Jung

Šiukšlių rinkimo akcija nepavyko

Šiukšlių rinkimo akcija nepavyko

Šiukšlių rinkimo akcija Klaipėdoje nevyko taip sklandžiai, kaip buvo planuota, – dėl prastos organizacijos joje dalyvavo gerokai mažiau savanorių, nei tikėtasi.

Akcija – visuotinė

Grupė iniciatyvių šalies jaunuolių sugalvoję, kad įvairius šalies kampelius būtina apvalyti nuo šiukšlių, surengė akciją „Darom–2008”.

Jos metu siekta per rekordiškai trumpą laiką surinkti kuo daugiau šiukšlių. Prie šios akcijos prisijungė daugelis Lietuvos didmiesčių. Visuose šalies miestuose savanoriai rinkti šiukšlių ėjo vangiai. Klaipėdoje jų susirinko kone mažiausiai – nors iki renginio dienos užsiregistravo beveik 400 norinčiųjų, rinkti šiukšlių atvyko tik 90 žmonių.

Klaipėdoje šeštadienį šiukšlės buvo renkamos Girulių miške, nelegaliuose miesto sąvartynuose už „Arsenalo” parduotuvės ir bendrovės „Klaipėdos kranai”, taip pat Tarptautinėje perkėloje.

Akcijos Klaipėdoje koordinatoriaus Antano Bružo teigimu, daugiausiai šiukšlių buvo rasta vadinamuosiuose nelegaliuose sąvartynuose. „Radome visko: nuo tuščių bulvių traškučių maišelių, plastikinių bei stiklinių butelių iki padangų. Džiugu, kad nors ir neaktyviai, bet visgi prisidėjome prie miesto švarinimo”, – teigė A.Bružas.

Prasta organizacija

A.Bružas neslėpė, kad prie akcijos prisijungė mažai gyventojų ir dėl prastos Vilniaus organizacinės komandos veiklos.

„Iš tiesų, nors ir labai norėjau, kad prie šios gražios akcijos prisidėtų kuo daugiau klaipėdiečių, nuo manęs niekas nepriklausė. Drąsiai galiu sakyti, kad prastokai dirbo pagrindiniai organizatoriai, nes miesto žmonės apie šį įvykį beveik nieko nežinojo. Visų pirma akcijos plakatus gavome likus dviem dienoms iki renginio. Keista tai, kad visi savanoriai turėjo registruotis internete, tad tie žmonės, kurie neturėjo galimybės juo naudotis, akcijoje dalyvauti negalėjo. Apie tai kažkodėl pagalvota nebuvo. Mūsų mieste rinkti šiukšlių susirinko mažas būrys savanorių ir dėl to, kad nespėjome jų informuoti apie akcijos laiką ir vietas, kur bus renkamos šiukšlės, nes visų užsiregistravusių dalyvių sąrašus ir kontaktus gavome tik išvakarėse”, – vardijo priežastis A.Bružas.

Anot jo, buvo pasirinktas ir gana netinkamas akcijos laikas – ilgojo savaitgalio metu daugelis išvyko atostogauti, kiti šiukšles pradėti rinkti nuo ankstyvo šeštadienio ryto nepanoro.

„Be visų mano išvardintų dalykų, į šią akciją gana skeptiškai pažiūrėjo ir miesto savivaldybė, kuri nelabai norėjo mums pagelbėti, teskyrė vos kelis šimtus maišų, ir tiek”, – pabrėžė koordinatorius.

Nepaisant visų organizacinių nesklandumų, A.Bružo manymu, tokias šiukšlių rinkimo talkas reikėtų rengti kur kas dažniau, tad tikėtina, kad ši akcija taps kasmetinė.

Lenktyniavo su estais

Idėja surengti tokio pobūdžio akciją Lietuvoje organizatoriams kilo sužinojus apie iniciatyvių žmonių Estijoje planą patekti į Gineso rekordų knygą. Šie buvo pasiryžę per porą mėnesių surinkti apie 40 tūkst. žmonių ir per vieną dieną surinkti bei išvežti apie 10 tūkst. tonų šiukšlių.

Pasekę estų pavyzdžiu, parungtyniauti, kas pasieks rekordą, nutarė ir lietuviai. Estai, kaip ir lietuviai, šiukšles rinko gegužės 3-iąją. Nors kol kas nėra aišku, kuri šalis šiukšlių surinko daugiau, spėjama, kad estai.

Estijoje šiukšlių rinkimo akcijoje dalyvavo apie 40 tūkst., o Lietuvoje tik apie 3,5 tūkst. žmonių. „Kol kas nežinoma, kiek šiukšlių surinkta Lietuvoje, nes ne visur spėta jas pasverti ir išvežti.

Pavyzdžiui, „Klaipėdos specialus autotransportas” išvežti surinktas šiukšles griežtai atsisakė, motyvuodami, jog šeštadienis – nedarbo diena”, – apgailestavo A.Bružas.

Kiek klaipėdiečiai surinko šiukšlių, paaiškės tik antradienį, tuomet taps aišku, kiek tonų jų buvo surinkta visoje Lietuvoje.

REKOMENDUOJAME