Valdžia nusprendė ištiesti pagalbos ranką gyvenamaisiais kvartalais tapusioms sodų bendrijoms, kenčiančioms dėl senų elektros tinklų ūkių.
„Vakarų ekspresas” ne kartą rašė, kad sodų bendrijos negali savo nariams suteikti tokio elektros galingumo, koks būtinas normalioms gyvenimo sąlygoms susikurti. Tinklai ir kita įranga bendrijose yra seni, jų galingumas pritaikytas sovietiniams poreikiams, o per pastaruosius trejus metus kai kur elektros energijos suvartojimas išaugo net dešimt kartų.
Bėdas sodų bendrijų elektros ūkyje turėjo išspręsti įstatymas, kuriuo elektros skirstymo bendrovės buvo įpareigotos perimti šiuos tinklus į savo balansą. Tačiau Vakarų Lietuvai elektros energiją tiekianti bendrovė VST to iki šiol nepadarė. Šių metų pradžioje įmonė Klaipėdos regione buvo išpirkusi tik dviejų sodų bendrijų elektros tinklus – „Dobilo” Šilalės rajone ir „Žilvičio” Klaipėdos rajone. Neseniai Vyriausybė pratęsė dokumentų ir prašymų pateikimo terminą dėl sodų bendrijoms priklausančių elektros įrenginių išpirkimo iki 2009-ųjų vidurio.
Bendrijų vadovai nekart viešai skundėsi, kad energetikai bendrijų elektros tinklus vertina kaip labai nusidėvėjusius, tad jiems netgi reikėtų primokėti didžiules sumas, kurių bendrijos nėra pajėgios surinkti. Seime sukurta darbo grupė buvo paskaičiavusi, kad jei bendrija turi apie 700 sklypų, tai jai reiktų primokėti apie pusę milijono litų už tai, kad elektros skirstomieji tinklai perimtų linijas, nors jos yra veikiančios.
Pasak Ūkio ministerijos sekretoriaus Aniceto Ignoto, spręsti šiai įsisenėjusiai problemai yra sudaryta darbo grupė. Ji ieško galimybių, kaip kai kuriems sodininkams suteikti Europos Sąjungos paramą.
„Daugelio sodų bendrijų elektros tinklai turi būti iš esmės įrengti iš naujo. Tokiu atveju tokius sodininkus būtų galima traktuoti kaip naujus vartotojus, parengti projektus ir gauti jiems paramą iš struktūrinių Europos Sąjungos fondų. Tai būtų orientuota į šalia didžiųjų miestų esančias sodų bendrijas, kurios jau seniai iš esmės yra virtusios gyvenamaisiais kvartalais”, – apie vieną iš išeičių sakė A. Ignotas.
Kitais atvejais, anot jo, tam tikroms bendrijoms yra siūloma palikti galioti esamą tvarką, dar kitoms – mažinti prisijungimo mokestį.
Skaičiai
- Lietuvoje yra apie 200 tūkst. sodų sklypų.
- Skaičiuojama, kad sodininkyste užsiima beveik pusė milijono piliečių.
- Klaipėdos rajone yra 36 sodininkų bendrijos.