Tikkuurila

Valstybiniai keliai bus atiduoti į privačias rankas?

Valstybiniai keliai

Neatmetama, jog artimiausiame Vyriausybės posėdyje gali atsidurti nuostabą keliantis paslaptingas projektas, kaip perduoti privačiai įmonei valstybinių kelių priežiūrą. Nežinomi autoriai parengė „Valstybinių kelių priežiūros suteikimo projektą”, kuris numato ir projekto koncesijos viešojo konkurso sąlygas, rašo „Verslo žinios”.

Pagal jį konkurso laimėtojui, neinvestavus nė lito, būtų išnuomotas milijardų vertės turtas. Už periodinius ir nuolatinius kelių priežiūrios darbus jis 25 m. turėtų užtikrintą beveik 400 mln. litų kasmetinį finansavimą iš valstybės.

Tiesa, viešojo konkurso sąlygų projektas griežtai apibrėžia, jog pretenduoti į koncesiją veikiančios kelių tiesimo ar remonto įmonės – negalės. Be to, konkurso dalyvio apyvarta turėtų viršyti (be PVM) 300 mln. litų, turtas – 200 mln. litų, o darbuotojų skaičius – ne mažesnis kaip 4 000.

Kad Vyriausybė galėtų apeiti Seimą – mat pagal Koncesijų įstatymą, jei turtinis įsipareigojimas viršija 200 mln. litų, reikalingas Seimo pritarimas, apie koncesijos sumas – nekalbama. Kelininkai spėlioja, kad projekto užsakovas – daugiau kaip 20 įmonių valdantis koncernas, susijęs su vienu iš buvusių susisiekimo ministrų.

Algirdas Butkevičius, susisiekimo ministras, ir Virgaudas Puodžiukas, Lietuvos automobilių kelių direkcijos generalinis direktorius, neslepia projektą „Dėl valstybinių kelių priežiūros suteikimo” vartę, tačiau nei kas jo iniciatoriai, nei kas autoriai – nežinantys.

Pasak V. Puodžiuko, jį „sukrėtė, kad kažkas rengia tokius ekonomiškai nepagrįstus projektus”, kurie „prieštarauja įstatymams”. Tačiau, pasak jo, dabar „laikotarpis toks, kad iš Vyriausybės gali laukti įvairių netikėtumų”.

Pauliaus Girčio, Vyriausybės kanceliarijos Ekonomikos ir transporto komiteto patarėjo susisiekimo klausimais, pripažinimu, jis „pernelyg nenustebsiantis, jei projektas būtų atneštas tiesiai į Vyriausybės posėdį”. Pasak A. Butkevičiaus, tokiai idėjai įgyvendinti reikėtų politinio pritarimo, o jis pats būtų vienareikšmiškai „prieš”.

REKOMENDUOJAME