. Estų kainų lygis buvo visada mažesnis nei Vilniuje ir Rygoje, bet ten labiausiai reikėtų kaltinti didžiausią neparduotų naujų būstų perteklių. Vilniuje ši situacija buvo labiau subalansuota”, – sakė S. Vagonis.
Praėjusių metų pabaigoje Vilniuje buvo 1350 neparduotų butų, Rygoje ir Taline – atitinkamai 1950 ir 500.
Tuo metu kaimyninėje Varšuvoje gyvenamojo NT kainos dvigubai viršija esančias Baltijos šalyse. Lenkijos sostinėje vienas kvadratinis metras gyvenamojo būsto vidutiniškai kainuoja per 2 tūkst. eurų (apie 7 tūkst. Lt).
Dažnas pirkėjas turi didžiąją dalį savų pinigų
Kalbėdamas apie prognozes šiems metams, S. Vagonis juokavo, kad vienintelis sostinės meras, kuriam vadovaujant kainos kilo, buvo Artūras Zuokas. Per dvi šio mero kadencijas būsto kainos padidėjo daugiau nei 200 proc.
„Pasakykite, kas bus meras, aš jums pasakysiu, kainos kils ar kris. Jeigu rimtai kalbėtume, matome objektyvias priežastis būsto kainų ūgtelėjimui”, – sakė jis.
„Ober–haus” prognozuoja, kad šiemet Vilniuje būsto kainos turėtų ūgtelėti apie 5 proc. Tiesa, ir praėjusiems metams buvo prognozuojamas panašus augimas, tačiau jis neišsipildė.
„Viena iš priežasčių yra atsigaunanti Lietuvos ekonomika. Nuomonė, kad būsto kainų dugnas jau yra pasiektas, įsitvirtina daugelio pirkėjų mintyse. Taip pat dar viena priežastis yra gerėjanti bankų kreditavimo politika: bankai siūlo mažesnes palūkanas, palankesnes sąlygas aktyviems būsto pirkėjams, apskritai aktyviau veikia. Kitos priežastys yra sumažėjusi būsto pasiūla, sumažėjusios indėlių palūkanos”, – komentavo S. Vagonis.
Paklaustas apie kainų pokyčius artimiausiais metais, jis sakė, kad sunku tikėtis, jog NT kainos didėtų gerokai sparčiau nei auga pati ekonomika.
NT bendrovės duomenimis, dažniausiai būstą šiuo metu Lietuvoje perka 25–40 metų žmonės arba jaunos šeimos, turinčios nemažai nuosavų pinigų.
„Mūsų skaičiavimais, 30–40 proc. pirkėjų naudoja banko paskola arba skolinasi mažesnę dalį reikiamos sumos. Pirkėjas yra pragmatiškas, pirmiausiai domisi naujos, jei neįperka, tada domisi senos statybos būstu. Pirkėjui įdomu ne tik būsto kaina, bet ir jo išlaikymo kaina, pastato kokybė. Liko labai nedaug avantiūristų, kurie skolinasi 100 proc. reikiamos sumos savo sąskaitoje neturėdami pinigų”, – teigė NT bendrovės atstovas.
Per praėjusius metus visose trijose sostinėje būsto sandorių skaičius padidėjo: Vilniuje jų sudaryta 27 proc., Rygoje – 3 proc., Taline – 22 proc. daugiau nei 2009 m. Tačiau vis tiek pernai sandorių sudaryta keliskart mažiau nei nekilnojamojo turto bumo laikais.
Praėjusiais metais Vilniuje tūkstančiui gyventojų teko 0,9, Rygoje – 0,7, Taline – 1,4 būsto sandorių.
2008 m. sprogus NT burbului, būsto kainos Vilniuje sumažėjo apie 40 proc., Taline – 46 proc., o Rygoje – net 60 proc.
Per praėjusius metus jos kiek ūgtelėjo, tačiau gerokai menkiau nei smuko. Pavyzdžiui, Vilniuje jos didėjo vos 0,1 proc., Rygoje – 5,1 proc., Taline – 7,9 proc.