Lietuvoje skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba gali baigtis neprasidėjusi. Nors Seime į priekį juda skalūnų dujų įstatymai, tačiau, aplinkos ministro teigimu, griežti reikalavimai gali užkirsti kelią skalūnų dujų paieškai Lietuvoje. Pataisų iniciatoriai sako, kad saugikliai įstatymuose būtini.
Nepritariantys skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai Vakarų Lietuvoje sveikino parlamentarų apsisprendimą griežtinti gamtosaugos reikalavimus. Seimui liko vos vienas balsavimas, kad ne tik skalūnų dujų gavybai, bet ir žvalgybai būtų reikalingas poveikio aplinkai vertinimas. Seimas taip pat nori, kad paskutinį žodį – leisti ar ne žvalgyti ir vėliau išgauti dujas – tartų vietos bendruomenė. Taip pat šią veiklą drausti saugomose teritorijose, griežtinti atliekų tvarkymą.
„Ir gauti to rajono tarybos pritarimą, nes pagal kitą įstatymą poveikio aplinkai vertinimo programos tvirtinamos vietos savivaldoje, čia atsiranda vieta ir galimybė žmonėms pareikšti savo valią per vietos valdžią“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys.
„Jei vietiniai be reikiamų argumentų nesutinka, o tik todėl, kad nenori, yra tiesinė sistema, ir teismai nuspręs, ar nesutikimas turi pagrindą, ar ne. Bet tai, kad šiandien valstybės perspektyvai priiminėjami sprendimai emocijų pagrindu – nėra gerai“, – teigia aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
Aplinkos ministras prognozuoja, kad skalūnų dujų paieška Lietuvoje gali ir neprasidėti. Esą pataisomis norima drausti žemės gelmėse palikti naudotas medžiagas, jeigu jų kiekis viename gręžinyje viršytų 500 kubinių metrų.
„Jeigu tai būtų vanduo su tais 0,5 proc. chemikalų, tai iš esmės reikštų, ne tik skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos negalimumą, bet ir galėtų sukelti dabartiniu metu išgaunamiems angliavandeniliams, tai yra naftai, kuriai išgauti irgi naudojamas grunto plėšymo metodas, [problemų]“, – sako V. Mazuronis.
„Įstatymu draudžiame naudoti bet kokią toksinę medžiagą žemės gelmėse“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.
„Nesu tikras, kad tie, kurie planuoja žvalgybą, nepasakys, kad jie atsisako tų planų dėl griežtumo. Saugiklių daug. Vyriausybė galėtų pažiūrėti, ar jie ne per griežti“, – teigia Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma.
Sutartis dėl skalūnų paieškos su Jungtinių Valstijų bendrove „Chevron“ planuojama pasirašyti, kai Seimas priims įstatymų pataisas. Ši dar šiemet planuoja pradėti skalūnų žvalgybą Vakarų Lietuvoje.