Lietuvos energetikos ministerijai pareiškus, kad jau svarstomi potencialių investuotojų į naują atominę elektrinę pasiūlymai, sukluso Varšuva.
Lenkai mano, kad dalį bendrovės, kuri valdys elektrinę, akcijų tikslingiau būtų parduoti per Varšuvos biržą.
Tačiau biržos „NASDAQ OMX Vilnius” vadovė Arminta Saladžienė ir rinkos analitikai įsitikinę, kad akcijomis turėtų būti prekiaujama Lietuvos sostinėje.
Save laiko pranašesniais
Dalis investicijų lėšų naujai atominei elektrinei gali būti pritraukiama per vertybinių popierių biržą.
Patirties su atominės elektrinės statytojais turinti Varšuvos birža jau pradėjo šokti viliotinį.
„Jei būtų nuspręsta dalį akcijų parduoti per Varšuvos biržą, tai būtų sėkmingas Lietuvos sprendimas. Tai rodo čekų bendrovės CEZ, statančios atomines elektrines, pavyzdys.
Mes galime pritraukti daugiau ir rimtesnių investuotojų nei Vilniuje”, – „Lietuvos rytui” teigė Varšuvos biržos rinkų plėtros skyriaus direktorius Robertas Kwiatkowskis.
Čekijos vyriausybei priklausančios CEZ akcijos jau keleri metai yra kotiruojamos Varšuvos biržos prekyboje.
Anot R. Kwiatkowskio, tai kompanijai padėjo pritraukti papildomų lėšų svarbiems projektams.
Žada daugiau perspektyvų
Šis žingsnis būtų realiausias, jei atominės elektrinės statybose dalyvautų Lenkija. Lietuva teigia neatsisakanti statyti elektrinę kartu su kitomis šalimis ir Lenkija.
Tačiau viskas paaiškės po derybų su potencialiu investuotoju.
„Atominę elektrinę Visagine galėtų statyti Lietuva. O Varšuvoje dalį akcijų galėtų įsigyti kiekvienas norintis Europoje.
Dėl to turėtų apsispręsti Lietuvos valdžia”, – teigė R. Kwiatkowskis.
Pasak jo, Lenkijai Lietuvos apsisprendimas kartu statyti atominę elektrinę yra svarbus.
„Jūsų padėtis unikali, nes turite tinklus su Rytais, o dabar, kai bus pastatytas tiltas į Lenkiją, ir į Vakarus. Todėl naujos elektrinės akcijomis susidomėjimas Lenkijoje tikrai būtų”, – garantavo R. Kwiatkowskis.
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas neatmeta, kad dalimi elektrinę valdančios bendrovės akcijų bus prekiaujama biržoje.
Tačiau kol kas lieka neaišku, nei kiek akcijų bus pasiūlyta biržos investuotojams, nei kokioje biržoje tai bus pasiūlyta.
Nesijaučia per maži
Biržos „NASDAQ OMX Vilnius” prezidentė ir valdybos pirmininkė A. Saladžienė įsitikinusi, kad jeigu dalis būsimos elektrinės akcijų būtų parduodama per biržą, šalies gyventojai, pensijų ir investiciniai fondai galėtų daugiau investuoti į ekonomiką.
„Mūsų birža nėra per maža šitam projektui, nes užsienio ir vietiniai investuotojai turi pakankamai kapitalo ir yra pasiruošę investuoti į patrauklius projektus ir įmones”, – įsitikinusi biržos vadovė.
Ji nesutinka, kad Varšuvos birža būtų patrauklesnė siekiant pritraukti daugiau lėšų naujai atominei elektrinei.
„Šiame projekte dalyvauja ir Lenkija, tačiau atominė elektrinė stovės Lietuvoje.
Tai bus nacionalinės reikšmės įmonė, kurią tikslinga įtraukti į sąrašą Lietuvoje veikiančioje vertybinių popierių biržoje”, – sakė A. Saladžienė.
Praleisti progą būtų klaida
Sprendimas parduoti dalį akcijų per Varšuvos biržą būtų paprastesnis, bet ne pats geriausias. Tuo įsitikinęs Lietuvos finansų maklerių asociacijos prezidentas ir „Finasta Asset Management” fondų valdytojas Marius Dubnikovas.
„Vilniaus biržai ir visai Baltijos finansų rinkai trūksta naujų patrauklių ir stambių kompanijų, todėl praleisti tokią progą būtų nedovanotina.
Neabejoju, kad Varšuvos birža tokią bendrovę priimtų išskėstomis rankomis”, – įsitikinęs pašnekovas.
Kapitalas linkęs migruoti paskui įdomius pirkinius.
„Visi kalba, kad pinigų yra, nėra tik patrauklių kompanijų. Naujai kuriamos bendrovės jokiu būdu nereikia atiduoti kitoms valstybėms, nes tai yra vertė, kuri turi likti šalyje ir kurti ateities perspektyvas čia”, – kalbėjo asociacijos vadovas.
M. Dubnikovo nuomone, atominę elektrinę valdančios bendrovės akcijomis prekiauti abiejose biržose taip pat būtų neišmintinga Vilniaus atžvilgiu.