Nuo rugsėjo Klaipėdoje įsigaliojusi nauja atsiskaitymo už vandenį tvarka ne tik atnešė didesnius tarifus, bet ir įtvirtino abejotiną mokestį.
„Iki kainos patvirtinimo bendrovės „Klaipėdos vanduo” vadovai žiniasklaidoje aiškino, kad nuo rugsėjo sąskaitose atsiras tik stabilimėnesinė pardavimo kaina, o dabar kažkodėl atsirado ir grafa „Ats. karšto v. apsk. priet. aptarn. mokestis”. Už jį papildomai reikia atseikėti 2 litus 11 centų”, – piktinosi į redakciją skambinę žmonės.
Pasak „Klaipėdos vanduo” Pardavimų departamento direktoriaus Dangero Aleksandrovo, tokią vandens pardavimo kainos struktūrą patvirtino visos institucijos.
„Galbūt žmonės neatkreipė dėmesio, bet tikrai buvo akcentuojama ir pardavimo kaina, ir karšto vandens skaitiklio aptarnavimo mokestis. Šalto ir karšto vandens skaitiklių keitimo bei priežiūros išlaidos yra vienodos. Pardavimo kaina yra daugiau nei du kartus didesnė todėl, kad į ją yra įskaičiuotos ne tik šalto vandens skaitiklio priežiūros ir keitimo išlaidos, bet ir sąskaitų išrašymo, įmonės Abonentų tarnybos sąnaudos”, – tikino pokalbininkas.
Anot jo, Klaipėdos mieste iki šiol nėra nustatyta, kas yra karšto vandens tiekėjas. Todėl bendrovė „Klaipėdos vanduo” yra įpareigota iki 2010 metų pakeisti visus ir šalto, ir karšto vandens skaitiklius.
Jo kolegė „Klaipėdos vandens” Ekonomikos skyriaus viršininkė Eglė Alonderienė aiškino, kad įpareigojimas keisti vandens skaitiklius atsirado dar 1997 metais, tačiau tik 2004 m. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtino metodiką, kuri leido šalto vandens skaitiklių keitimo kaštus įtraukti į kainą.
„Kadangi turime keisti ir karšto vandens skaitiklius, Savivaldybės prašėme leisti į sąskaitas įtraukti ir šias išlaidas. Valstybinės kainų kontrolės ir energetikos kontrolės komisijos leidimo tam nereikėjo”, – aiškino E. Alonderienė.
Rugpjūčio duomenimis, „Klaipėdos vandens” meistrai jau buvo pakeitę 73 555 iš 195 000 Klaipėdoje ir Gargžduose esančių vandens apskaitos prietaisų. Šie skaičiai reiškia, kad didžioji dalis abonentų už skaitiklių pakeitimus turės mokėti iš anksto.
Parduotuvėse karšto vandens skaitiklis kainuoja apie 70 litų. „Klaipėdos vanduo” per ketverius metus iš kiekvieno abonento surinks 101,28 lito.
„Reikia atsiminti, kad „Klaipėdos vanduo” skaitiklius iš savo lėšų pradėjo keisti dar iki naujosios kainos patvirtinimo. Skaitikliai bus anksčiau ar vėliau pakeisti. O tiems abonentams, kurie naudoja tik šaltą vandenį, tokio mokesčio nėra”, – sakė E. Alonderienė, paklausta, ar galima imti mokesčius už dar neatliktą paslaugą.
VKEKK Vandens skyriaus vedėjas Aloyzas Stapulionis apie tokį „Klaipėdos vandens” sprendimą turėjo labai aiškią ir kategorišką nuomonę.
„Karšto vandens apskaitos prietaiso mokestis turi būti įtraukiamas į karšto vandens ruošimo sąnaudas, jo neturi būti šalto vandens sąskaitoje. Tai padaryta Klaipėdos miesto savivaldybės sprendimu, kuris yra neteisingas, prieštaraujantis teisės aktams. Su tokia tvarka nesutinkantiems žmonės patarčiau pirma pabandyti išsiaiškinti Savivaldybėje, o nepavykus nieko pasiekti – kreiptis į Vyriausybės atstovo instituciją”, – sakė A. Stapulionis.
„Aiškinsiuosi”
Kristina VINTILAITĖ, Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje
Nusiskundimų dėl vandens sunaudojimo apskaičiavimo tvarkos iš klaipėdiečių gaunu tikrai daug, tačiau ši iš jūsų išgirsta žinia man yra naujiena. Būtinai pasiaiškinsiu, išanalizuosiu atitinkamus Savivaldybės sprendimus. Iš pirmo žvilgsnio kliūva ir tai, jog imamas mokestis už dar neatliktą paslaugą, nors tai yra ne rinkliava.
„Sprendimas buvo išdiskutuotas”
Rimantas TARAŠKEVIČIUS. Klaipėdos meras
Dėl to, kad Klaipėdoje nėra nustatytas karšto vandens tiekėjas, nėra jokių didelių bėdų. Sprendimas dėl naujos „Klaipėdos vandens” paslaugų kainų tvarkos buvo priimtas miesto Taryboje, išdiskutuotas visuose komitetuose. „Klaipėdos vanduo” turi užtikrinti vandens apskaitos prietaisų keitimą, patiria išlaidas, kurios turi atsispindėti tarife.