Antradienį Seimas pritarė grupės parlamentarų parengtoms Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo pataisoms, leisiančioms greičiau atlikti kadastro duomenų bylos duomenų tikrinimą.
Taip pat buvo pritarta Žemės įstatymo pataisoms, sutrumpinsiančioms Nacionalinės žemės tarnybos vykdomą savivaldybių sudaromų sandorių vertinimą dėl jų atitikties teisės aktų reikalavimams.
Šiuo metu pagal Kadastro nuostatų reikalavimus parengtos žemės sklypo kadastro duomenų bylos, jei reikalingas sprendimas nustatyti ar pakeisti žemės sklypo kadastro duomenis, pateikiamos tikrinti Nacionalinei žemės tarnybai, o kai minėto sprendimo nereikia – valstybės įmonei Registrų centrui. Toks dviejų institucijų vykdomas kadastro duomenų bylos patikrinimas yra neefektyvus ir prailgina procesą, kuris gali užtrukti iki 30 darbo dienų.
Įsigaliojus Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo pataisoms, nuo 2025 liepos 1 d. matininkai visais atvejais nekilnojamojo daikto kadastro duomenų bylas teiks tikrinti ir derinti nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojui – Registrų centrui. Tais atvejais, kai bus reikalingas Nacionalinės žemės tarnybos vadovo sprendimas suformuoti nekilnojamąjį daiktą, jis bus priimamas tik pagal kadastro tvarkytojo suderintą žemės sklypo kadastro duomenų bylą.
Kadastro duomenų bylos tikrinimą ir derinimą atliekant vienai institucijai, patikros procesas bus efektyvesnis ir trumpesnis, bus atsisakyta perteklinių administracinių procedūrų ir dviejų institucijų funkcijų dubliavimo.
Pagal dabar galiojančias Žemės įstatymo nuostatas, savivaldybės sudaromi sandoriai, teikiami savivaldybės tarybai tvirtinti neturint Nacionalinės žemės tarnybos išvados dėl tokio sandorio atitikties teisės aktų reikalavimams. Beveik trečdalį teikiamų sandorių Nacionalinė žemės tarnyba įvertina neigiamai, o tai lemia pakartotinį šių sandorių tikslinimą pagal Nacionalinės žemės tarnybos išvadoje pateiktas pastabas ir pakartotinį sandorių teikimą savivaldybės tarybai tvirtinti. Dėl tokio reglamentavimo neracionaliai eikvojami savivaldybės administracijos, Nacionalinės žemės tarnybos darbuotojų ir savivaldybės tarybos žmogiškieji ir laiko ištekliai. Be to, procedūra sudėtinga, trunka iki 90 darbo dienų, o tai mažina patrauklumą verslui bei investicijoms.
Priėmus Žemės įstatymo pataisas, nuo 2024 lapkričio 1 d. Nacionalinė žemės tarnyba sandorių atitiktį teisės aktų reikalavimams atliks anksčiau, nes jai bus teikiami savivaldybės sandorių projektai iki jų sudarymo, o ne tarybos jau patvirtinti sandoriai. Sutrumpėjus šiai procedūrai, savivaldybių tarybose bus priiminėjama mažiau sprendimų dėl sandorių, bus tausojami savivaldybės administracijų žmogiškieji ir laiko ištekliai.