Ekoklima

Šiukšles Neringoje pradėta pūdyti

Neringa šiukšlių pūdymas

Vakar rūšiuoti atliekas pageidaujantiems neringiškiams pradėti dalyti nemokami biokonteineriai – Neringos savivaldybė pirmoji mūsų šalyje ėmėsi iniciatyvos į biodegraduojamų atliekų rūšiavimą ir tvarkymą įtraukti gyventojus.

„Biokonteineriai skirti biodegraduojančioms sodo, virtuvės atliekoms – viskam, išskyrus mėsą, žuvį, kaulus. Į juos galima mesti kiaušinių lukštus, kavos tirščius, arbatos pakelius”, – sakė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) vadybininkas Darius Jasaitis.

Atliekos biokonteineryje kompostuojamos 7-24 mėnesius. Pasigamintą kompostą vėliau galima naudoti kaip žemes darželiams arba trąšas. Smėlėta pamario žemė nėra derlinga, o atsivežti juodžemio, anot D. Jasaičio, neringiškiams yra brangu. Atsigabenti savivartį įskaičiuojant paties juodžemio kainą, kelto bei įvažiavimo į Neringą mokesčius, į Nidą kainuoja apie 1000 litų.

Taip rūšiuojant atliekas ketinama nušauti ir dar vieną zuikį – tikimasi, jog sumažės į sąvartyną išgabenamų šiukšlių kiekis, o tai gali turėti įtakos ir šios paslaugos kainai.

Nidos, Juodkrantės, Preilos ir Pervalkos gyventojams numatyta išdalinti 60 maždaug pusės kubinio metro talpos lauko konteinerių, kuriems įsigyti Neringos savivaldybė skyrė 14 tūkst. litų. KRATC gyventojus aprūpina specialiomis virtuvinėmis šiukšliadėžėmis, skirtomis kaupti virtuvės atliekas, ir biodegraduojančiais maišeliais.

Pasak Neringos miesto mero Viganto Giedraičio, tokio projekto imtasi ir ekologijos sumetimais. Lietuvoje tai esanti naujiena, o Europoje – jau seniai įprastas reiškinys.

Beje, ne vienas neringiškis biodegraduojančias atliekas kompostavo ir anksčiau, tačiau teigiama, jog specialiuose konteineriuose tai daryti yra patogiau, nes jie užima mažiau vietos, greičiau pakyla atliekoms irti reikalinga temperatūra, geriau išsilaiko drėgmė ir greičiau susidaro kompostas. Pabrėžiama, jog proceso metu, laikantis kompostavimo taisyklių, jokio nemalonaus kvapo nėra.

REKOMENDUOJAME