Sostinės valdžia ketina perduoti miesto apšvietimo tinklus į privačias rankas. Miesto šviesa verslininkams priklausys dešimtmetį, o gal ir ilgiau.
Investuotojo ieškos Kanuose
Susitarimas dėl apšvietimo tinklų buvo sudarytas pernai gruodį, kai Vilius Navickas paliko sostinės mero postą ir į jo vietą sėdo konservatorius Raimundas Alekna. Kaip rodo „Vilniaus dienos” turima koalicijos sutartis, Vilniaus politikai nutarė, kad privatus investuotojas – vienintelis būdas modernizuoti nusidėvėjusią gatvių apšvietimo sistemą.
Tokį susitarimą „Vilniaus dienai” patvirtino ir meras R. Alekna.
„Vilniaus gatvių apšvietimo tinklų eksploatacijos laikotarpis jau baigėsi, todėl būtina galvoti, kaip juos atnaujinti. Naujoji sistema turi būti ekologiška, taupi, ilgaamžė ir lanksčiai reguliuojama”, – kalbėjo meras.
Pasak jo, investuotojo paieškos turėtų prasidėti pavasarį, taigi šios kadencijos miesto taryba konkurso nespės paskelbti. Anot mero, naujo apšvietimo tinklų šeimininko bus ieškoma ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
„Būtent tokios sistemos poreikį pristatysime investuotojams kovą vyksiančioje Tarptautinėje nekilnojamojo turto ir investicijų parodoje MIPIM Kanuose, po kurios bus skelbiamas tarptautinis konkursas. Viena pagrindinių sąlygų, keliamų konkurso dalyviams, – miestas investuotojui turi mokėti mažiau nei už apšvietimo tinklų išlaikymą moka dabar”, – aiškino R. Alekna.
Rikiuojasi verslininkų eilė
Vicemeras Romas Adomavičius prieštarauja mero pozicijai. Esą Kanuose investuotojo ieškoti nereikia, mat jis jau surastas.
„MIPIM investuotojo neras. Vilniaus apšvietimo tinklai – per smulkus objektas. Mes jau turime investuotoją, reikia tik sutvarkyti procedūras”, – „Vilniaus dienai” sakė R. Adomavičius.
Vėliau vicemeras patikslino, kad yra visa eilė Lietuvos ir užsienio verslininkų, kurie jau domisi galimybe dalyvauti apšvietimo tinklų atnaujinimo konkurse. „Besidominčių yra labai daug, reikia tiesiog skelbti konkursą”, – pridūrė politikas.
Nė cento savų lėšų
R. Adomavičiaus teigimu, norint atnaujinti miesto apšvietimo tinklus, reikėtų investuoti apie 100 mln. litų. Esą savivaldybė tam neskirs nė cento savų lėšų – mainais į investicijas, verslininkai dešimčiai metų ar dar ilgesniam laikotarpiui taps apšvietimo tinklų šeimininkais.
„Investuotojas turi įrengti tokią sistemą, kuri realiai taupytų pinigus. Jis tai turi įrodyti eksploatuodamas sistemą, kol neatsipirks įdėtos lėšos. Po to, kai lėšos atsipirks, investuotojas sistemą perduos savivaldybei, – aiškino R. Adomavičius. – Jeigu kasmet sutaupysime po maždaug 11 mln. litų, investicija atsipirks per 10–12 metų, ir miestas turės pigią ir gerą sistemą.”
Šiuo metu išlaikyti apšvietimo tinklus miestui kainuoja apie 14,5 mln. litų per metus. Vicemero skaičiavimais, visa sostinės gatvių apšvietimo sistema galėtų būti sutvarkyta per pusantrų ar dvejus metus.
Apšvietimo tinklų atnaujinimo konkursą ketinama skelbti tada, kai bus gauti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę prižiūrinčių įstaigų pritarimai. Tam reikia Finansų ministerijos ir ministro pirmininko Deivido Matulionio vadovaujamos Viešojo ir privataus sektorių partnerystės komisijos pritarimo.
Tris kartus pigiau
Meras R. Alekna teigia, jog gerokai pigiau eksploatuoti apšvietimo tinklus leistų vadinamoji šviesos diodų technologija.
„Šiuo metu svarstome galimybę Vilniaus gatvių apšvietimo tinklus atnaujinti pasitelkiant šviesos diodų – LED – technologiją, kuri yra apie tris kartus taupesnė nei dabar veikianti sistema”, – aiškino meras. Pritarimą dėl šios technologijos miesto galva jau išsakė praėjusią savaitę surengtuose pusryčiuose su verslo atstovais.