Vilniaus meras Artūras Zuokas palaiko naują Vyriausybę ir premjerą Algirdą Butkevičių, šią savaitę pristačiusį planus, jau artimiausiu metu didžiausią dėmesį skirti biokuro vartojimo skatinimui.
„Vilniuje sunaudojama beveik penktadalis visų Lietuvoje energetikos poreikiams suvartojamų gamtinių dujų. Įgyvendinus perėjimo prie biokuro skatinimo sistemą, apie kurią kalba premjeras, būtų sumažinta priklausomybė nuo energijos išteklių tiekėjų iš užsienio, ženkliai sumažėtų vilniečių sąskaitos už šildymą, būtų sukurta naujų darbo vietų. Palankiai vertinu ir Vyriausybės dėmesį šilumos ūkio modernizavimui.
Ši Vyriausybė energetikos srityje ėmėsi realių darbų, kurių naudą pajustų energijos vartotojai. Nuo 2011 metų Savivaldybė ankstesnei Vyriausybei buvo pateikusi mažiausiai dešimt konstruktyvių pasiūlymų, kaip sumažinti šilumos suvartojimą, pereiti prie biokuro. Bet visos Vilniaus miesto iniciatyvos dėl perėjimo prie biokuro iki šiol atsimušdavo į nenorą mažinti gamtinių dujų vartojimą Vilniaus mieste“, – sakė Vilniaus meras A. Zuokas.
Norint pasiekti Vyriausybės iškeltus gamtinių dujų vartojimo mažinimo tikslus, Vilniuje papildomai reikia įrengti apie 340 MW galios šilumos generavimo iš biokuro pajėgumų. Tai galėtų padaryti šilumos tiekėjas, dar 2011 metais parengęs detalią konversijos į biokurą programą, taip pat nepriklausomi šilumos gamintojai. Tai, gavusi paramą iš Vyriausybės, galėtų padaryti ir savivaldybės šilumos tiekimo įmonė. Bet kuriuo atveju Vilniaus miesto savivaldybė yra pasiruošusi glaudžiam bendradarbiavimui su Vyriausybe, kad šilumos vartotojai gautų didžiausią naudą.
Vilniaus savivaldybė taip pat pritaria ir Vyriausybės siūlymui įgyvendinti biokuro panaudojimo elektros energijos gamybai programą, remiant efektyvių biokuro kogeneracinių elektrinių statybą. Tam galima būtų pritaikyti esamus elektros generavimo įrenginius Vilniuje, kur iki šiol elektra buvo generuojama deginant tas pačias rusiškas gamtines dujas. Arba galima būtų įrengti naujus, ypač efektyvius biokuro kogeneracijos įrenginius, kurių galia siektų daugiau nei du trečdalius ankstesnės Vyriausybės planuoto įsigyti Visagino AE pajėgumo.
Vilniaus savivaldybė pabrėžia, kad elektros gamyba Lietuvoje jau yra nacionalinės, o ne Savivaldybės lygmens svarbos uždavinys. Bet Vilnius, kaip Lietuvos sostinė, siektų ginti ne tik Vilniaus ir vilniečių, bet ir visos Valstybės interesus.
Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė, tel. (8 5) 211 2319, el. p. vrt@vilnius.lt
www.vilnius.lt