Rusijos vadovybė, AAB „Gazprom”, aktyviai dalyvaujant Europos Komisijai, tęsia aktyvią veiklą, stengdamiesi įveikti Rusijos gamtinių dujų tiekimo į Europos šalis per Ukrainos teritoriją krizę, kuri tapo papiktinančių Ukrainos, kaip tranzitinės šalies, komercinių ir teisinių įsipareigojimų pažeidimų rezultatu. Pagal Kijevo pasirašytos ir ratifikuotos Energetikos chartijos kontraktinius įsipareigojimus ir nuostatus, Ukrainos šalis turi užtikrinti netrukdoma gamtinių dujų, skirtų Europos vartotojams, tranzitą iš Rusijos. Deja, Ukraina, 2008 metų pabaigoje nutraukusi derybas su AAB „Gazprom” dėl naujo kontrakto dėl dujų tiekimo iš Rusijos vidiniam vartojimui, nuo 2009 metų pradžios pradėjo neteisėtai atiminėti dujas iš tranzitinio vamzdžio nuosavoms reikmėms. Tokiose sąlygose Rusija, įsitikinusi, kad dujos toliau į Europą netiekiamos, buvo priversta nutraukti jų tiekimą.
Rusijos šalis ėmėsi visų galimų priemonių, kad išvengtume tokios situacijos. AAB „Gazprom” pasiūlė nustatyti einančiais metais Ukrainai skirtoms dujoms kainą apie 250 JAV dolerių už 1000 kub. m, kai pati Rusija 2009 metais pirks dujas iš Vidurinės Azijos šalių už 340 JAV dolerių už 1000 kub. m. Be to, Rusijos šalis pasiūlė Ukrainai įvykdyti išankstinį apmokėjimą už dujų tranzitą į Europą pagal galiojantį tranzitinį kontraktą, kas buvo dar vienu geros valios gestu iš mūsų pusės. Tačiau netgi tokios beprecedentinės nuolaidos, kurios niekaip nedera su eilės MIP tvirtinimais apie neva Maskvos vykdomo politinio spaudimo Kijevo atžvilgiu, buvo atmestos Ukrainos partneriais.
Iš esmės, Rusijos dujų vartotojai Europoje, o taip pat ir pati Rusija tapo vidaus politikos ir ekonominės krizės Ukrainoje, jos siekio parazituoti savo tranzitinės padėties dėka, įkaitais.
Kartu Rusija vėl patvirtina pasirengimą tęsti derybas dėl kontrakto dėl dujų tiekimo Ukrainai 2009-ais metais pagal rinkos kainas. Tuo tarpu svarbu suprasti, kad šis klausimas neturi jokio ryšio su dujų tranzitu Europos vartotojams, kurio sąlygos ( įskaitant tranzito per Ukrainos teritoriją kainą iki 2010-ų metų pabaigos) užfiksuotos atskirame kontrakte, su kurio ES atstovai jau turėjo galimybę susipažinti.
Rusija yra suinteresuota, kad būtų užtikrintas Rusijos dujų tiekimo Europos vartotojams patikimumas.
Rusijos noro kuo griečiau išspręsti kilusios dujų krizės akivaizdus įrodymas – Rusijos Federacijos Prezidento ir Vyriausybės Pirmininko iškeltos iniciatyvos ir siūlymai, įskaitant šalių-gamintojų, tranzitinių šalių ir dujų vartotojų susitikimo pravedimą Maskvoje, sausio 17 dieną.