Prezidentė ragina nedelsiant sudaryti galimybę nepriklausomiems šilumos gamintojams prisijungti prie šilumos perdavimo tinklų.
Taip pat, jos nuomone, reikia vykdyti atvirus konkursus investuotojams į šilumos ūkį, kad monopolijos būtų išskaidytos.
Dalia Grybauskaitė sako, jog „Grigiškių“ bendrovės pavyzdys parodė, kad „Vilniaus energija“ neleidžia nepriklausomiems tiekėjams prisijungti prie šilumos perdavimo tinklų ir tiekti pigesnę šilumą.
Esą sudaromi dirbtiniai barjerai, kad pigesnė šiluma į Vilnių nepatektų.
Teigiama, kad „Grigiškės“ gali tiekti iki 10 proc. Vilniaus šilumos poreikio mažesnėmis kainomis.
Antradienį Prezidentė teiks įstatymo projektą, kuriuo bus palengvintas nepriklausomų šilumos tiekėjų prisijungimas visoje Lietuvoje.
„Vilniaus energija“: „Grigiškių“ gaminama šiluma buvo brangesnė
Tuo metu „Vilniaus energija“ išplatintame pranešime teigia, kad kai Grigiškių miestelyje vienintelis šilumos tiekėjas buvo bendrovė „Grigiškės“, šios gaminama šiluma kainavo iki 30 proc. brangiau nei „Vilniaus energijos“ gaminama šiluma.
„Šiuo metu „Vilniaus energija“ negali supirkti šilumos iš AB „Grigiškės“, nes ši bendrovė nėra įgyvendinusi privalomųjų reikalavimų, kurie Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) yra nustatomi visiems be išimties šilumos gamintojams.
Kai tik iš atsakingų valstybinių institucijų gausime patvirtinimą, kad privalomieji reikalavimai yra įgyvendinti, tą pačią dieną galėsime pradėti šilumos supirkimą. Energiją iš AB „Grigiškės“ supirksime už realią kainą, kuri leistų sumažinti šilumos tarifą vilniečiams“, – teigiama „Vilniaus energijos“ pranešime.
D. Grybauskaitė: šilumos kainas sumažins tik reali konkurencija
Prezidentė su „Grigiškių“ bendrovės vadovais, energetikos ministru, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, bendrovių „Lietuvos energija“ bei „Baltpool“ atstovais pirmadienį aptarė nepriklausomų šilumos gamintojų problemas ir neatidėliotinas priemones, kurios leistų atpiginti šilumos kainas sostinės ir visos šalies gyventojams.
Šalies vadovės teigimu, šilumos kainas sumažins tik reali šilumos gamintojų konkurencija ir gamtinėms dujoms alternatyvaus kuro naudojimas.
„Perteklinės šilumos pagamina „Grigiškių“ ir kitos šalies gamyklos, ypač turinčios biokuro katilines, tačiau monopolijos ir jas palaikančios savivaldybės šios šilumos tiesiog neperka arba iškelia atgrasančias sąlygas. Būtina stiprinti konkurenciją ir užtikrinti nepriklausomiems gamintojams galimybę tiekti pigesnę šilumą gyventojams“, – pabrėžė Prezidentė.
Šalies vadovės iniciatyva parengtos nepriklausomiems gamintojams prisijungimą prie šilumos perdavimo tinklų garantuosiančios Šilumos ūkio įstatymo pataisos, pagal kurias naudojimosi šilumos perdavimo tinklais sąlygas tvirtintų ne monopolininkas, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.
Teigiama, kad šilumą gyventojams atpigintų ir biokuro ar kito alternatyvaus kuro katilinių plėtra.
Anot Prezidentės, būtina užtikrinti ne tik sparčią, bet ir skaidrią šilumos ūkio pertvarką.
„Visos šalies savivaldybės privalo užtikrinti sąžiningą konkurenciją, vykdyti atvirus konkursus ir sudaryti vienodas sąlygas visiems investuotojams į šilumos ūkį, o ne proteguoti vieną pasiūlymą – ar tai būtų biokuro katilinės, ar atliekų deginimo gamyklos statyba“, – teigia Prezidentė.
Miestuose, naudojančiuose biokurą, šiluma yra trečdaliu pigesnė.