Ekoklima

Tarptautiniame seminare – atsinaujinantys energijos šaltiniai, būsto psichologija ir “pasyvus namas”

Pasyvus namas

Spalio 23 Vilniuje vykusiame tarptautiniame seminare „Darni energetika pastatuose – šiandienos situacija ir perspektyvos” konstatuota, kad pastatų energetikos ateitis priklauso efektyviam energijos naudojimui ir ekologiškiems, atsinaujinantiems jos šaltiniams.

Pranešimus skaitė lektoriai iš Vokietijos, Danijos ir Švedijos, seminaro dalyvius pasveikino sostinės meras Juozas Imbrasas.

Pasak Horsto Erichseno, „REBECEE” programos projektų vadovo, naftos ir dujų energetika šiuolaikiniame pasaulyje nebėra perspektyvi dėl dviejų priežasčių: šaltinių ribotumo ir šių išteklių kainų neprozognuotumo.

„Iki šiol iš ekologiškų, atsinaujinančių energijos šaltinių gaunama energija ir jos taupymo priemonės nebuvo labai populiarios dėl sąlyginai nemažos jos kainos, be to, žmonės kartais vengia naujų, neįprastų dalykų. Tačiau pastaruoju metu tokia energetika įgavo didžiulį postūmį plėstis. Atrodo, šis pokytis yra negrįžtamas, ir tai yra labai puiku”,- kalbėjo H. Erichsenas.

Taip pat jis pristatė daugybę „Pasyvaus namo”, naudojančio atsinaujinančius energijos šaltinius ir turinčio itin mažus energijos nuotekio nuostolius projektų, šiuo metu vystomų daugelyje Europos miestų ir gyvenviečių.
Pasyvaus namo šildymui žiemą ir vėdinimui vasarą reikia itin mažai išlaidų. Pasyvus namas per metus praranda mažiau negu 15 kW/m² energijos. Tokio pat ploto mūsų nerenovuoto daugiabučio buto energijos nuostoliai sudaro nuo 250 iki 350 kW/m² per metus.

Algirdas Kaušpėdas, „Jungtinių Pajėgų” vadovas, pristatė ateityje numatomas rengti būsto parodas Kaune. „Iš tiesų, būsto vaidmuo lietuvio sąmonėje yra gerokai pervertintas. Tai atspindi grandioziniai, iš sunkių konstrukcijų pastatyti mūsų būstai. Tokius namus įsigyja žmonės, nesijaučiantys visuomenėje visiškai gerai. Masyvios sienos sukuria saugumo, atsiskyrimo nuo nesaugios aplinkos pojūtį. Gilesnes demokratijos tradicijas turinčiose visuomenėse žmonės jaučiasi geriau, ir nesiekia „pasislėpti” nuo aplinkos už masyvių konstrukcijų.

Todėl būsto pokyčiai pirmiausia turi prasidėti mūsų mąstyme, suvokime”,- pažymėjo jis. Pasak jo, tikras artimiausių metų iššūkis – sukurti tokį būstą, kuris būtų įperkamas, ir draugiškas aplinkai darnios energetikos požiūriu. Būtent tokie ateities namai turėtų būti eksponuojami šiose parodose.
Taip pat buvo apžvelgta darnios energetikos pastatuose patirtis Olandijoje, Švedijoje, Danijoje. Rytas Kripas, UAB „Veikmės projektai” direktorius, pristatė pagal pasyvaus namo koncepciją staomą būstą Gulbinuose.

Tarptautinis seminaras „Darni energetika pastatuose – šiandienos situacija ir perspektyvos” finansuojamas iš Europos Sąjungos Komisijos projekto „REBECEE – atsinaujinantys energijos šaltiniai pastatuose” lėšų. Vilniaus miesto savivaldybė dalyvauja šio projekto veikloje nuo 2006 m.
Pagrindinis „REBECEE“ projekto tikslas – efektyvus energijos naudojimas pastatų renovavimo bei naujos statybos srityse.

Viena iš projekto krypčių – Vakarų Europos miestų dalinimasis šios srities patirtimi su Rytų Europos regionu. „REBECEE“ projekto galutinis rezultatas – 2009 m. rengiamos pastatų parodos, kurios vyks Kylyje (Vokietija), Liublianoje (Slovėnija), Alingse (Švedija), Taline (Estija) ir Hagoje (Olandija).

Parodose bus demonstruojami pastatai, kurie buvo renovuojami arba statomi pagal pasyvaus namo principus. Jų šildymui naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai. Po keturias savaites penkiuose miestuose vyksiančių parodų gyvenamieji būstai bus parduodami. Daugiau informacijos apie projektą: www.rebeceee.de.

Ryšių su visuomene vyr. specialistas Mindaugas Savickas
Konstitucijos pr. 3
LT-09601 Vilnius
Tel.: (8 5) 211 2306, 8 698 19 419
El. paštas mindaugas.savickas@vilnius.lt

Daugiau informacijos:

Tarptautinių projektų poskyrio
Vedėja Aušra Sičiūnienė
Tel. (85) 211 25 79
Faksas (85) 211 25 17
El.paštas ausra.siciuniene@vilnius.lt
Http://www.vilnius.lt

REKOMENDUOJAME