Kol šalies valdžia svarsto, kaip pažaboti gamtinių dujų kainos augimą, šiluma brangsta nesustodama. Nuo metų pradžios jos kaina klaipėdiečiams išaugo net 18 proc. Daugiau teks mokėti ir nuo rugpjūčio. Ir tai dar ne pabaiga.
Brangsta trečią mėnesį
Rugpjūtį Klaipėdoje įsigalios 3,6 proc. didesnė šilumos kaina. Ji sieks 22,95 cento už kilovatvalandę be 9 proc. lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio.
Šilumos kaina klaipėdiečiams didėja trečią mėnesį iš eilės.
Paskutinį praėjusių metų mėnesį ir pirmuosius šių metų tris ji buvo stabili. Tačiau balandį išaugo 6,54 proc. Gegužę šilumos kaina stabilizavosi ir nekito.
Nuo birželio vėl pradėjo kilti ir nesustoja iki šiol. Birželį šilumos kaina išaugo 2,95 proc., palyginti su balandžiu ir geguže. Liepą ji tapo dar 4 proc. didesnė.
Kodėl brangsta šiluma? Auga gamtinių dujų kaina. Būtent jas degindama, įmonė „Klaipėdos energija” pagamina 75 proc. energijos.
Likęs ketvirtadalis realizuojamos šilumos superkamas iš atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančių nepriklausomų šilumos gamintojų.
Perskaičiavo Vilniuje
Bendrovės „Klaipėdos energija” Ekonomikos ir personalo skyriaus viršininkė Loreta Gaidienė tvirtino, jog nuo rugpjūčio šilumos kaina didės, nes birželį Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino naują kainą.
„Perskaičiuoti buvo būtina. Tai privaloma daryti kartą per metus”, – pabrėžė L.Gaidienė.
Anot skyriaus vadovės, išaugo ir pastovioji, ir kintamoji šilumos kainos dedamoji.
Į pirmąją yra įtraukta bendrovės darbuotojų darbo užmokestis, įrenginių nusidėvėjimas – visos sąnaudos, kurios užtikrina šilumos tiekimo veiklą. Pastovioji dedamoji išaugo dėl infliacijos ir įrenginių nusidėvėjimo.
Kintamą dedamąją lemia kuras, vanduo ir elektra. L.Gaidienės teigimu, ji padidėjo dėl išaugusios kuro kainos. Elektros ir vandens kainos nekito. Ši dedamoji peržiūrima kiekvieną mėnesį. Ji kinta, jei energijos gamybos sąnaudos sumažėja ir padidėja daugiau nei 5 proc.
Prognozės optimizmo nekelia
Dėl augančių dujų kainų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija Vyriausybei yra pateikusi įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį siūloma panaikinti 5 proc. ribą. Tokiu atveju šilumos kaina augtų ir mažėtų tiek, kiek kistų jos gamybos kaina. Tokia tvarka galioja ir Latvijoje bei Estijoje.
Prognozės artėjančiam šildymo sezonui nėra optimistinės. Prognozuojama, kad šilumos kaina toliau kils.
Pagal ankstesnes Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos prognozes dujų kaina turėtų išaugti 30 proc., palyginti su praėjusiu šildymo sezonu. Anot L.Gaidienės, pastaruoju metu per mėnesį šio kuro kaina išauga apie 5 proc.
Praėjusį šildymo sezoną šilumos tiekėjai už dujas mokėjo 1,4 tūkst. litų už toną naftos ekvivalento. Birželį jos pabrango iki 1648 litų.
Klaipėdiečiams, kurių karšto vandens tiekėja yra įmonė „Klaipėdos energija”, 2,3 proc. pabrango karštas vanduo. Nuo rugpjūčio ji sieks 19,34 lito už kubinį metrą.