Vyriausybės nutarimu įsteigus draudimo bendrovę „Būsto paskolų draudimas“, 2000 metais Lietuvoje buvo pradėtas vykdyti būsto kreditų draudimas. Būsto kreditų draudimas sudarė galimybes gyventojams, gaunantiems reguliarias pajamas, bet negalintiems sukaupti ar neturintiems reikiamo pradinio įnašo bankui, įsigyti būstą su mažesniu pradiniu įnašu ar be jo. Atsižvelgiant į tai, kad pastaruosius penkerius metus bendrovė patiria vien nuostolius, o jos prisiimtiems įsipareigojimams vykdyti skiriama valstybės lėšų, Valstybės kontrolė atliko auditą, kurio metu vertino šios draudimo bendrovės veiklos rezultatyvumą.
„Bendrovės „Būsto paskolų draudimas“, kaip pelno siekiančios draudimo įmonės, veiklos tęstinumas kelia pagrįstų abejonių, nes bendrovė nebedraudžia kreditų, t. y. nebevykdo veiklos, dėl kurios buvo įsteigta, jos vykdoma išieškojimo veikla neužtikrina pakankamų pinigų srautų, o be papildomų valstybės lėšų injekcijų ji yra nepajėgi vykdyti prisiimtų įsipareigojimų“, – apibendrindama audito rezultatus sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.
Bendrovės įstatuose nurodyta, kad jos veiklos tikslas – vykdyti kredito draudimą ir vykdant šią veiklą siekti maksimalaus pelno. Prasidėjus ekonominei krizei ir sumažėjus bankų skolinimui bei daliai žmonių netekus darbo, sudarytų būsto kreditų draudimo sutarčių sparčiai mažėjo, 2012–2013 m. nebuvo sudaryta nė viena kreditų daugiabučiams namams modernizuoti draudimo sutartis, o 2013 m. nesudaryta nė viena būsto kreditų draudimo sutartis, rašoma pranešime spaudai.
Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, bendrovės veikla buvo pertvarkyta į draudžiamųjų įvykių tyrimą ir išieškojimą, tačiau tai neužtikrina pakankamų pinigų srautų prisiimtiems įsipareigojimams vykdyti. Iki 2013 metų vidurio išieškota 14 proc. bankams išmokėtos draudimo išmokų sumos – iš 240,8 mln. litų bankams išmokėtos sumos išieškota 33,3 mln. Lt. Išmokos bankams dėl draudžiamųjų įvykių ir itin nedidelė išieškota iš skolininkų suma turėjo lemiamą įtaką bendrovės patirtiems nuostoliams. Nuo 2009 metų bendrovės veiklos rezultatas – beveik 170 mln. Lt nuostolio.
Be to, nuo 2011 m. bendrovė neatitinka draudimo įmonei privalomo reikalavimo dėl draudimo techninių atidėjinių padengimo tinkamu turtu. Nevykdant šio reikalavimo ir bendrovės valdybai nepateikus Lietuvos bankui sprendimo dėl bendrovės veiklos perspektyvų, 2013 m. lapkričio mėn. buvo sustabdyta jos draudimo veiklos licencija.
Nepaisant nurodytų problemų, valdymo organų sprendimais į bendrovę toliau investuojamos valstybės lėšos įstatiniam kapitalui didinti (157 mln. Lt) bei teikiamos paskolos, tačiau nesprendžiama, ar dabartinės formos ir dydžio bendrovės veikla dar kelis dešimtmečius yra ekonomiškai pagrįsta. Todėl, atsižvelgiant į tai, kad UAB „Būsto paskolų draudimas“ administruoja 35 tūkst. galiojančių draudimo sutarčių, bei tai, kad bendrovė nebegali sudarinėti naujų draudimo sutarčių, o paskutinė sutartis baigsis 2047 metais, Valstybės kontrolė ragina Finansų ministeriją pateikti pasiūlymus Vyriausybei dėl UAB „Būsto paskolų draudimas“ veiklos tęstinumo tikslingumo ir (ar) bendrovės veiklos modelio pertvarkymo.