Ekoklima

Vandens normos – teisinėse pinklėse

Vandens normos

Gyventojų pasipiktinimo sulaukusi atsiskaitymo už vandens apskaitos pažeidimus tvarka sulaukė politikų dėmesio, ją siūloma keisti, tačiau korekcijos jau dabar pripažįstamos prasilenkiančiomis su teisės aktais.

Dar vasarą Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje institucija miesto Tarybą įpareigojo nustatyti kitokią tvarką, pagal kurią yra mokamas mokestis už suvartotą vandenį, kai skaitiklis yra sugadintas. Iki šiol nustačius, kad skaitiklis neveikia, gyventojui tenka apmokėti viso namo vandens skolą. Ji paprastai svyruoja nuo šimto iki kelių tūkstančių litų.

Neretai vartotojas net nežino, kad skaitiklis sugadintas, o tokį atvejį nustačius tikrintojams, sulaukiama milžiniškos sąskaitos.

Gruodžio 23-ąją uostamiesčio Tarybos posėdyje bus svarstomas sprendimo projektas, pagal kurį sugadinto skaitiklio atveju būtų mokama taip pat, kaip ir tada, kai skaitiklio apskritai nėra – 7 kub. m per mėnesį žmogui.

Bendrovės „Klaipėdos vanduo” vadovas Leonas Makūnas tikino, kad tokia tvarka būtų liberali bei patenkintų tiek vartotojų, tiek įmonės interesus.

Visgi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė, pareikalavusi keisti tvarką, ir naujajame variante įžvelgė prieštaravimų teisės aktams.

„Taryba nustato vandens suvartojimo normas. Jos taikomos, kai nėra vandens apskaitos prietaiso. Teisė nustatinėti taikyti tą normą, kai skaitiklis sugadintas, nesuteikta. Jei skaitiklis yra, reikia vadovautis jo rodmenimis”, – sakė ji.

Vyriausybės atstovės manymu, naujos tvarkos rengėjai nenori pripažinti, kad atsakomybė dėl sugadinto skaitiklio nustatoma pagal Administracinės teisės pažeidimo kodeksą. Tačiau reikia, kad skaitikliai būtų tikrinami, sugadintų atveju rašomi protokolai, o to nenorima daryti. Patogiau nustatyti vienodą normą, svarstė K. Vintilaitė.

Specialistė tikino, kad gruodžio 23-ąją ji Tarybai siūlys nepriimti naujos tvarkos ir klausimą atidėti.

L. Makūnas pažymėjo, kad nepatvirtinus dokumento reikėtų taikyti 1996 metais anuometinės Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintą apskaitos sistemą, kuri vis dar galioja. Remiantis senuoju dokumentu, būtų skaičiuojama už vandenį, tekantį 3 m/s 24 val. per parą. Ši metodika taikoma tuomet, jei skaitiklio duomenų neįmanoma perskaityti, jis yra sulaužytas ar prie jo neįmanoma prieiti. Specialistų skaičiavimu, tokiu atveju bauda galėtų siekti net 6,5 tūkst. litų per mėnesį.

REKOMENDUOJAME