Penktadienį Kaune vyko baigiamasis Europos paveldo dienų renginys. Jo metu ant pastato, esančio K. Donelaičio g. 68/Maironio g. 27 atidengta memorialinė lenta, bylojanti, jog šiame pastate 1919 metais dirbo Lietuvos vyriausybė, buvo įsikūrusios kitos valstybės institucijos.
Atminimo lentą atidengė miesto meras Andrius Kupčinskas, jo pavaduotojas Vytautas Vasilenko ir LR Seimo nariai Kazimieras Kuzminskas ir Rimantas Dagys.
„Džiaugiuosi, kad Kaune taip gražiai vyko Europos kultūros paveldo savaitė. Miestas gyvas žmonėmis, kurie saugo paveldą. 1919 metai Lietuvai buvo lemtingi, Kaunas tapo laikinąja sostine, reikšmingu Europos miestu. Lietuva išliko čia dirbusių žmonių dėka. Tikiu, kad Kaunas visada išlaikys Genius Loci. Vietos dvasią. Dėkoju paveldosaugininkams, kurie atlieka reikšmingus darbus, saugo paveldą ateities kartoms”, – kalbėjo miesto meras A. Kupčinskas.
„Dėkoju, kad pakvietėte mane į šią šventę. Okupavus Vilnių, Kaune įsikūrusi Vyriausybė įrodė, kad Lietuva išlieka”, – sakė Seimo narys K. Kuzminskas.
„Dėkoju merui, paveldo specialistams, kurie mato prasmę priminti praeitį. Sveikinu jus, įgyvendinusius tokį sumanymą. Kiekvienas pastatas turi savo istoriją ir apie tai turi žinoti miesto gyventojai”, – sakė Seimo narys R. Dagys.
Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto prodekanas, dr. Jonas Vaičenonis akcentavo, kad lemtingais 1919 metais dirbo ne viena Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Visos Vyriausybės priėmė Lietuvai svarbius sprendimus.
„Nuo tų žmonių priklausė visos Lietuvos likimas. Mykolas Šleževičius, Pranas Dovydaitis, Ernestas Galvanauskas – tai iškilios asmenybės, kurios padėjo valstybės žmonių socialinio gyvenimo pagrindus. Šis pastatas kupinas istorijos, vertas didelės pagarbos: padėti pagrindai žemės reformai, čia buvo rengiami karo policininkai, priimti ypatingai svarbūs sprendimai”, – kalbėjo doc. J. Vaičenonis.
Kraštotyrininkas ir šios atminimo lentos atidengimo iniciatorius Antanas Vaičius akcentavo, kad M. Šleževičius sujungė visas to meto politines jėgas: „M. Šleževičiaus Vyriausybė 1919 m. sausio 3 dieną atvyko į Kauną ir dirbo 9 mėnesius, tačiau spėjo atlikti ypatingos svarbos darbus. Kaunas tapo mažuoju Paryžiumi. Antrajai Vyriausybei teko dirbti pačiu sunkiausiu Lietuvai laiku. Daug gerų žodžių reikia pasakyti ir apie A. Stulginskį, A. Voldemarą, J. Tūbelį, A. Merkį ir kitus asmenis, dirbusius Kaune, laikinojoje sostinėje.”
Kraštotyrininkas A. Vaičius lentos atidengimo proga parengė informacinį leidinį„Laikinoji sostinė. Pirmieji žingsniai”. Jame pateikta informacija, jog „Laikinosios Vyriausybės žiniose” buvo paskelbtas pranešimas apie okupuotą Vilnių ir Vyriausybės perkėlimą į Kauną. Pranešimas buvo parašytas šiame pastate. Kituose leidinio puslapiuose surašytos to meto Vyriausybių ministrų pavardės. Pabaigoje pateikta šio pastato istorija.
Renginio dalyviams buvo surengta ekskursija į istorinį pastatą, kuriame dirbo kelios Vyriausybės, kuriame buvo priimti Lietuvai lemtingi sprendimai. Čia buvo saugomas Lietuvos auksas.
Apžiūrint pastatą paveldo specialistai pasiūlė sukurti M. Šleževičiaus, K. Griniaus, E. Galvanausko ir P. Dovydaičio bareljefus. Dabar šiame pastate mokosi Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto studentai.
Danutė Marcinkevičienė
Viešųjų ryšių poskyrio vyriausioji specialistė