Tarp Klaipėdos miesto savivaldybės bei bendrovės VST jau pusę metų tvyro įtampa. Energetikai atsisako pasirašyti elektros energijos tiekimo sutartis su socialinio būsto nuomininkais ir primygtinai reikalauja, kad sutartis pasirašytų tik buto savininkas – Savivaldybė.
Dėl šios priežasties Klaipėdos miesto gyventojams, turintiems mažas pajamas ir gyvenantiems socialiniuose butuose, netiekiama elektros energija. Šiuo metu uostamiestyje yra apie 2 000 socialinių būstų, dešimtyje iš jų daugiavaikės šeimos bei neįgalūs asmenys yra priversti gyventi žvakės, o ne elektros lemputės šviesoje.
Pasak Savivaldybės administracijos Socialinio būsto skyriaus vedėjos Danguolės Netikšienės, net ir sumokėjus skolą, elektros tiekimas nėra atnaujinamas, kol Savivaldybė nepasirašys sutarties, kuria prisiimtų įsipareigojimus apmokėti įsiskolinimus už suvartotą elektros energiją.
Klaipėdos miesto savivaldybės manymu, VST siekia savo verslo riziką ir skolų išieškojimo iš mažas pajamas turinčių gyventojų, gyvenančių socialiniuose butuose, naštą perkelti Savivaldybei ir sumažinti galimus nuostolius Savivaldybės biudžeto sąskaita.
VST Teisės departamento vadovas Linaras Dargis teigia, jog bendrovė dėl vėluojančių atsiskaitymų patiria daug nuostolių, socialiniame būste susidariusias skolas sunku išieškoti ir tam reikia skirti nemažai lėšų. Anot L. Dargio, atsižvelgiant į tai, jog savivaldybės atlieka ne tik socialinio būsto savininko, bet ir administratoriaus funkcijas, įsiskolinimo didėjimo galima būtų išvengti aktyviai bendradarbiaujant. Būtent dėl to savivaldybėms yra siūloma sudaryti dvišales sutartis, kurių pagrindu pirmiausia tarp šalių būtų keičiamasi informacija apie būsto nuomininkus.
Su kai kuriomis savivaldybėmis bandant spręsti šią problemą buvo sudarytos trišalės sutartys. Tačiau, anot L. Dargio, – tai tik laikinas sprendimo variantas.
Sutarčių sudarymo su nuomininkais klausimas buvo nagrinėjamas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme bei Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, kurie konstatavo, kad galutiniu vartotoju yra laikomas būtent būsto savininkas, šiuo atveju – Savivaldybė.
„Atsižvelgiant į tai, pagrįstai manome, jog savivaldybės neturėtų atsiriboti nuo klausimų, susijusių su elektros energijos tiekimu socialinio būsto nuomininkams”, – sakė VST Teisės departamento vadovas.