Slovakai nutarė nebelaukti, kaip spręsis Rusijos ir Ukrainos dujų krizė, ir, pažeisdami sutartį su ES, atnaujina įšaldytos atominės elektrinės darbą.
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Europos Sąjungai pirmininkaujančios Čekijos premjeras Mirekas Topolanekas Kijeve išsiderėjo Ukrainos vyriausybės parašą po šviežiai Rusijos pasirašytu susitarimu dėl tarptautinių stebėtojų dujų tranzito mazguose.
Belieka suderinti technines dujų tranzito į Europą atnaujinimo smulkmenas, tačiau Kijevas su Maskva ir toliau nesutaria dėl Rusijos dujų pardvimo kainos Ukrainai. Rusijos „Gazprom” tebereikalauja beveik trigubai didesnio užmokesčio. Būtent nuo to prasidėjo dujų krizė. Kol kas nežinia, ar tai turės įtakos dujų tranzito atnaujinimui, tačiau Slovakija nutarė nebelaukti – ji atnaujina įšaldytos atominės elektrinės darbą.
Šalies vyriausybės krizinis štabas nusprendė, kad šiuo metu šaliai gresia visiškas elektros skirstymo tinklų sutrikimas. Pagalbinių generatorių eigai būtinos dujos, o šios atsargos Slovakijoje senka.
Jaslovske esantį branduolinį reaktorių Slovakija išjungė praėjusių metų pabaigoje dėl įsipareigojimo Europos Sąjungai – panašaus pažado, kokį davė Lietuva.
Šitaip Bratislava pažeidžia narystės sutartį.
Slovakijos premjeras Robertas Ficas žadėjo, kad jėgainė bus išjungta, vos tik energijos tiekimas stabilizuosis, tačiau pabrėžė, kad reaktorius pakankamai saugus ir nutarimas jį išjungti buvęs grynai politinis, padidinęs Slovakijos priklausomybę nuo energijos importo.
Naujai įjungtas reaktorius įsibėgės maždaug po savaitės.
Nuo dujų krizės pradžios Slovakijos išsakytų ketinimų atnaujinti jėgainės darbą Europos Komisija nekomentavo, tačiau kategoriškai protestuoja Austrija.