Vilniaus meras Juozas Imbrasas yra įsitikinęs, kad jo ir savivaldybės specialistų reikalavimai šildymo kainų metodikoje aiškiai ir skaidriai nurodyti termofikacinėse elektrinėse gaminamos elektros ir šilumos kaštus bei pagal juos realiai nustatyti bazinę kainą centralizuotai tiekiamai šilumai yra teisingi „šimtu procentų”.
Dabar, anot jo, „Vilniaus energijos” siūloma šilumos kaina yra suplakta su gaminamos elektros energijos, kurią, beje, dotuodama po 22 centus už kilovatvalandę superka valstybinė „Lietuvos energija”, kaštais. Jie neatspindi, kad tokioje elektrinėje šiluma yra šalutinis produktas, gaunamas gaminant elektrą, tad už jį skaičiuojami ir neteisingi tarifai.
Jei Valstybinė kainų ir energetikos komisija (Komisija) ir toliau nuolaidžiaus šilumininkams bei vienašališkai patvirtins šildymo kainas, anot mero, pagal neteisingą metodiką, bus imamasi vartotojų interesus ginančių priemonių. Meras neatmeta galimybės kreiptis į prokuratūrą bei teismus.
Pirmadienį spaudos konferencijoje J. Imbrasas sakė, kad po susitikimų su Kainų komisija jau pavyko nusiderėti, kad Komisijos pakartotinai perskaičiuota šilumos kaina sostinei sumažėtų 0,2 cento. Dabar galiojanti šilumos kaina Vilniuje siekia 14,76 ct/kWh, o pakartotinai perskaičiuota turėtų pakilti iki 22,56 ct/kWh. Prieš tai Komisija pagal „Vilniaus energijos” siūlomus tarifus ketino branginti šildymą sostinėje iki 22,75 ct/kWh.
„Besigilinant į tą problemą paaiškėjo, kad buvo nuslėptas vienas svarbus dokumentas – 1997 metų tos pačios Kainų komisijos nutarimas dėl elektros ir šiluminės energijos suvartojimo šiluminėse elektrinėse savosioms reikmėms paskirstymo laikinosios metodikos. Paskutiniame jo skyriuje yra skirsnis apie proporcinį kuro sąnaudų paskirstymą tarp elektros ir šilumos gamybos”, – aiškino metodikų ypatumus meras.
Esą minėtas nutarimas kažkodėl pamirštas, nors jis iš esmės keistų šilumos kainą. Savivaldybės skaičiavimais, jei tik 30 proc. kuro sąnaudų būtų permesta į elektros, šilumos kaina vilniečiams turėtų likti arba ta pati, arba keistųsi labai nedaug.
„Vilniaus šilumos tinklų” direktorius Bronius Cicėnas aiškino, kad nors minėta Kainų komisijos metodika neatšaukta, bet nuo 2004 metų šilumos tarifai jau skaičiuojami pagal naują metodiką, kuri palankesnė šilumininkams. Jo įsitikinimu, negalima teigti, kad termofikacinėse elektrinėse kuro šilumai sunaudojama tiek pat, kiek elektrai. Be to, Vilniuje likutinė šiluma sunaudojama labai efektyviai – apie 90 proc.