Rockwool

“Vilniaus energijos” konkursai – vienai įmonei

“Vilniaus energijos” konkursai – vienai įmonei

Teigiama, kad paskelbti šilumos sistemų priežiūros konkursai, pritaikyti tik vienai įmonei.

Viskas į vienas rankas

Šiuo metu šias paslaugas vykdo tiek pati „Vilniaus energija”, tiek namų administravimo bendrovės, tiek pavienių pastatų savininkai. Tačiau šilumininkai nusprendė, kad tvarką laikas keisti.

„Vilniaus energija” sausį paskelbė viešojo pirkimo konkursą įsigyti šilumos punktų įrenginių ir šildymo bei karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas. Tikėtina, kad po šio konkurso visa ši sistema, esanti sostinės namuose, bus prižiūrima vienos įmonės ar įmonių grupės.

Ieško rinkos milžino

„Vilniaus energija”, regis, ieško paties geriausio prievaizdo savo turtui. Mat konkursinėse sąlygose nustatyti tokie reikalavimai, kokius gali atitikti reta Lietuvos įmonė.

Pavyzdžiui, šilumininkai reikalauja, kad paslaugų tiekėjas per pastaruosius trejus metus būtų sudaręs „šilumos punktų įrenginių ir šildymo bei karšto vandens sistemų priežiūros paslaugų sutarčių, kuriose prižiūrima ne mažiau kaip 500 vnt. pastatų”.

Pažiūrėjus į šilumininkų viešai paskelbtus duomenis, matyti, kad šiuo metu „Vilniaus energijai” priklausančių šilumos mazgų priežiūros darbus atlieka nemažai įmonių. Daugiausia – koncernui „Icor” (ankstesnis pavadinimas – „Rubicon Group”) priklausanti įmonių grupė „City Service”. Daugumai bendrovių, kurios dabar prižiūri šilumos punktus, lieka tik pasvajoti apie tokį namų skaičių, kaip 500.

Kartelę pakėlė iki lubų

Be to, į keturias dalis išskaidyto konkurso dalyviams nustatyti ir griežti finansiniai kriterijai.

„Vilniaus energija” reikalauja, kad įmonės ar įmonių grupės, norinčios dalyvauti vienoje pirkimo dalyje, per pastaruosius trejus metus už šilumos punktų įrenginių ir šildymo bei karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas būtų gavusios ne mažiau kaip 6 mln. litų pajamų. Norint dalyvauti dviejose pirkimo dalyse, ši apyvartos kartelė pakelta iki 8 mln. litų, o visose keturiose savo pasiūlymus teikiantys verslininkai turi pateikti ne mažesnę kaip 10 mln. litų apyvartą.

Dar vienas griežtas kriterijus – bent viena grandiozinė sutartis. Dešimtis smulkių šilumos punktų priežiūros sutarčių turinčioms įmonėms konkurso durys užtrenktos. Mat „Vilniaus energija” reikalauja, kad vienoje pirkimo dalyje dalyvauti norintys konkurso dalyviai per pastaruosius trejus metus būtų sudarę bent vieną 4 mln. litų (be PVM) vertės sutartį. Norintiems dalyvauti visose keturiose ši kartelė pakelta net iki 10 mln. litų be PVM.

Negana to, nuostolingai per pastaruosius trejus metus dirbusioms įmonėms konkurse dalyvauti uždrausta.

Konkurentams užtrenkė duris

Tokį „Vilniaus energijos” elgesį Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) apskundęs sostinės tarybos narys Arūnas Štaras „Vilniaus dienai” teigė, esą konkurso sąlygos surašytos taip, kad jame dalyvauti gali tik dvi įmonės. Pirmoji – pati „Vilniaus energija”, kuri iš savęs paslaugų pirkti turbūt neketina. Antroji – „City Service”.

