Klaipėdos senamiesčio verslininkai dėl naujosios rinkliavos už atliekų išvežimą nutarė ieškoti teisybės teisme. Jiems kliūva tai, kad naująja tvarka neva buvo sukurtos privilegijos stambiesiems ūkio subjektams, kuriems mokestis priklauso nuo sukauptų šiukšlių svorio, o smulkieji turi mokėti pagal komercinių patalpų plotą.
Esą tokiu būdu sistema ne tik žlugdo verslą, bet ir sukuria absurdišką tvarką, kai tenka mokėti už tokį „sukauptų” atliekų kiekį, kokio realiai niekada nebūna.
Pasijuto diskriminuojami
Nuo liepos 1-osios visame Klaipėdos mieste įsigaliojus vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatoms, kol kas vis dar tvyro neaiškumo ir dviprasmybių atmosfera.
Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungos atstovai surašė prašymą Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.
Verslininkų manymu, uostamiesčio Tarybos šių metų birželio pabaigoje patvirtintas sprendimas dėl vietinės rinkliavos už atliekų išvežimą yra neteisėtas dėl netinkamos, nepagrįstos metinės rinkliavos dydžio apskaičiavimo tvarkos, atskirų ūkio subjektų privilegijavimo-diskriminavimo, neteisingų konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje sudarymo.
Turi įrodymų
„Vakarų ekspresui” vienos senamiestyje veikiančios 125 kvadratinių metrų dydžio kavinės savininkai pateikė, jų žodžiais tariant, absurdiškos tvarkos įrodymus.
„Anksčiau mes sudarydavome sutartį su vežėjais ir per mėnesį už šiukšlių išvežimą mokėdavome apie 40 litų. Būdavo skaičiuojama atsižvelgiant į išvežamų šiukšlių kiekį. Po 250 kilogramų atliekų talpinantys konteineriai – rakinami. Dabar, pagal naują tvarką, mums už šiukšlių išvežimą reikės mokėti apie 200 litų per mėnesį. Pagal šį skaičiavimą šiukšlių bus daugiau nei prekių mūsų kavinėje. Absurdas”, – skundėsi verslininkai.
Dar prastesnė situacija – namų, kurie Registrų centre yra įforminti kaip komercinės paskirties statiniai, savininkams ar nuomininkams.
„Yra 800 kvadratinių metrų ploto pastatas senamiestyje, kuriame veikia tik savaitgaliais dirbantis naktinis klubas, net neteikiantis maitinimo paslaugų. Per metus teks mokėti apie 17 tūkst. litų, nors šiukšlių nėra sukaupiama tiek daug”, – teigė verslininkai.
Skirtingos sąlygos
Pagal naują tvarką senamiesčio verslininkams tenka mokėti po 21,36 Lt už kvadratinį metrą rinkliavos, o parduotuvėms, turinčioms daugiau nei 1 tūkst. kvadratinių metrų ploto, nustatytas 203 Lt už vieną atliekų toną tarifas.
Tad, senamiesčio verslininkų manymu, taip yra iškreipiama sąžininga rinka, priimti diskriminuojantys sprendimai.
„Tai, kad kitiems yra skaičiuojama už šiukšlių toną, mažina skaičiavimo sistemos skaidrumą, kuria paskatas ja piktnaudžiauti, vienus ūkio subjektus ar paslaugų teikėjus privilegijuoja, o kitus – diskriminuoja. Nustatant rinkliavos apskaičiavimo metodiką, rinkliavos dydį nebuvo atsižvelgta į jos esmę bei teisingumo, proporcingumo ir protingumo principus”, – rašoma teismui adresuotame dokumente.
Ne viskas įvertinta
Teisininkų manymu, priimant rinkliavos skaičiavimo metodiką, buvo neįvertintos aplinkybės, susijusios su specifine viešųjų maitinimo ir pramogų įstaigų veikla, teikiamų paslaugų pobūdžiu: pavyzdžiui, bandelių, kavos namai ar cepelinų virtuvė.
„Vakarų eksprese” jau rašėme, kad nauja tvarka taip pat piktina ir didelių butų savininkus, nes jie už atliekų išvežimą neretai moka daugiau nei namų savininkai, kuriems taikomas fiksuotas metinis 330 litų mokestis.
„Klaidas taisysime”
Rimantas TARAŠKEVIČIUS, Klaipėdos miesto meras
Taip, mes pastebime klaidas. Tačiau juk vyko vieša diskusija dėl naujos rinkliavos, galima buvo pretenzijas pareikšti tada. Pastabų mes gauname ir iš pramonininkų, ir iš smulkiųjų verslininkų, gyventojų. Turime sėsti ir viską išsiaiškinti. Nauja tvarka – ne šventa karvė, kartu mes galime patobulinti situaciją, ištaisyti klaidas ir priimti geresnį, visiems priimtiną variantą.
Man patinka Druskininkų pavyzdys, kai yra nustatomos 100 kvadratinių metrų „lubos”: už didesnį buto plotą daugiau nemokama.