Brangstančių dujų įtaką piniginei pirmiausiai pajus karšto vandens naudotojai, mat nuo gegužės Vilniuje brangsta šiluma ir karštas vanduo.
Šis brangimas visu sunkumu gyventojus užguls prasidėjus šildymo sezonui rudenį. Prognozuojama, kad iki rudens dujos brangs maždaug 30 proc.
Nuo gegužės Vilniuje šiluma brangsta 2,81–4,83 ct/kWh, karštas vanduo – 2,6–2,94 Lt už kubinį metrą.
Kaip praneša šilumą ir karštą vandenį sostinei tiekianti bendrovė „Vilniaus energija”, iš vartotojams priklausančių šilumos punktų tiekiama šiluma nuo gegužės 1 d. gyventojams kainuos 25,81 Lt/kWh arba 25,68 Lt/kWh iki įvado ir 1,05 Lt per mėnesį butui už šilumos pardavimą.
Tie gyventojai, kurie turi nuosavą šilumos punktą, dar moka už jo priežiūrą.
Kai šiluma tiekiama iš įmonei priklausančių šilumos punktų, ji kainuos 27,83 ct/kWh arba 27,70 ct/kWh iki įvado ir 1,05 Lt per mėnesį butui už jos pardavimą.
Šiluma karštam vandeniui ruošti nuo gegužės kainuos 18,70-19,78 Lt/kubiniam metrui. Pigiau mokės tų daugiabučių gyventojai, kuriems priklauso šilumos punktas.
Šiuo metu šilumos kaina Vilniuje nediferencijuojama pagal priklausomybę punktams ir kainuoja 23 c/kWh, o karštas vanduo – 15,76–17,18 Lt už kubinį metrą.
Į naująją šilumos kainą nuo gegužės yra įskaičiuota ir 1,75 ct/kWh nepadengtų kuro sąnaudų kompensacija. Ji susidarė todėl, kad tiekimo įmonė šilumos nebrangino paskui dujų kainą, o metų pabaigoje paprašė kompensuoti negautas pajamas.
Šiuo metu vilniečiai jau moka 1,32 ct/kWh kompensaciją „Vilniaus energijai” už 2008–2009 m. negautas pajamas, kai dujos brango greičiau nei šiluma. Šią kompensaciją teks mokėti iki 2013 m.
„Vilniaus energijos” komercijos direktorius Rimantas Germanas DELFI sakė, kad vienintelė brangimo priežastis – dujų kaina.
Kaip skelbiama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės (VKEKK) tinklalapyje, šilumos kaina Vilniuje nekito metus – nuo 2010 m. gegužės.
Iki rudens – 30 proc. brangimas
VKEKK pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis DELFI sakė, kad rusiškų dujų kainų tendencijos yra niūros – iki rudens dujos brangs apie 30 proc.
„Taigi tuose miestuose, kurie naudoja dujas, tai labai atsilieps šilumos tarifui. Šiluma brangsta panašiai kaip ir dujos. Dabar, matyt, nuosekliai kiekviena įmonė, kuri degina dujas, po truputį turės kelti kainą, nes dujos brangsta kiekvieną mėnesį”, – komentavo jis.
Vilniuje maždaug 90 proc. visos šilumos gaminama iš rusiškų dujų, visoje Lietuvoje – apie 70 proc. Kai kurie mažesni miestai yra visiškai perėję prie šilumos gamybos iš biokuro, kuris maždaug perpus pigesnis nei dujos.
VKEKK duomenimis, kovą rusiškos dujos kainavo 974 Lt, vasarį – apie 960 Lt už tūkstantį kubinių metrų.
Įmonės šilumą gali branginti kas mėnesį, jei daugiau nei 5 proc. brangsta kuras, iš kurio ji gaminama.