Tūkstančius už komunalines paslaugas prasiskolinę nuomininkai nesuka galvos dėl skolų, nes yra įsitikinę, kad su nepilnamečiais vaikais į gatvę jų niekas neišprašys.
Nemoka iš nežinojimo
Klaipėdos savivaldybė turi beveik du tūkstančius būstų, kurie nuomojami socialiai remtiniems žmonėms. Dalis būstų skandinami didžiulėse skolose.
Anot savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėjos Danguolės Netikšienės, tokia situacija susiklosto dėl daugelio priežasčių.
Neretai šeimos tiesiog nemoka pasinaudoti joms suteikiamomis socialinėmis lengvatomis.
„Kartais akivaizdžiai matyti, kad šeima gauna mažas pajamas, bet dėl suaugusiųjų neveiklumo nesinaudojama lengvatomis. Tada įsikiša socialinės įstaigos, padeda sutvarkyti dokumentus. Kartais tariamasi su paslaugų teikėjais, sudaromas mokėjimų grafikas”, – aiškino specialistė.
Tačiau, anot jos, pasitaiko ir piktybiškų atvejų, kai šeima už nieką nemokėdama užaugina ne vieną vaiką.
„Pavyzdžiui, už savaitės kviesimės nuomininkę, kurią teismo sprendimu turėtume iškeldinti. Šio sprendimo vykdymas buvo atidėtas moteriai pasižadėjus iki spalio 1-osios padengti 38 tūkst. litų įsiskolinimą. Matome, kad iki šiol nebuvo nė vieno mokėjimo, tad kviesime, kalbėsimės”, – pasakojo D.Netikšienė.
Keturių kambarių bute gyvenanti šeima augina du nepilnamečius vaikus, trys jau užaugę. Butas, anot specialistų, yra visiškai nuniokotas, o skolos susikaupė per kelerius metus.
Kelia į prastesnį būstą
D.Netikšienė pripažino, kad iškeldinimas – drastiškiausias sprendimas.
„Nesame tokie drąsūs, kad mestume į gatvę šeimas su nepilnamečiais vaikais. Tokiais atvejais siūlome jas iškeldinti į kambarius bendrabučiuose. Taip bloginame jų gyvenimo sąlygas”, – apie nemokių nuomininkų drausminimą atviravo D.Netikšienė.
Tačiau ne vien daugiavaikės šeimos nesumoka įvairių mokesčių.
Į įstaigos „Klaipėdos butai” akiratį patenka ir šeimos – skolininkės, auginančios vos vieną vaiką.
Poreikis – didžiulis
Skaudžiausia, anot specialistės, kad tie savivaldybės suteikiami būstai yra visiškai nugyvenami. Tik viena kita šeima juos prižiūri kaip savus.
„Matome, kaip trūksta socialinių būstų, o juos gavę žmonės jų nevertina: praskolina, apleidžia. Galimybės operatyviai iškeldinti skolininkus, o jų vieton įkelti žmones, kuriems tikrai labai reikia buto, yra labai ribotos”, – guodėsi D.Netikšienė.
Šiuo metu socialinio būsto laukia per tūkstantis šeimų. Prognozuojama, jog iki metų pabaigos jų padaugės dar keturiais šimtais.