Apšvietimo reikmėmis prekiaujančių įstaigų darbuotojai trina rankas – pastaruoju metu madingas zoninis apšvietimas verčia pirkti ne tik prie lubų tvirtinamus sietynus, bet ir ant grindų statomus šviestuvus, vadinamus toršerais. Tiesa, dažniau jie atlieka ne apšvietimo, bet puošybos funkciją, nes pro įmantrų gaubtą šviesa vos prasiskverbia, taip išryškindama tik paties šviestuvo formą.
Būtina derinti
Dizaino salono „Inarta” projektų vadovas Visvaldas Kemežys pastebi, kad pastaruoju metu populiarūs itin masyvūs toršerai. Pirkėjams svarbu ne tiek šviesos intensyvumas, kiek neįprasta, įmantri šviestuvų forma. Tai išskirtinė interjero puošybos detalė. Kartais tokie toršerai primena šviečiančias skulptūras.
Pasak V.Kemežio, toršerai skleidžia ypatingą, itin minkštą, blausią šviesą ir patalpoje kuria jaukią atmosferą.
Minimalistiniuose interjeruose dažnai vyrauja ryški, halogeninių lempų skleidžiama šviesa, tad ant grindų pastatomi šviestuvai – tinkamiausia atsvara tokiam intensyviam apšvietimui.
„Inartos” atstovo įsitikinimu, toršerą būtina derinti prie baldų, šalia kurių jis stovės, stiliaus ir formos. Taip pat sumaniai jį reikia derinti ir prie pagrindinio lubų bei sieninio šviestuvo.
Pasak V.Kemežio, vienoje patalpoje galima statyti ir keletą toršerų. Tai dažniausiai daroma skirstant erdvę į atskiras zonas.
Nuotaika romantikams
Pardavėjai sako, kad šmaikščių formų toršerai dažniausiai randa vietą moderniose svetainėse. Vis dar perkami ir klasikiniai toršerai su medžiaga aptrauktu gaubtu. Jie labiausiai tinka miegamuosiuose. Panašaus dizaino, tačiau su trumpesniu stovu stalo lempos – neatsiejama klasikinio stiliaus interjero detalė.
Šviestuvų įvairovė patalpoje leidžia pasirinkti apšvietimą pagal nuotaiką. Išjungus pagrindinį apšvietimą ir palikus tik toršerų skleidžiamą šviesą kambaryje padvelkia romantika bei ramybe.
Būna toršerų, kurie susideda iš kelių šviesos šaltinių ir atlieka kelias funkcijas. Pagrindinis stovas laiko šviestuvą, skleidžiantį minkštą foninę šviesą, o kita, smulkesnė lempa, skleidžianti ryškų taškinį apšvietimą, būna sumontuota ant atskiros atšakos. Šio šviestuvo aukštį bei kryptį galima reguliuoti, kad būtų patogu skaityti.
Graibstoma juoda spalva
Specializuotose šviestuvų parduotuvėse, prekiaujančiose italų, vokiečių, ispanų gaminiais, toršerai kainuoja nuo kelių šimtų iki kelių dešimčių tūkstančių litų. Salonuose matoma tik dalis prekių. Įnoringesni pirkėjai šviestuvus renkasi iš katalogų ir gerokai ilgiau laukia pirkinio.
Parduotuvės „De Light” Kaune darbuotojos pasakojo, kad pastaruoju metu lietuviai itin noriai perka šviestuvus juodos spalvos gaubtais.
Jei galima įsigyti tokio pat modelio baltą arba juodą lempą, pirmenybė teikiama juodam variantui. Modernių formų šviestuvams dabar nenusileidžia atsinaujinę baroko stiliaus toršerai bei sietynai, kurie apkrauti krištolą imituojančiomis girliandomis.
Tiesa, dažnai jie būna netikėti – juodos, ryškiai raudonos ar geltonos spalvos. Medžiaga aptrauktus toršerus prižiūrėti sunkiau. Ant jų kaupiasi dulkės, tačiau plauti jų negalima – telieka nusiurbti dulkių siurbliu ar nuvalyti švelniu šepečiu. Jei gaubtas išsitepė – dėmes galima pašalinti specialiomis tekstilei valyti pritaikytomis priemonėmis.
Dulkes nuo stiklinio ar plastikinio gaubto nesunku nuvalyti drėg-na šluoste.