Septynių parlamentarų laiškas Europos Komisijos (EK) pirmininkui Jose Manueliui Barroso su prašymu pratęsti antrojo Ignalinos atominės elektrinės (IAE) bloko darbą sukėlė socialdemokratų (LSDP) pasipiktinimą. LSDP frakcija siūlo Seimui įvertinti neatsakingą ir galimai žalingą valstybės interesams kolegų poelgį.
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija reiškia pasipiktinimą neatsakingais šių Seimo narių veiksmais, kurie, viršydami savo įgaliojimus, neatsakingu poelgiu galimai pakenkė Lietuvos interesams, užkirsdami kelią galimoms deryboms su Europos Komisija ateityje.
Pripažindami parlamentaro laisvą mandatą, socialdemokratai klausia septynių parlamentarų, ar jų skubotas žingsnis nepakenkė Lietuvos interesams, ar tik jie nepamiršo Lietuvos Konstitucijos ir Seimo nario priesaikos visada atstovauti Lietuvos interesams.
Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis grupės parlamentarų kreipimąsi į Europos Komisijos pirmininką laiko svarbiausio Lietuvos siekio – pratęsti Ignalinos Atominės elektrinės darbą – sabotažu.
„Deja, tenka konstatuoti, kad Lietuvos parlamentarai per 18 Lietuvos nepriklausomybės metų nesuprato svarbiausio – Lietuva yra nepriklausoma valstybė, kur sprendimų teisė priklauso jos žmonėms. Ir tokias savo veiksmais Lietuvos politikos elitas paprasčiausiai žlugdo svarbiausių valstybės tikslų įgyvendinimą. Su visa derama pagarba EK pirmininkui, ne jam ar kitiems Europos komisarams reikia gyventi Lietuvoje, todėl pirmiausia Lietuvos žmonių, o ne J. M. Barozo nuomonę turime sužinoti”, – sako E. Masiulis.
Socialliberalas, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis įsitikinęs, kad dabar, kai gautas atsakymas, EK prezidentas gins šią poziciją iki paskutinės minutės. „Situacija priartėjo iki neįmanomos, derybos praktiškai sužlugdytos. Norėčiau sužinoti, kas taip pasitarnavo”, – teigia A. Valionis.
Septyni parlamentarai Remigijus Ačas, Dailis Barakauskas, Vytautas Galvonas, Vytautas Kamblevičius, Jonas Ramonas, Julius Veselka bei Vidmantas Žiemelis pernai lapkritį laišku kreipėsi į EK pirmininką Ž. M. Barozą ir gavo atsakymą, jog pratęsti antrojo Ignalinos atominės elektrinės (IAE) bloko darbą nėra jokių galimybių.
„Nėra jokių branduolinės energetikos specialistų išvadų, kad IAE nesaugi ir kad jos negalima modernizuoti. Buvo tokia pasaulio šalis, kuri priimdavo sprendimus vadovaudamasi politiniais lozungais, o ne konkrečiais argumentais. Tai buvo TSRS. Todėl ji ir žlugo. Nenorėtume, kad ES kartotų TSRS klaidas”, – rašoma parlamentarų laiške EK pirmininkui.
„ES laikosi savo įsipareigojimų ir teikia nemažą finansinę paramą Lietuvai. Ji tikisi, kad Lietuva savo ruožtu taip pat laikysis savo įsipareigojimų. Prašau atkreipti dėmesį į tai, jog Stojimo sutartyje nėra numatytos galimybės persvarstyti įsipareigojimą uždaryti AE. Remiantis 37 str. nėra jokios įsipareigojimo uždaryti AE išlygos, o rimtų ekonominių sunkumų atveju pati Komisija, bet ne valstybė narė spręs dėl atitinkamų poveikio mažinimo priemonių”, – rašoma EK pirmininko atsakyme.
Jose Manueliui Barroso laiške primenama, jog nuolatinis Lietuvos prašymas pratęsti IAE antrojo bloko darbą kelia grėsmę dabar įgyvendinamai Bendrijos paramos programai. Jei Lietuva ir toliau nenutrauks diskusijų bei nepradės laikytis įsipareigojimų, galimas dalykas, kad bus stabdomos jau įgyvendinamos elektrinės uždarymo ir poveikio mažinimo priemonės. Tai pablogintų Lietuvos padėtį po 2010 metų.
Žiniasklaidoje cituojamas vasario 20 d. gautas EK energetikos ir transporto generalinio direktorato direktoriaus Christiano Waeterlooso atsakymas Seimo nariams, kuriame teigiama, jog „neverta net kvestionuoti antrojo bloko uždarymo iki 2009 metų”.