Būsimo Lengvosios atletikos maniežo projekto autoriai, architektų studija „IMPLMNT architects“, kviečia vilniečius į viešą susirinkimą, kuriame bus pristatyti Sporto paskirties – Lengvosios atletikos maniežo projektiniai pasiūlymai.
Viešas susirinkimas nuotoliniu būdu vyks birželio 14 dieną, iki tol visuomenė kviečiama susipažinti su projektu ir teikti pasiūlymus bei pastebėjimus.
„Lengvosios atletikos maniežas bus neeilinis objektas daugeliu prasmių – visų pirma, tai labai didelės svarbos projektas sporto bendruomenei, nes aukšto meistriškumo lengvaatlečiams pritaikytos infrastruktūros mieste tikrai trūksta. Kita vertus, tai yra vienas iš nedaugelio sporto objektų, kuriems radome vietą centrinėje miesto dalyje. Atitinkamai, jam keliami itin aukšti urbanistiniai ir architektūriniai reikalavimai, susiję su jau esamais aplinkiniais pastatais, judumo klausimais, gamtiniu kraštovaizdžiu. Kadangi maniežo teritorija yra aktyviai naudojama ir pačių gyventojų, tikimės didelio įsitraukimo į viešąsias konsultacijas”, – pažymi Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Projektuojant būsimą maniežą ir dėliojant jo funkcines zonas „Vilniaus vystymo kompanijos“ projekto komanda konsultuojasi su atletais ir Lengvosios atletikos federacija, kad būsimasis kompleksas ne tik užpildytų plečiamą sporto infrastruktūrą Vilniuje, bet ir atlieptų aukštos kvalifikacijos sportininkų poreikius bei lūkesčius.
„Lengvosios atletikos maniežas taps sporto meistrų namais ir varžybų arena, pritrauksiančia pasaulio dėmesį. Vystydama projektą komanda susipažino su tokio tipo kompleksų statybos ypatumais užsienyje, kad Vilnius galėtų didžiuotis aukščiausius standartus atitinkančiu maniežu,“ – sako projektą valdančios „Vilniaus vystymo kompanijos vadovas Saulius Barauskas.
Lengvosios atletikos maniežas bus statomas Žirmūnuose, 1,3 ha ploto teritorijoje šalia Tuskulėnų dvaro ir Sovietų Sąjungos okupacinio režimo aukų memorialo komplekso. Projektuotojams teko užduotis įlieti stambų pastatą į jautrų rajono ir dvaro kaimynystės kontekstą. Sporto pastatas skaidomas skirtingo mastelio tūriais, kad vizualiai derėtų su aplinkui esančiomis gamtos ir architektūros vertybėmis.
“Tai labai įdomus ir svarbus projektas tiek funkcine, tiek urbanistine-architektūrine prasme. Sklypas yra svarbioje lokacijoje, sudėtingos formos, su išreikštu reljefu, o kontekstas labai įvairus tiek gamtine, tiek urbanistine, tiek paveldo prasme. Todėl pagrindinė architektūrinė idėja yra tinkamai reaguoti į kontekstą suvaldant mastelį. Pastatas yra skaidomas į tris tūrius, kurių vienas reaguoja į dvaro mastelį, kitas skirtas didžiajai maniežo erdvei, o šiauriausias replikuoja į Žirmūnų urbanistinį charakterį. Tarp tūrių projektuojame properšas, kurios kuria ryšį tarp Žirmūnų gatvės ir Neries upės, kitaip sakant – tarp miesto ir gamtos.” – apie projektą pasakoja architektas Aurimas Syrusas.
Projektuojamas dviejų aukštų pastatas, cokoliniame aukšte įsikurs apšilimo erdvė, kur numatyta įrengti tolimojo metimo (ieties, disko) sektorius, rutulio stūmimo sektorius ir 60 m ilgio sprinto trasa su 4 bėgimo takeliais. Čia taip pat bus įrengtos atskiros sporto salės, viena jų – išskirtinai aukšto meistriškumo atletams treniruotis. Cokolyje bus dopingo kontrolės posto patalpos ir persirengimo kambariai.
Šioje pastato dalyje veiks ir kavinė, į kurią bus galima patekti ne tik iš vidaus, tačiau ir nuo palei Neries upę vingiuojančio pėsčiųjų ir dviračių tako.
Didžiojoje maniežo erdvėje pirmame aukšte projektuojami visi reikalingi sporto sektoriai: 200 m ilgio 6 takelių bėgimo takas, 60 m ilgio 8 takelių sprinto takas, šuolių į aukštį sektorius, šuolių į tolį ir trišuolio sektorius; šuolių su kartimi sektorius bei rutulio stūmimo sektorius. Šalia numatytas inventoriaus sandėlis ir erdvė, kur sportininkai galės susikaupti prieš varžybas.
Viršutiniame komplekso aukšte numatytas atskiras balkonas, kuris galės būti naudojamas kaip VIP tribūnos ar treniruotėms pagal poreikį.
Lengvosios atletikos maniežo projektavimo darbų kaina – apie 800 tūkstančių eurų, bendra projekto vertė – apie 21 mln. Eur. Kitąmet tikimasi gauti statybos leidimą, o pats statinys galėtų iškilti 2026 m.