Sostinės šaligatvių tvarkymu nepatenkinta miesto valdžia ruošiasi nutraukti sutartis su šiuos darbus vykdančiomis įmonėmis. Ir dėl to graužiasi. Pačios įmonės ginasi, kad kaltos ne jos, o neįprasta žiema.
Vienam žmogui – 12 km
Mero pavaduotojas Romas Adomavičius „Vilniaus dienai” pateikė ne itin malonią statistiką. Esą šiuo metu šaligatvius prižiūrinčios įmonės turi maždaug triskart mažiau darbuotojų nei reikia.
Vicemero pateiktais skaičiavimais, vienas kiemsargis su vienu kastuvu per vieną darbo dieną turėtų nuvalyti apie 12 km šaligatvių.
„Reikia turėti, tarkim, tris šimtus kiemsargių. O jie turi 112. Vienam kiemsargiui tenka kasdien nuvalyti 12 tūkst. kv. m ploto. Arba 12 km ilgio vieno metro pločio juostą. Čia yra kosmosas. Bet dabar yra tokia situacija. Miestas turi ieškoti išeičių”, – kalbėjo R.Adomavičius.
Ruošiasi nutraukti sutartis
Anot pašnekovo, savivaldybė imasi sankcijų prieš įsipareigojimų nevykdančias įmones. Per vakar vykusį pasitarimą prieita prie išvados, kad sutartys beveik neišvengiamai bus nutrauktos.
„Nusprendėme dėl labai žiauraus dalyko. Ko gera, neturėsime kito pasirinkimo. Buvome įspėję visas miestą tvarkančias organizacijas, kad jos pagal sutartis turi įvykdyti savo įsipareigojimus. Suprantame, kad objektyviai atsitiko taip, kad sniego ir ledo atsirado daugiau negu galėjo ir turėjo atsirasti. Bet realybė tokia: gyventojai patiria traumų, nepatenkinti esama padėtimi. Ir savivaldybė turi imtis priemonių, kad padėtis pasikeistų”, – tęsė R.Adomavičius.
Pasak jo, kol kas miesto savivaldybė ketina paimti kiekvienos šaligatvius prižiūrinčios įmonės užstatus – po 250 tūkst. litų. Be to, jau dabar masiškai registruojami prastai prižiūrėti šaligatviai – įmonės negaus pinigų už blogai atliktą darbą.
„Šito užstato paėmimas reiškia, kad jie per kelias dienas turės bankui pateikti naują užstatą. Tai viena priemonė. Antra priemonė – dabar visą miestą kontroliuoja savivaldybės ir seniūnijų inžinieriai. Masiškai surašomi neatliktų darbų aktai. Už neatliktus darbus taip pat nebus mokama. Iš atminties nepasakysiu, bet jau už gruodį padarytos žymios nuoskaitos. Atskaičiavome didžiules sumas, tai yra šimtai tūkstančių litų. Nemokėdami už neatliktus darbus, mes įmones dar labiau silpniname. Ir tai veda į viena – kad mes, matyt, turėsime skelbti naujus teritorijų tvarkymo konkursus. Nenoriu būti blogu pranašu, bet kryptis yra panaši”, – dėstė vicemeras.
Kaltina kiauras kišenes
R.Adomavičiaus teigimu, dėl katastrofiškos šaligatvių priežiūros kalta ir pati savivaldybė. Tiksliau, prasta jos finansinė padėtis.
„Situacija yra tokia: palyginti su 2008 m., šiandien miestui tvarkyti skiriami pinigai sumažėjo keturis kartus. Todėl, kad pinigų tiesiog nėra. Įmonės sutartis turi už daug mažesnę kainą, negu realiai reikia pinigų tai paslaugai suteikti. Jeigu taip yra, tos paslaugos ir nebus. Stebuklų pasaulyje nevyksta”, – atviravo mero pavaduotojas.
Anot jo, savivaldybė supranta, kad kiauras biudžetas – viena iš prastos šaligatvių būklės priežasčių. Tačiau įmonės esą prisiėmė įsipareigojimus ir turi juos vykdyti.
Nauji konkursai – ne panacėja
Miestą prižiūrinčios įmonės nesutinka su vicemero kritika. Esą šaligatviai čiuožyklomis virto ne dėl per mažo kiemsargių skaičiaus, o dėl kaip reta nenuspėjamos žiemos.
„Situacija tokia: kai pradėjo lyti, nuplovė smėlį, kuris buvo pabarstytas. Dabar barstome iš naujo. Kai tokios oro sąlygos, galima skelbti naujus konkursus, galima neskelbti. Nemanau, kad įmanoma su tokiais staigiais orų pokyčiais ką nors padaryti. Nemanau, kad čia ir pinigai esmė. Pagrindinis dalykas – neprognozuojama žiema. Seniai tokia buvo. Kai sninga dešimt kartų per mėnesį ir dešimt kartų reikia nuvalyti – vienas reikalas. O kai sninga trisdešimt kartų per mėnesį – kitas”, – „Vilniaus dienai” sakė bendrovės „Aketonas” direktoriaus pavaduotojas Virginijus Šakalys.
Pasak jo, jeigu savivaldybė sumanys vienašališkai nutraukti šaligatvių priežiūros sutartį ir skelbti naują konkursą, „Aketonas” tokio sprendimo teismui neskųs. Su sąlyga, kad miesto valdžia tvarkingai atsiskaitys už suteiktas paslaugas. „Nemanau, kad jie ką nors geresnio ras”, – pridūrė pašnekovas.
Anot V.Šakalio, už darbus, kurių bendrovė nespėjo atlikti, savivaldybė „Aketonui” jau nubraukė nemažą sumą. „Kai kur nuo sumų nubraukė 15, kai kur 30 proc. Todėl, kad fiziškai nespėjome. Dirbome dvigubai tiek, kiek buvome numatę”, – reziumavo verslininkas.