Vakarai turi reaguoti į Rusijos spaudimą Ukrainai dvišaliame konflikte dėl dujų palikdami Ukrainai galimybę ateityje tapti Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare. Tai ketvirtadienį Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Financial Times” duotame interviu pareiškė Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.
Lietuvos Prezidentas apkaltino Maskvą naudojantis prekyba dujomis politiniams tikslams siekiant vėl tapti regiono „supervalstybe” ir paragino Briuselį reaguoti paremiant Ukrainą.
„Rusija nori parodyti Ukrainai, kad ji negali pati rinktis savo politinės ateities, į skaitant sprendimą tapti ES ar NATO nare, … o ji (Rusija – ELTA) gali kištis į Ukrainos vidaus reikalus, – sakė Lietuvos prezidentas. – Kyla klausimas, ar Ukraina pati gali priimti politinius sprendimus. … Jei Ukraina nori tapti ES nare, ES turi padėti jai ir tai pasakyti garsiai ir aiškiai”.
V. Adamkus nesutiko su nuomone, kad NATO plėtra turėtų būti sustabdyta ilgesniam laikotarpiui dėl Ukrainos politikų nesutarimų ir vasarą Gruzijoje kilusio karinio konflikto. NATO sutinka, kad šios dvi šalys ateityje gali tapti narėmis, tačiau baimindamasi Rusijos reakcijos nesutiko Ukrainai ir Gruzijai suteikti narystės veiksmų planų.
Lietuvos vadovas teigė manantis, kad NATO plėtra yra geresnis būdas užtikrinti „taikų sambūvį Europoje” už Rusijos siūlomą alternatyvą, kuria Rusija esą tiesiog siekia dominuoti regione.
„Manau, kad šiuo metu šiame regione neturėtų būti supervalstybių. Manau, kad jei mums rūpi ateitis, turėtume visą dėmesį skirti bendradarbiavimui, o ne dominavimui”, – sakė Lietuvos Prezidentas.
V. Adamkus pripažino, kad praėjusių metų įvykiai privertė Baltijos šalių gyventojus jaustis pažeidžiamais ir mažiau apsaugotais nuo Rusijos spaudimo. Tačiau jis nesutinka su siūlymais, kad NATO reaguotų Baltijos šalyse įkurdama bazę. Lietuvos Prezidento nuomone, dabartinės Baltijos šalių oro erdvės patruliavimo pakanka.
V. Adamkus paragino ES dėti daugiau pastangų siekiant tarpininkauti Rusijos ir Ukrainos dujų konflikte ir teigė pritariąs šiuo metu ES pirmininkaujančios Čekijos siūlymui Prahoje surengti derybas.
Lietuvos Prezidentas taip pat paragino ES įgyvendinti daug aptarinėjamus planus stiprinti ES energetinį saugumą ir mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų diversifikuojant energijos šaltinius ir plečiant tarptautinį dujų ir elektros tiekimo tinklą, kad pažeidžiamos šalys galėtų importuoti energiją iš daugiau išteklių turinčių kaimynių.
„Tai svarbu visai Europai”, – sakė Lietuvos Prezidentas.