Antradienį Konstitucinis Teismas (KT) rengia viešą teisminį posėdį, kuriame bus nagrinėjamas Atominės elektrinės įstatymo kai kurių straipsnių konstitucingumas. Į posėdį kviečiama gausybė ekspertų.
Kaip specialistai kviečiami prof. habil. dr. Jurgis Vilemas, buvęs ūkio ministras Vytas Navickas, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys, Valstybinės energetikos inspekcijos prie Ūkio ministerijos viršininkas Vytautas Miškinis, Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos departamento direktorius Romas Švedas, Valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas, buvęs LEO LT patarėjas strategijos ir valdymo klausimais Tomas Suslavičius, Lietuvos elektros energetikos asociacijos prezidentas Vladas Paškevičius.
Pareiškėjo – Seimo 2008 m. rugsėjo 22 d. nutarime prašoma ištirti, ar Atominės elektrinės įstatymo 10 straipsnio 1 dalies nuostata „Nacionalinis investuotojas – Lietuvos Respublikoje įregistruotas, pagal Lietuvos Respublikos įstatymus neribotam laikui įsteigtas ir veikiantis savarankiškas privatus juridinis asmuo, kurio veiklos tikslas yra socialiai atsakingai siekti naudos sau ir visiems savo akcininkams” tuo aspektu, kad vienintelis nacionalinio investuotojo tikslas yra socialiai atsakingai siekti naudos sau ir visiems savo akcininkams ir neįteisintas vartotojų teisių gynimas, neprieštarauja Konstitucijos 46 straipsnio 5 daliai (valstybė gina vartotojo interesus).
Taip pat bus tiriama, ar Atominės elektrinės įstatymo 10 straipsnio 1 dalies nuostata „Nacionalinis investuotojas yra nacionalinė elektros energetikos bendrovė, per savo dukterines įmones valdanti pagrindinę Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos dalį – elektros energijos perdavimo ir skirstomuosius tinklus.
Siekdamas savo veiklos tikslo, nacionalinis investuotojas privačios iniciatyvos pagrindu dalyvauja įgyvendinant naujos atominės elektrinės statybos projektą Lietuvoje, taip pat Elektros energetikos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka statant Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos jungtis su Lenkijos Respublikos ir Švedijos Karalystės elektros energetikos sistemomis” tuo aspektu, kad sukuriamas nacionalinis investuotojas, kaip savininkas, savo rankose sutelks pagrindinę elektros energijos gamybos, perdavimo, skirstymo, eksporto, importo dalį, neprieštarauja Konstitucijos 46 straipsnio 3 (valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei), 4 dalims (įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę).
KT aiškinsis ir tai, ar Atominės elektrinės įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 1 punktas, kuriame nustatyta, kad „Lietuvos Respublikos Vyriausybė, įgyvendindama šio įstatymo 10 straipsnio nuostatas, turi teisę derėtis su akcinės bendrovės „VST” kontrolinį akcijų paketą turinčiu akcininku dėl nacionalinio investuotojo steigimo ir visų ar dalies tokiam akcininkui nuosavybės teise priklausančių akcinės bendrovės „VST” akcijų, sudarančių daugiau kaip 2/3 akcinės bendrovės „VST” akcijų ir balsų visuotiniame akcininkų susirinkime, investavimo ir dėl naujų išleidžiamų nacionalinio investuotojo akcijų įsigijimo”, neprieštarauja Konstitucijos 29 straipsnio 1 daliai (įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs), 46 straipsnio 4 daliai (įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę).
Iki bus paskelbtas Konstitucinio Teismo nutarimas šioje byloje, sustabdytas Atominės elektrinės įstatymo 10 straipsnio 1 dalies nuostatų ir 11 straipsnio 1 dalies 1 punkto galiojimas atitinkama apimtimi.
Pareiškėjui – Seimui atstovauti Konstitucinio Teismo posėdyje paskirti Seimo Pirmininko pavaduotojas Raimondas Šukys, Seimo nariai Birutė Vėsaitė ir Julius Veselka.