Per dvejus metus bendrovėje „Vilniaus vandenys” įtartinomis aplinkybėmis išleista 104,6 mln. litų. Esą nuostoliuose skęstanti bendrovė net negali paaiškinti, kur dingo 17 mln. litų.
Antri Valdovų rūmai
Atlikus „Vilniaus vandenų” 2008 ir 2009 m. vykdytų viešųjų pirkimų auditą, prasidėjo tikras finansinis detektyvas, primenantis Valdovų rūmų istoriją. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) teigimu, kai kuriuos vykdomus projektus „Vilniaus vandenys” įsigudrino pabranginti kone dvigubai.
Įstabiausias skaičius – 87 mln. litų. Tiek, anot VPT, pabrango „Vilniaus vandenų” vykdytas dumblo valymo įrenginių projektas.
„Projekto „Dumblo apdorojimo įrenginiai Vilniaus nuotekų valykloje” (kaina – red. past.) buvo padidinta nuo 115 mln. iki 202 mln. litų. Kartu buvo pirkti ir projektavimo, ir statybos darbai. Vien projektavimo darbų vertė sudarė 20 mln. litų. Remiantis viešųjų pirkimų sutarčių statistika, įprastai projektavimo darbų suma būna apie 2 proc. bendros projekto sumos, o nagrinėjamos sutarties atveju projektavimo darbai sudaro net 10 proc. bendros sumos”, – rašoma VPT pažymoje, kuri pateikta Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK).
„Vilniaus vandenys” tvirtina, kad tokios skirtingos sumos susidarė ne dėl įmonės kaltės.
„Galimybių studijoje, atliktoje 2002 m., buvo nurodyta mažesnė suma (115 mln. litų – red. past.). Taigi realūs skaičiai skiriasi nuo tų, kurie nurodyti prieš aštuonerius metus atliktoje studijoje. O patį viešąjį pirkimą atliko ne „Vilniaus vandenys”, o Vilniaus miesto savivaldybė”, – dienraščiui teigė „Vilniaus vandenų” Komunikacijos skyriaus vadovė Simona Skalauskytė.
Dauguma pirkimų – įtartini
VPT pažymoje nurodoma, kad pernai „Vilniaus vandenys” didžiąją dalį viešųjų pirkimų – 24 iš 31 – vykdė pažeisdami Viešųjų pirkimų įstatymą. Dar įspūdingesnė 2008 m. statistika: VPT patikrino 136-is viešuosius pirkimus, 121-as įvykdytas su pažeidimais.
„Vilniaus vandenys” pernai sausį VPT pateikė viešųjų pirkimų ataskaitą. Joje nurodoma, kad supaprastinta tvarka įsigyta darbų už 10,43 mln. litų, prekių – už 13,2 mln. litų, paslaugų – už 9,15 mln. litų. Tačiau bendrovė sugebėjo paaiškinti tik kiek daugiau nei pusę šių išlaidų, kurių bendra suma siekė beveik 33 mln. litų. VPT konstatuoja, kad „Vilniaus vandenys” dokumentais pagrindė tik 16,85 mln. litų. Kur išgaravo dar beveik 17 mln. litų, niekas negali pasakyti.
Ir tai dar ne viskas. Tikrinami „Vilniaus vandenys” nepateikė dešimties 2008 m. sudarytų sutarčių dokumentų. VPT konstatuoja, kad sutartys, kurių vertė siekia per 604 tūkst. litų, sudarytos pažeidžiant įstatymą.
Kaip dienraščiui teigė VPT Kontrolės skyriaus vedėja, VKEKK pateiktame dokumente minimi skaičiai yra preliminarūs. Esą audito išvada bus pateikta „Vilniaus vandenims”, o pabaigta tik gavus bendrovės paaiškinimus.
„Yra pirkimų, kurių net sutarčių nepateikta. Garsioje dumblo byloje, kurioje procedūros buvo pažeistos jau pačioje pradžioje. Tai yra precedentas, ir manau, kad šiuo atveju be prokuratūros ir teisėsaugos institucijų išaiškinimo neapsieisime”, – vakar žurnalistams sakė Žydrūnas Plytnikas, laikinai einantis Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus pareigas.
Planų neatsisako
Kreipdamasi į VKEKK, VPT užsimena, kad Kainų komisija, turėdama omenyje abejotinai „Vilniaus vandenų” išleistus milijonus, turėtų kritiškai įvertinti bendrovės pateiktą prašymą padidinti vandens kainą vilniečiams.
„Vilniaus vandenys” tvirtina, kad VPT duomenys neturi atsiliepti VKEKK sprendimui dėl šalto vandens kainos. „Ne viešieji pirkimai daro įtaką kainai, o investicijos, brangstanti elektros energija”, – sakė „Vilniaus vandenų” atstovė S.Skalauskytė.
VPT pateiktų skaičių sostinės vandens tiekėjai kol kas nekomentuoja. Anot S.Skalauskytės, „Vilniaus vandenys” oficialias VPT išvadas turėjo gauti dar liepą, tačiau dokumentai vis dar neatkeliavo.