Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį žada priimti ir paskelbti sprendimą, ar pasirašys Seimo patvirtintą įstatymų paketą, susijusį su prieštaringai vertinamos energetikos bendrovės „Leo LT” ateitimi.
Energetikos viceministras nedalyvavo
Trečiadienį D.Grbauskaitė daugiau kaip valandą konsultavosi su valstybės ir civilinės teisės specialistais apie šio įstatymo paketo konstitucingumą bei galimą poveikį šalies energetinei sistemai bei ekonomikai apskritai.
Susitikime su Prezidente dalyvavo Mykolo Romerio universiteto Konstitucinės katedros vedėjas profesorius Gediminas Mesonis, Vilniaus universiteto Civilinės ir komercinės teisės katedros vedėjas profesorius Vytautas Mizaras ir tos pačios katedros docentas dr. Andrius Smaliukas. Skelbta, kad pasitarime dalyvaus ir energetikos viceministras Romas Švedas, tačiau jis neatvyko.
„Prezidentė pasikvietė teisės ekspertus aptarti padėtį Lietuvos energetikos sistemoje. Žinoma, buvo kalbėta ir apie vadinamąjį Atominės elektrinės įstatymų paketą, apie „Leo LT”, – sakė Prezidento atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak jo, valstybės vadovė susipažino su ekspertų vertinimais, kokią įtaką priimtieji įstatymai gali turėti energetinės sistemos ateičiai, toje sistemoje vyraujančioms monopolijoms.
Paskelbs spaudos konferencijoje
Tačiau atstovas spaudai nedetalizavo, kokios buvo ekspertų nuomonės – ar jie rekomendavo Prezidentei pasirašyti Seimo priimtus įstatymus, ar įžvelgė juose pernelyg daug teisinių problemų, todėl siūlė vetuoti įstatymų paketą.
Patys ekspertai nepanoro bendrauti su žurnalistais ir paaiškinti, kokio požiūrio jie laikosi.
L.Balsys sakė, kad po susitikimo su teisės ekspertais ir su generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu, su kuriuo trečiadienį popiet be kita ko taip pat ketinama aptarti kai kuriuos „Leo LT” veiklos teisinius aspektus, valstybės vadovė spręs, ką daryti su Seimo priimtais įstatymais. Savo nuomonę ji žada paskelbti ketvirtadienį popiet rengiamoje spaudos konferencijoje.
Seimas neseniai priėmė paketą įstatymų, suteikiančių papildomas teises Vyriausybei spręsti „Leo LT” valdymo, reorganizavimo ar likvidavimo klausimus. Vyriausybės atstovai tvirtina norintys šiuos klausimus išspręsti per derybas su privačiu akcininku – prekybos tinklo „Maxima” savininkams priklausančia „NDX energija”. Pastaroji irgi tvirtino pasirengusi tokioms deryboms, bet pabrėžė, kad sutiks tik su „teisingai išspręstu” „Leo LT” likvidavimu ar reorganizavimu.
Šiuo metu valstybė turi 61,7 proc. „Leo LT” akcijų, „NDX energija” – blokuojantį 38,3 proc. akcijų paketą.
Teisininkai įžvelgė spragų
Seimo priimtais įstatymais Vyriausybė be kita ko įpareigojama siekti, kad valstybės dalis bendrovėje padidėtų iki ne mažiau kaip dviejų trečdalių akcijų. Tam gali būti įvykdytas naujas valstybės įnešto turto įvertinimas, įtraukiant į jį ir Kruonio bei Kauno elektrines. Tačiau norint vykdyti turto pervertinimą, reikalingas bendrovės akcininkų susirinkimo, taigi, ir privataus akcininko, sutikimas.
„NDX energijos” atstovai buvo skeptiškai įvertinę būtinybę iš naujo įvertinti į „Leo LT” įneštą turtą.
Seimo teisininkai įžvelgė nemažai spragų parlamentarų priimtuose įstatymuose, be kita ko nurodydami, kad jie gali suteikti galimybę „NDX energijai” kreiptis į tarptautinį arbitražą ir iš valstybės prisiteisti milijardines kompensacijas.
D.Grybauskaitė ne kartą pasisakė už „Leo LT” išformavimą.