„Be „City Service”, tokius reikalavimus atitinka tik pati „Vilniaus energija”. Jeigu taikysime reikalavimą dėl 500 namų, tiek turi tik „City Service”. „City Service” tokių namų turi daugiau kaip tūkstantį, apie 700 turi pati „Vilniaus energija”, dar apie 700 turi atskiros daugiabučių namų bendrijos. Visos kitos Vilniuje veikiančios įmonės dalijasi apie 1,3–1,4 tūkst. namų. Didžiausios iš jų turi 40–50, galbūt iki šimto namų. Vadinasi, visi konkurentai iš šitos rinkos yra šluote iššluojami, – kalbėjo A.Štaras. – Galbūt šitame konkurse gali dalyvauti Kauno ar Klaipėdos įmonė ar įmonė iš Rusijos. Bet Vilniuje, be „City Service”, nė viena įmonė dalyvauti negali.”

Anot politiko, gali būti, kad šilumininkai taip ruošiasi sustiprinti savo pozicijas. Esą iškilo grėsmė, kad šilumos ūkio nuomos sutartis bus nutraukta, taigi „Vilniaus energija”, kurios valdyboje sėdi „Icor” atstovai, skuba pervesti šį ūkį į to paties koncerno valdomos įmonių grupės rankas.

A.Štaro žodžiais, jeigu „City Service” laimės konkursą, bendrovė šilumos punktus prižiūrės trejus metus ir turės galimybę sutartį pratęsti dar trejiems. Esą po šešerių metų be jokios konkurencijos šioje rinkoje gali ir nebelikti įmonių, kurios pajėgtų visą šį ūkį ištraukti iš „Icor” rankų.

Sąlygų nekomentuoja

Už šį viešojo pirkimo konkursą atsakingas „Vilniaus energijos” pirkimo vadybininkas Gintaras Petručionis teigė negalįs pasakyti, kiek įmonių panoro rūpintis sostinės šilumos punktais. „Teikiame informaciją apie rezultatus, bet ne apie eigą. Pasiūlymų dar nebuvo pateikta”, – kalbėjo G.Petručionis. Pasak jo, iki vasario 3 d. įmonėms reikėjo pateikti paraiškas, bet ne konkrečius pasiūlymus. Kiek paraiškų gauta – pašnekovas taip pat neatskleidė.

Paprašytas pakomentuoti galbūt tik vienai įmonei pritaikytas konkurso sąlygas, „Vilniaus energijos” pirkimo vadybininkas pareiškė negalįs bendrauti su žiniasklaida. „Atsiprašau, žinokit, aš neįgaliotas su dienraščiais kalbėti ir aš nekalbėsiu. Ačiū”, – prieš padėdamas ragelį pareiškė G.Petručionis.

Meras reikalauja aiškumo

„Vilniaus energijos” veiksmus gaubia vis tirštesnis rūkas. Pastarosiomis dienomis pasigirdo pareiškimų, esą dauguma Vilniaus šilumos punktuose veikiančių įvadinių skaitiklių, nuo kurių tiesiogiai priklauso sąskaitų už šilumą dydis, yra metrologiškai nepatikrinti, dėl to sąskaitos už šildymą gali būti neteisėtos.

Sostinės meras Raimundas Alekna vakar „ant kilimėlio” išsikvietė „Vilniaus energijos” komercijos direktorių Rimantą Germaną.

„Pritariu prezidentės D.Grybauskaitės vertinimui, kad gyvename monopolizuotos rinkos sąlygomis, kai tiek šilumos tiekimas, tiek aptarnavimas, tiek priežiūra yra koncentruotos vienos įmonių grupės rankose. Tad šiandien mūsų pareiga – bent užtikrinti, kad sostinės šilumos ūkis būtų valdomas skaidriai ir kuo racionaliau, o sąskaitos už šilumą būtų tikrai pagrįstos ir suprantamos vilniečiams. Negali būti net kalbos, kad ne visi šilumos apskaitos ir valdymo prietaisai Vilniuje būtų nesertifikuoti ar naudojami neteisėtai”, – po susitikimo kalbėjo meras R.Alekna.

R.Germanas pareiškė, esą skaitiklių duomenys yra teisėti. Tačiau skaitiklių teisėtumo klausimą jau sprendžia speciali darbo grupė.

REKOMENDUOJAME