Lietuvoje svarstoma, kaip stabdyti šilumos brangimą. Ūkio ministerija Kainų komisijai siūlo skaičiuojant šilumos kainą atskirti termofikacinėse elektrinėse gaminamos šilumos sąnaudas nuo sąnaudų elektros gamybai. Kainų komisija sako, kad tokiu atveju pigtų šiluma, bet brangtų elektra.
Dar prieš šį šildymo sezoną Vilniaus savivaldybė tvirtino žinanti, kaip mažinti šilumos brangimą: esą tereikia atskirti šilumos, gaminamos termofikacinėje elektrinėje, sąnaudas nuo išlaidų elektros gamybai.
Norėdamos išsiaiškinti, kiek šis būdas pasiteisintų, ir, jei taip, kaip keisti šilumos kainų skaičiavimo metodiką, Ūkio ministerija ir Kainų komisija užsakė studiją. Pirmadienį pateiktos pirminės ekspertų išvados.
„Mūsų pokalbis parodė, kad dabartinė metodika – tobulintina, ir ją būtų galima patobulinti dar šiemet. Tuomet skaičiuojant bazines šilumos kainas vasario mėnesį būtų galima objektyviau įvertinti sąnaudas ir galbūt šiek tiek sumažinti kainą vartotojams”, – pirmadienį sakė ūkio ministras Vytas Navickas.
Kainų komisija, perskaičiuodama naujas viršutines šilumos kainų ribas (tokį prašymą „Vilniaus energija” žada pateikti jau šią savaitę) sutinka atsižvelgti ir į savivaldybės siūlymus, tačiau taip pat teigia, jog atskyrus elektros ir šilumos sąnaudas dar labiau brangtų termofikacinių elektrinių elektra.
Anot komisijos nario Dano Janulionio, dėl tokio atskyrimo tarifas vartotojams padidėtų keliais centais.
Jis akcentuoja, kad kitąmet ši kaina ir taip šoktelės beveik dvigubai.
Termofikacinės elektrinės, kurių energijos ypač prireiks uždarius Ignalinos atominę, dabar yra remiamos – jų gaminama energija privalomai superkama ir už elektrą jos gauna aukštesnę negu rinkos kainą.
Specialistai nurodo, kad perskirstyti elektrinių sąnaudas galima politiniu sprendimu, bet tik metams, nes uždarius atominę šios elektrinės neišlaikys konkurencijos.
Galutines išvadas, kaip skaičiuoti termofikacinių elektrinių šilumos ir energijos kainas, ekspertai žada pateikti gruodžio pradžioje.