Ekoklima

Prietaisų krovikliai – kaip išvengti nelaimių

Krovikliai namuose

Atšalus orams geometrine progresija didėja kraunamų prietaisų namuose – o tai ir   šildytuvai, paspirtukai ar tiesiog mobilūs telefonai. Atrodytų, tai elementari kasdienybė, iki kol nenutinka nelaimė. 

Pasak Vygando Kurkulio, Priešgaisrinių darbų ir paslaugų asociacijos prezidento, namuose dažnai gaisrai kyla dėl netvarkingos elektros instaliacijos, elektros prietaisų, kroviklių  netinkamo ar neteisingo naudojimo. Pastebima, kad senuose namuose, o dar labiau kažkada prie jų prilipdytuose garažuose vis dar yra elektros instaliacijų su senais aliuminio laidais, kurie dėl ilgo eksploatavimo laiko tampa nepatikimi ir nesaugūs. 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per 8 šių metų mėnesius, dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų kilo beveik 500 gaisrų bei žuvo 4 asmenys. Tai ketvirti pagal dažnumą nutinkantys gaisrai, kurie sudaro 8,3 proc. visų kilusių gaisrų. Ypač gaisrų gausėja atšalus orams, kai įvairūs laidai naudojami maksimaliu režimu. 

Tuo tarpu saugos sprendimų įmonės „Altas IT“ pardavimų vadovas Baltijos šalims Irmantas Bankauskas sako, kad kraunamų elektrinių prietaisų nereikėtų palikti per naktį.

„Elektriniai prietaisai, ar tai būtų kraunami telefonai, šildytuvai, elektriniai paspirtukai, dviračiai ar net elektromobilių įkrovimo stotelės – visa tai yra potencialūs gaisrų židiniai“,  – sako I. Bankauskas.

Patarimai, norint išvengti nelaimių

Pasak I. Bankausko, pirma dažniausiai daroma klaida – prietaisų palikimas krautis per naktį. Tam, kad pasikrautų prietaisas, visos nakties nė neprireikia, tačiau mes paliekame įjungtus prietaisus daug ilgiau, dėl šios priežasties kraunama baterija gali perkaisti.

Antra, dažnai nepastebima, kad įkraunamų prietaisų laidai prispaudžiami sofos ar durų. Taip gali būti pažeista laidų izoliacija, ar net atsiverti pliki laidai. Tokius laidus reikėtų nedelsiant pakeisti naujais ar sutvarkyti esamus, kad būtų saugu naudotis. Tad labai svarbu periodiškai patikrinti, ar laidai geros būklės, nesusidėvėję, taip pat patikrinti ir elektros lizdus. 

Trečia, išeinant iš namų nereikėtų palikti besikraunančių telefonų, kompiuterių ar kitų įrenginių. Taip pat kroviklių nereikėtų palikti įkištų į elektros lizdus, net jei niekas nėra kraunama.  

Ketvirta, vis dažniau namuose įrengiamos ir elektromobilių pakrovimo stotelės. Tad reikėtų įsitikinti, kad elektros instaliacija tvarkinga, prižiūrėti reguliariai prietaisus. Be to, senesnės statybos namuose elektros instaliacijos būdavo suprojektuotos daug mažesnėms apkrovoms, nei dabar naudojamės. Sujungus daug prietaisų, tinklas gali ir nebeatlaikyti.

Ar saugu krauti elektromobilius namuose? 

Pasak Priešgaisrinių darbų ir paslaugų asociacijos prezidento V. Kurkulio, dažnam prieš įsirengiant elektromobilių įkrovimo stoteles namuose kyla įvairių klausimų. 

„Gamintojai lyg deklaruoja visišką saugumą, tačiau reikėtų išlikti budriems, kaip ir visose kitose gyvenimo srityse. Nors pagal statistiką elektromobiliai dega kur kas rečiau nei tarkime hibridiniai, tačiau elektromobilius yra sunkiausia užgesinti. Juos kraunant namuose svarbiausia tinkamos elektros instaliacijos, jų įrengimą turėtų atlikti tik patikimi specialistai. Labai svarbu numatyti priemones, įgalinančias laiku pastebėti kraunamo elektromobilio problemas“, –  akcentavo V. Kurkulis.

Irmantas Bankauskas kaip sektiną pavyzdį lietuviams nurodo vokiečius. Jie ypatingai sergi savo namus ir net būna įsirengę šiluminių kamerų, fiksuojančių temperatūrinius prietaisų pakitimus ir pranešančių apie galimą pavojų. Naujausios prevencinės priemonės, kaip „Mobotix“ kameros nėra pigios, dažniausiai jos skirtos gamybinėms įmonėms, tačiau jau ir kai kurie lietuviai įsirengia jas šalia namų esančiose dirbtuvėse, garažuose, lentpjūvėse ar autoservisuose. 

Pasak „Altas IT“ specialisto, elektromobiliams ir jų pakrovimo stotelėms ypač didelį dėmesį skiria ne tik vokiečiai, bet ir norvegai, olandai ypač viešose krovimų aikštelėse. Ten įrengiamos papildomos saugos priemonės, kaip jau minėtos galimus gaisro židinius nustatančios šiluminės kameros. Taip prevenciškai galima nustatyti dar prieš kylant gaisrui ar kuri nors krovimo stotelė ar krovimo elementai per daug neįkaito, o esant rizikai, krovimo stotelę galima išjungti nuotoliniu būdu. Kraunant namuose visgi svarbiausia tinkamai įrengti krovimo prietaisus ir stebėti, ar krovimo procesas sklandus.

Kaip elgtis kilus gaisrui

Užsidegus prietaisui, ar tai būtų kraunamas elektrinis paspirtukas, ar telefono pakrovėjas, reikia suprasti viena – tokio gaisro paprastai neužgesinsi ir jokiu būdu to negalima daryti vandeniu, tik gesintuvu. Jei įmanoma, reikėtų išjungti elektros tiekimą ir kuo greičiau skambinti 112. Be to, užsiliepsnojusios baterijos dar gali ir sprogti, tad būti arti prietaisų nereikėtų.

Pirmieji požymiai, kad gali kilti gaisras – tai perkaitę elementai. Dažnai net pati  kompiuterio baterija gali pasikeisti, o tai galima pastebėti ir vizualiai. Jos tiesiog daugiau nebereikėtų naudoti. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį ar tvarkinga elektros instaliacija, ir jei kyla nors menkiausias įtarimas, geriau prietaisų nekrauti.

Norint apsisaugoti nuo kilusio gaisro svarbu laikytis gaisrinės saugos taisyklių ir įsirengti  autonominius dūmų detektorius.Kad būtų laiku sureaguota ir išvengta dar didesnių nelaimių, namuose dūmų detektoriai tiesiog būtini, o svarbiausia kartas nuo karto patikrinti ar jie veikia, ar neišsikrovę elementai.  Jei namai dideli, o kraunamų prietaisų daug, galima pagalvoti ir apie papildomas saugos sistemas.

REKOMENDUOJAME